Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Турски поток" остана без лиценз заради санкциите срещу Русия

Операторът обаче ще продължи да доставя газ и иска подновяване на разрешителното

14 коментара
"Турски поток" остана без лиценз заради санкциите срещу Русия

Нидерландия е отнела лиценза на оператора на газопровода "Турски поток", който по дъното на Черно море доставя руски газ до Турция и редица държави от Югоизточна Европа като Гърция, Северна Македония и Сърбия. За решението съобщи в четвъртък вечерта компанията "Южен поток Транспорт", която е дъщерна на "Газпром" и е базирана в Амстердам. Причината за това решение са обявените нови санкции срещу Москва заради водената от нея война в Украйна

Дружеството обаче е подало заявление за възобновяване на лиценза и обяви, че няма да спира доставките на газ.

Лицензът на "Южен поток Транспорт" е бил прекратен предсрочно и официалното уведомление е било връчено от властите на Нидерландия, позовавайки се на официалната забрана на за доставки на стоки и предоставяне на услуги, конкретно на техническа помощ и обслужване, използвани в Русия, включително в нейната изключителна икономическа зона и континенталния ѝ шелф.

Според оператора на газопровода обаче "снабдяването с газ на различните отрасли на промишлеността и милионите домакинства в Турция и европейските страни в краткосрочна и дългосрочна перспектива няма да пострадат".

"Южен поток Транспорт" смята, че има всички правни основания за получи изключение от санкциите, доколкото транспортираният по тръбопровода газ и след това по националните газопреносни мрежи се доставя за европейски страни и така обезпечава енергийната сигурност на Европа".

Сега дружеството очаква отговора на държавните органи в Нидерландия по подаденото от нея заявление за продължаване на лиценза.

Газопроводът "Турски поток" бе пуснат в експлоатация през януари 2020 г. на церемания в Турция, в която участва и тогавашният премиер на България Бойко Борисов. Той се състои от две тръби с обща мощност 31.5 млрд. куб. м годишно. Едната задоволява нуждите на турския пазар, а по другата се доставя суровина за Гърция, Северна Македония и Сърбия през България.

България също получаваше своите доставки руски газ през този газопровод преди в края на април "Газпром" да спре да изпълнява договора си, заради отказа на "Булгаргаз" да открие сметка в рубли и така да се разплаща.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #14

    Дано последва съдбата на северните пАтоци.

  2. Име1234
    #13

    Когато турският/балканският поток спре приходите от транзитни такси също спират. Или си мислите, че ватниците ще плащат неустойки за резервираният капацитет? Когато транзита спре, България остава да плаща огромният заем, взет от великият банкянски геополитик сложният мозък наречен тик.вун. Честито на електората!

  3. A.Aleksiev
    #12

    Шаманът Харалан дебелее все по- успешно , добре захранван от Гербаджийската Мафия. Чак вече се поизтърва в ком./фашистки залитания- Сложен ум,Бистришки тигър,Генерал,инженер, доктор, вожд на племе по Димитровски, по немецкий- Фюрер-да?, може би паметник приживе в Банкя, а после и Мавзолей? Оди се стреляй, лоена топко!

  4. Филка Русофилка
    #11

    Вчepa миниcтъpът нa икoнoмикaтa Никoлa Cтoянoв ce пoxвaли, чe бaвapcкитe инвecтитopи, кoитo дoшли у нac дa пpaвят зa 3500 мecтa пopeдния зaвoд зa aвтoмoбилнaтa индуcтpия (300 бяxa нaпpaвeни пocлeднитe 12 гoдини), кaктo и зa coфтуepнaтa индуcтpия, били пpиятнo изнeнaдaни кaк Бългapия cвoeвpeмeннo уcпявaлa дa ce cпpaвя c Путлepиcткaтa гaзoвa кpизa зa paзликa oт Гepмaния. :)
    „Киpил Пeткoв тpябвa дa cвикнe c миcълтa, чe Бoйкo Бopиcoв e вoжд нa нaшeтo, a нe нa дaлeчнo ocтpoвнo плeмe. Cлoжният cвят

  5. sloth
    #10

    Мисля че неприятелски държави трябва да плащат транзита по НАШИЯТ "балкански" поток само в гюмове розово масло произведено в Розовата долина и околностите. Откъде ще ги намерят си е техен проблем.

  6. Десен бесен
    #9

    Сега е момента да се позовем на форсмажорни обстоятелства и да прекратим договора с Гъзпром за закупен капацитет на тръбата за десет години! След това десетократно увеличение на таксите за транзит и обвързването им с ценaта на газа на борсата TTF!

  7. Козин Човков
    #8

    Циганският паток ще спре да кряка съвсем скоро.

  8. Quo
    #7

    Без техническа поддръжка как ще продължи преноса??? Кой ще ни плаща за транзит? Как ще си върнем плетеното за построяването на това нещо?

  9. Един препатил
    #6

    Като спре подаването на газ по "Турски поток" неговото продължение през България ще увехне като едно добре познато градинско цвете. И окончателно ще лъсне цялото безумие на Бойко Борисов и Теменука Петкова да загробят 3,040 млрд. лв. в неговото строителство. Да кажем дадените пари - дадени. Ама остават още 1,4 млрд. лв. главница и 380 млн. лихви, които трябва да се намерят отнякъде за да се изплатят задълженията на "Булгартрансгаз" към саудитския консорциум "Аркад". Това, което поначало си беше един неизгоден за България проект е на път да се превърне в пълна катастрофа.

  10. Коментарът е изтрит в 01:04 на 30 септември 2022 от автора.
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.