Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цялостна реформа във висшето образование – по малък корупционен риск в университетите

15 коментара
Цялостна реформа във висшето образование – по малък корупционен риск в университетите

Приемането на студенти във висшите училища, изпитите по време на следването и административното обслужване са сред зоните, в които опасността от корупция е най-голяма. Това сочи доклад на Институт “Отворено общество” за корупционния риск във висшето образование, който бе представен в понеделник.

Докладът е изготвен от гражданско дружество "Експертни анализи" и Институт "Отворено общество” по поръчка на Министерството на образованието и науката (МОН).

Наблюдава се корупционен риск при приема, който се увеличава при изпитите, има постоянно ниво при административното обслужване и започва да намалява при дипломирането, коментира Антоанета Цонева от “Отворено общество”.

По думите на Георги Стойчев, изпълнителен директор на института, повечето от препоръките на намаляване на корупционния риск във висшето образование са свързани със законови промени.

Решаването на проблема с корупцията в системата на висшето образование ще дойде с извършване на цялостна реформа в сектора, каза Стойчев, като подчерта, че според анкетираните образованието е една от най-слабо корумпираните области на обществения живот.

Експертите препоръчват да се създаде управителен съвет или настоятелство, в което на квотен принцип да участват представители на академичната област, бизнеса и МОН. Това, според тях, може да стане с новия закон за висше образование, който образователното министерство подготвя в момента, но идеята трябва да се подложи на обществено обсъждане.

Преподавателите да нямат право да сключват договори за преподавателска работа с неограничен брой университети, е друга мярка, която се препоръчва в доклада. Така ще се избегне практиката един преподавател да чете лекции в 6-7 университета в страната.

Експертите настояват и за изцяло нов закон за научните степени и звания, с който да се ускори процедурата за научно израстване, която в момента е доста тромава и създава предпоставки за корупция.

Според ректора на Новия български университет Сергей Игнатов Върховната атестационна комисия, която присъжда научните титли, трябва да бъде закрита, а университетите сами да дават научни звания. Така повече хора от практиката ще могат да се включват в обучението, обясни той. Сега законът изисква 70% от преподавателите да са хабилитирани.

Даването на научни степени в рамките на висшето училище вече е практика в частните университети у нас. С решение на ректорския съвет от миналата седмица Техническият университет в София също предлага въвеждането на звания професор и научен сътрудник на учебното заведение. Титлите ще се дават на млади доценти със съществен научен принос и участие в научни проекти.

Сред препоръките в доклада са и по-голяма обективност и прозрачност в работата на Националната агенция по оценяване и акредитация (НАОА).

Сега в комисиите на агенцията влизат само представилите на академичната общност и така има риск да се дават колегиални оценки, обясни Цонева. Затова е добре в тях да участват и външни оценители, а участниците в постоянните комисии и подбора на експертите да се обявяват публично.

Председателят на НАОА проф. Иван Панайотов подкрепи идеята в комисия да участва и външни експерти, като каза, че и сега агенцията включва като наблюдатели международно експерти и студенти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dr ns X st Jal Sum Im POPARKATA
    #18

    Da, reforma shte ima kogato bude sakrit BAN, VAK i se mahnat starite komunistitsheski kadri v SU.

  2. Канчев
    #17

    Георги Стойчев по-добре да обясни защо продаде Радио Нова Европа на съпругата на Венцислав Йосифов, ПЧБ и сегашна отговаряща за PR-а на Първанов вместо да се изказва непрестанно за корупцията в различни сектори. Първо трябва да се започне с корупцията в Отворено общество !!!

  3. Лилия
    #16

    "Гочето"/Георги Стойчев/ от пловдивското село/квартал Коматево е един от най-големите провинциални шарлатани в наши дни. След като съсипа радио "Свободна Европа" и продаде под тезгяха радио "Нова Европа", сега източва фондовете на Сорос.В най-скоро време далаверите му ще лъснат, но какво от това.

  4. The Wise man
    #15

    МЕРКИ И ИЗКОРЕНЯВАНЕ НА КОРУПЦИЯТЯ В ОБРАЗОВАНИЕТО!ДА ДОКЛАДА НА ИНСТИТУТА "ОТВОРЕНО ОБЩЕСТВО" ЗА КОРУПЦИОННИЯ РИСК Е ВЕРЕН , НО ИЗИСКВА АДЕКВАТНИ И ЕФИКАСНИ МЕРКИ , БЕЗ ИЗЧАКВАНЕ!ЗНАЕ СЕ СРЕД КОЙ СРЕДИ Е КОРУПЦИЯТА И КАКВИ СА ПРАКТИКИТЕ , НО МУДНО СЕ ДЕЙСТВА ПРИ ПРИЛАГАНЕ НА МЕРКИТЕ ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ!

  5. Yankee Doodle
    #14

    не е никакъв институт, а сбирщина от добре платени клакьори и троянски коне. Това изобщо не омаловажава проблема с българското висше образование. За съжаление то не е нито висше, нито образование, а е пирамидална структура, на чийто връх стоят комунистически дъртофелници от татово време. Техният основен интерес е да прибират директно в джобовете си немалкото пари, които държавата им отпуска. Положението им е бетонирано от закона за висшето образование, чиято последна редакция е от 1971 година.Отделно на ръка е, че паразити като БАН трябва да бъдат закрити моментално. Такава работа няма в нито една държава в света.

  6. Simo
    #13

    Ами защо не го направят както е на запад! ВАК ще решава само дали лицето Х става за доцент или професор (това е на базата на научната дейност). После се обявява официално мястото и за него кандидатстват хора. В някои държави не можеш да се хебилитираш в университета, в който работиш и това е направено за да се премахне шуробажанащината. Ако няма никакъв предпазен механизъм скоро българските университети ще станат семейни предприятия! Вузовете трябва да се уедрят! Колко вуза има в София: СУ, ТУ, УНСС,

  7. Панайотков
    #12

    Медиапул взима пари от ОО и затова величае съсипвача на Радио Свободна и Нова Еврпопа - любимо на нас, много десни слушатели.

  8. ИЗБЕРИ
    #11

    БЕРОНОВ означава по-добър живот за всички БЪЛГАРИ! ГЛАСУВАЙ! Убеди и близсите си да дойдат да гласуват!

  9. Амелия
    #10

    УСПЕХ И КУРАЖ !

  10. emilian
    #9

    oo e parazitno suzdanie na diord shorosh-mejdunaroden aferist i prestupnik ot ungaria.negovite dela sa vredni za Bulgaria.da, amelia suglasen sum.volen e tochnia lider za Bulgaria v naseto vreme.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.