Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турският бизнес призова Ердоган да реши спора със САЩ

Президентът иска бойкот на Apple и се закани на "икономически терористи" в социалните мрежи

8 коментара
Турският бизнес призова Ердоган да реши спора със САЩ

Водещи турски бизнес групи призоваха Анкара спешно да затегне монетарната политика, да въведе мерки за икономии и да търси разрешение на спора със САЩ, за да излезе страната от валутната криза, която срина турската лира.

Отправеният призив е рядка проява на публична критика от страна на турския корпоративен сектор, като се има предвид, че много бизнесмени се въздържат да предизвикват президента Реджеп Ердоган, отбелязва "Файненшъл таймс". Изявлението на бизнес групите показва до каква степен те са притеснени от спада на турската национална валута, която във вторник отбеляза понижение след рекордния срив в понеделник.

Възможно е обаче позицията на бизнеса да предизвика напрежение с правителството, знак за което е още по-твърдият тон на Ердоган, който във вторник призова за бойкот на американските технологични продукти.

Турската индустриална и бизнес асоциация (Tusiad) и Съюзът на камарите и стоковите борси на Турция заяви, че "за да бъдат стабилизирани валутните курсове, е нужно затягане на монетарната политика".

Във вторник следобед един долар се търгуваше за около 6.6 лири за долар, което е повишение с около 4 процента за деня, но от началото на годината досега лирата загуби над 40% от стойността си. Това създаде напрежение за корпоративния сектор в Турция, който има над 293 млрд. долара дългове в чужда валута и за компаниите става все по-трудно да го обслужват.

Бизнес организациите настояват "необходимите мерки да бъдат взети без забавяне" и призовават "за възстановяване на позитивната рамка в отношенията с ЕС" и продължаване на "дипломатическите усилия за спешно разрешаване на проблемите в отношенията между САЩ и Турция".

Ердоган призова сънародниците си да бойкотират Apple

Ердоган обаче, който е отявлен противник на високите лихвени равнища, призова 81-милионна Турция да спре купува продукти на Apple и на останалите американски технологични компании.

САЩ наложиха санкции на двама турски министри и обявиха, че увеличават митата върху вноса на алуминий и стомана от Турция заради разногласия, свързани със задържането на американския пастор Андрю Брънсън.

"Америка напада икономически не само нас, но и Китай, Русия, Иран и Европа. Напада даже и Канада. Но срещу нас е предприета операция. Ще бойкотираме американската електроника. Те имат "Айфон", но нали съществува и "Самсунг", заяви Ердоган и допълни: "А в нашата собствена страна имаме и Венус".

Вие сте турци и ще се оправяте с турски лири

Той обеща допълнителни стимули за чуждестранни компании, които се съгласят да инвестират в страната и не се уплашат от икономическата несигурност. А турците той призова да не обменят в паника лирите си за твърда валута: "Вярвайте ми, ако обърнем от страх нашите пари в твърда валута, ще е все едно сме се отдали на дявола. Ако преминем към чужда валута няма да можем да се оправим вече, тогава ще сме потънали. Вие сте турци и ще се оправяте с турски лири".

Във вторник турската лира поскъпна на международните пазари - с около 5 на сто в сравнение с вчерашното си ниво, до 6.49 за долар. Обезценяването от миналия петък обаче е около 20 процента.

Повечето от инвеститорите са скептични относно мерките, които обяви турската централна банка за стабилизиране на икономиката. Защото лихвите остават твърде ниски, за да закрепят лирата.

Ердоган призна за увеличаващия се дефицит по текущите сметки на държавата и за наближаваща вече 16 процента инфлация. Но заяви, че икономиката на Турция функционирала като часовник.

Това обаче бе опровергано, след като агенция Fitch понижи рейтинга на една от водещите турски компании за производство на храни.

