Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветан Василев се оплака и на сръбския съд, че КТБ е "атакувана рейдърски"

Банкерът за пръв път бе изслушан от сръбските магистрати по делото му за екстрадиция

11 коментара
Цветан Василев се оплака и на сръбския съд, че КТБ е "атакувана рейдърски"

Мажоритарният собственик на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев се оплака и пред Висшия съд в Белград, че банката е била "атакувана рейдърски", като умишлено е доведена до фалит със съдействието на всички държавни институции, най-вече на прокуратурата.

Това е била основната част от пледоарията му пред сръбските магистрати по време на изслушването по делото му за екстрадиция, проведено в сряда, съобщи БТА, цитирайки самия банкер.

Според местния закон съдията, който е изслушал Василев, няма да взема решение по същество за екстрадицията, а това ще направи друг негов колега. След това решението на Висшия съд може да бъде атакувано пред апелативната инстанция, а след нея последната дума ще има министърът на правосъдието. Изслушването ще продължи в началото на април, реши в сряда Висшият съд в Белград.

"Мога само да ви кажа, че това е редовната част от процедурата пред нашия съд по процеса за екстрадиция и ще продължи още известно време, не знаем колко. Всеки върши работата си. Процедурата е в ход и не се случва нищо необичайно в сравнение с другите процеси", посочи сръбският адвокат на банкера Владимир Белянски.

Изслушването на Цветан Василев първоначално бе планирано за 24 февруари, но тогава съдът отложи заседанието си, тъй като банкерът не се яви, представяйки чрез защитата си болничен лист, че страда от грип.

Две седмици по-рано главният прокурор Сотир Цацаров поиска Генералният секретариат на Съвета на Европа (СЕ) и Европейският комитет по проблемите на престъпността да упражнят натиск над Сърбия за по-бързото разглеждане на искането на България за екстрадиране на Василев. Повод за искането му бе липсата на официален отговор от Белград над една година и четири месеца.

Въпреки липсата на официален отговор от сръбска страна в началото на март м.г. от Висшия съд в Белград съобщиха, че искането ни за екстрадиция е било уважено на първа инстанция. Пет дни по-късно обаче Апелативният съд в сръбската столица отмени това решение.

Междувременно в началото на декември м.г. Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество обяви, че са запорирани акции, имоти в България и Швейцария, банкови сметки, леки и товарни автомобили, както и картини на банкера Цветан Василев, съпругата му, дъщеря им и контролирани от семейството фирми за над 600 млн. лева.

Мярката бе одобрена по искане на комисията от Софийския градски съд като обезпечение на бъдещ иск за над 964 млн. лв. срещу Василев, съпругата му, тяхната дъщеря и контролираните от него юридически лица. Запорираното имуществото вклчваше дялове в 11 търговски дружества, акции в други седем, пари по 20 банкови сметки, четири превозни средства, 288 картини, 16 недвижими имота в София, включително и няколко цели сгради, пет в Банско, два в Созопол и по един във Варна и Царево.

Освен Василев, обвиняеми по делото за източването на 206 млн. лева от КТБ са още бившите подуправители на БНБ Румен Симеонов и Цветан Гунев, шефката на екип в "Надзорно наблюдение на кредитните институции" в Централната банка Славияна Данаилова-Велева, одиторите Снежанка Велева-Стефанова, Маргарита Голева и Красимир Хаджидинев, отстранените изпълнителни директори на КТБ Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова, както и заместничката ѝ Борислава Тренева-Кючукова.

Главният прокурор Сотир Цацаров заяви пред български журналисти в Брюксел, където бе на посещение, че е загрижен за развитието на делото.

Нека не коментирам Цветан Василев, нека има екстрадиционно производство, което да се развие и да приключи. Не ми е важно какво е казал Василев пред белградския съд, на тротоара. Важно ми е какво ще каже в протокола за разпит. Споделям загрижеността за развитието на делото; ще се случи това, което предписва законът, добави той по повод процесуалното искане Василев да бъде върнат в България покрай разследването за фалита на КТБ, каза Цацаров, цитиран от БТА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ARROGANT
    #11

    ПЪРВОПРИЧИНАТА за фалирането на банката е лицето от аватара. За да не се озове на подсъдимата скамейка за разрухата и хаоса в който вкара държавата след т.н. му "управление" той трябваше отново да дойде на власт. След неуспеха на протестите срещу правителството на Орешарски и след завръщането си от САЩ през юни 2014г. той заигра "Ва-банк". По всички медии /електронни и печатни/ непрекъснато буботеше "как държавата е фалирала", "как една или две банки ще фалират"...и други подобни. Само за няколко

  2. Vitkova
    #10

    Дано сърбите спрат да се правят на интересни и най-после да екстрадират Цветан Василев. Не разбирам какви са техните закони, след като могат да дават протекции на един доказан престъпник отговорен за източването на 4 млрд. лв. Пълна подигравка си е това с нас. България трябва да защити националния си интерес и да настоява за адекватно правосъдие. Василев трябва незабавно да бъде екстрадиран в България и изправен пред съда. Не може толкова дълго време да няма никакво развитие и наказание за този колосален грабеж. Явно е, че Василев плаща доста пари на хора от висшите етажи на властта в Сърбия, за да го държат там, но всичко е до време.

  3. Oanis
    #9

    Рейдърската атака проведена от държавата, прокуратурата и другите институции / БНБ/ е чистата истина.Падне ли мафията, човекът сам щесе върне за да защити позицията си.

  4. Прави впечатление, че сръбската съдебна строго се придържа към собствените си закони. Чудна работа. Сърбия дори не е член на ЕС!

  5. Калина Георгиева
    #7

    Навързани са като свински черва. Паднели 1, ще почне всичко да се разплита.

  6. pinocchio
    #6

    "Василев е основният обвиняем по делото за източване на 206 млн. лева от КТБ"...а цацаратурата, искров, прасчо, данчо и компания, дето откраднаха 4.5 милиарда, кой ще обвини? няма ли поне една единствена независима медия да зададе този въпрос, вместо да ни набиват мустаците на Цецо непрекъснато?

  7. Oanis
    #5

    Докато комплотаджиите са на власт, да стои там, че тук ще го тормазят до смърт. Власта неиска истината за КТБ да излезе на бял свят.

  8. strobo
    #4

    Значи не сме си го "поискали", както трябва, така че сърбите да не могат да откажат.... Време е, значи, бат Бойко да се разходи до Дедине и лично да реши въпроса.....

  9. Тук пък борим корупцията с "Антикорупционното звено на Цацаров: За една година - една присъда на първа инстанция" Бойко сам си го избра с помощ от ДПС разбира се. Явно обществото няма против и си гледа в паничката.

  10. шаривари
    #2

    Сбъркал е, трябваше да поиска руско гражданство!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.