Агенцията предупреди, че базираната в Измир група Yasar Holding е уязвима заради рязкото обезценяване на турската лира спрямо твърдите валути, отбелязвайки, че над 55 на сто от дълга на компанията и 30 на сто от разходите ѝ са в твърда валута.

Турските бизнес организации заявяват в обръщението си, че са готови да окажат подкрепа за икономическата програма, обявена от правителството миналата седмица. В същото време обаче те настояват за "конкретна пътна карта, която да създаде доверие за перманентно намаление на инфлацията". В момента инфлацията в страната гони 16%.

Повечето външни анализатори критикуват икономическата програма на правителството, че е неясна и в нея липсват конкретни мерки, но очевидно турските бизнес организации не смеят да отидат по-далеч в критиката си.

"Икономически терористи" в социалните мрежи заговорничат срещу Турция

Междувременно Ердоган обяви, че "икономически терористи" в социалните мрежи са влезли в заговор срещу Турция. Според него заговорът е осъществяван чрез разпространяването на невярна информация. По думите му "терористите" ще усетят пълната сила на закона.

"Има икономически терористи в социалните мрежи", каза той преди ден по време на среща на турски посланици в президентския дворец в Анкара, цитиран от Блумбърг. И допълни, че съдебните и финансовите власти в страната вече предприемат действия срещу тях. Ердоган обясни, че става въпрос за "мрежа" от изменници.

"Ще накараме тези, които разпространяват спекулации, да платят необходимата цена", закани се Ердоган.

Президентът, който държи на практика цялата власт в държавата след изборите през юни, обясни, че заговорниците разпространяват слухове, че Турция може да наложи капиталов контрол в отговор на срива в цената на лирата.

От вътрешното министерство в страната съобщиха, че вече са идентифицирани 346 профила в социалните мрежи, съдържащи постове за лихвените проценти. Турската полиция смята, че тези коментари имат отрицателен ефект върху икономиката на страната. Хората, които стоят зад тези профили, вече се издирват

Прокуратурата в Анкара и Истанбул започна разследвания срещу отделни личности, заподозрени в дейности, заплашващи турската икономическа сигурност, съобщават турските медии.

В понеделник турският финансов министър Берат Албайрак, който е зет на Ердоган, каза, че държавата започва прилагането на икономически план за действие срещу кризисната ситуация. Министърът обясни, че бюджетна дисциплина е важна и изключи поемането на контрол или обръщането на деноминирани в долари банкови депозити в лири.

Понижението в курса на лирата до голяма степен се дължи на притеснения за влиянието на Ердоган върху икономиката, многократните му призиви за по-ниски лихвени проценти и влошаването на отношенията между Турция и САЩ, коментира Блумбърг.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #8

    ...и може би вместо ВОЕНЕН ще има БИЗНЕС преврат... ;-) (макар че ... без военните никъв преврат няма да им се получи...)

  2. Владимир Павлов
    #7
  3. Kiril Kovatchev
    #6

    Оставането на Ердоган във власта е напълно противопоказно за интересите на Турция и турския народ. В миналото такива проблем като Ердоган се лекуваха с военни преврати. Сега не знам какво може да спре Ердоган да разруши Турция до основи...

  4. fantom
    #5
  5. Васил Митов
    #4

    Като иска да ограничи вноса на американски стоки, да въведе вносни мита. Какви са тези глупави призиви за бойкот?! И защо "Епъл"?! С това ли ще удари най-много САЩ?! Той сигурно само за "Епъл" е чувал.

  6. Васил Митов
    #3

    Ердоган изглежда не в ред. Той е против високите лихви вероятно по религиозни съображения. Коранът забранява даването на пари на заем срещу лихва. В Турция има лихви, защото те са умерени ислямисти, но да направи лихвения процент на лирата 50-60 процента, както би трябвало (друг въпрос, че и това може да не помогне), явно идва много за Ердоган. Защо не пусне този протестански пастор и не си седне на задните части?

  7. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #2
  8. Коментарът е изтрит в 17:21 на 16 април 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.