Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турският главен прокурор води разговори на най-високо равнище у нас

Турция може да разследва и конфискува имущество на фирми, подпомагащи тероризма

5 коментара
Турският главен прокурор води разговори на най-високо равнище у нас

Противодействието срещу тероризма, контрабандата и трафика на оръжие и наркотици са основните теми, които главният прокурор на Турция Мехмед Акарджа е обсъдил в София с българския си колега Сотир Цацаров, министър-председателя Бойко Борисов и президента Росен Плевнелиев. Той имаше срещи и с министрите на вътрешните работи и на правосъдието Румяна Бъчварова и Екатерина Захариева.

Двудневното посещение на Мехмед Акарджа започна във вторник и премина при изключителни мерки за сигурност и без изявления пред медиите.

В края на деня бе публикувано официално съобщение на българската прокуратура.

То започва с цитат на турския главен прокурор: "Тероризмът няма религия, етнос и пол. Няма религия, която да допуска провеждането на терористични актове. Трябва да прекъснем финансирането му. Турската държава води решителна борба с тези явления от 40 години.“

В състава на делегацията на Мехмед Акарджа са включени върховни прокурори – ръководители на отделите за борба с тероризма и противодействие на трафика на оръжие и наркотици.

В официалното съобщение не се споменава нищо по актуалните въпроси, свързани с обвиненията на турските власти към "Булгартабак" за контрабанда на цигари в Турция, с печалбите от която се финансирала кюрдската партия ПКК. Тя е обявена за терористична в Турция и основна мишена на президента Ердоган. Няма и дума за друг висящ въпрос – наложената през февруари забрана на Ахмед Доган и Делян Пеевски да влизат в Турция, като за последния турски проправителствени медии писаха, че стои зад контрабандата на български цигари в Турция.

Не е ясно дали тези теми са били обсъждани по време на срещите на турския главен прокурор в София.

"По отношение на антитерористичната законодателната рамка, г-н Акарджа заяви, че турското законодателство допуска да бъдат разследвани и юридически лица. Ако се установи, че такова лице, включително и търговска фирма, участва или подпомага терористична дейност, нейното имущество може да се конфискува в полза на държавата", се казва в съобщението.

По-нататък се казва, че "г-н Акарджа подкрепи изцяло предложението на главния прокурор Сотир Цацаров за по-тясно взаимодействие между българската и турската прокуратури срещу тероризма, контрабандата и трафика на оръжие и наркотици."

"Главният прокурор и българските правоохранителни органи са добри приятели и отлични и предвидими партньори“, подчерта главният прокурор на Република Турция.

Това е втора среща между Акарджа и Цацаров за последните шест месеца. През септември м.г. българският главен прокурор бе в Анкара, където бе приет и от президента Реджеп Ердоган.

"След събитията в Сирия, Турция стана обект на бежанска вълна – ние подслоняваме бежанците, осигуряваме им медицинска грижа и образование. Днес на територията ни има близо 3 млн. бежанци, за които турската държава се грижи. На близо 30 000 лица е наложена забрана да влизат в Република Турция, поради налични данни за съпричастност към терористични организации. Отделно от това, 3500 лица са експулсирани от наша територия, по същите причини, като най-често те под формални предлози са правили опити да се присъединят като чуждестранни бойци в Сирия“, посочи още турският главен прокурор.


"Основен акцент на срещата между премиера Бойко Борисов и г-н Акарджа беше противодействието на тероризма. Участниците в разговорите се обединиха върху тезата, че общите усилия между държавите са единственото ефективно противодействие на терористичните заплахи. Министър-председателят подчерта, че страната ни полага огромни усилия да противодейства на бежанския поток и трафика на хора. По думите му, е необходимо задълбочаване на сътрудничеството между партньорските служби като част от мерките срещу тероризма и миграционния поток", се казва в съобщението.


"В хода на разговорите стана ясно, че Република Турция оптимизира структурата на съдилищата и прокуратурите си, като част от провежданата съдебна реформа. От 20 юли т.г. в страната започват да действат Апелативните прокуратури и съдилища. Ще бъдат назначени 1054 съдии и прокурори, като 77 от тях са прокурори от Върховната прокуратура, а 164 – от Върховния съд на Турция."

На срещата си с вътрешния министър Румяна Бъчварова е обсъдено подписването на Споразумение за реадмисия, което ще регулира бежанските потоци през общата ни граница.
Установяване и съкращаване на времевите стандарти за провеждането на процесите пред всяка инстанция, беше сред темите за разговор с правосъдния министър Екатерина Захариева.

"Ние, в България, високо ценим работата на нашия главен прокурор и сътрудничеството между българската и турската прокуратури", е казал президентът Росен Плевнелиев пред турската делегация, цитиран в съобщението на прокуратурата. "Единствено заедно, със съседите си, можем да противодействаме на терористичните заплахи. Противодействието на контрабандата и имиграцията беше сред основните теми. Силен антитерористичен закон, силно сътрудничество между службите, действия и резултати,– това е ефикасната формула за борба с тероризма", заяви Росен Плевнелиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    "Според данни на турските служби, цитирани от вестник „Капитал“ през февруари, около 50% от контрабандните цигари, иззети в Турция през 2014 г., са от български произход – от марките на „Булгартабак“ Prestige, ММ и Victory.Турски медии разкриха, че Цацаров е бил запознат с разкрития за контрабандни канали на „Булгартабак“ в Турция." Ureport

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #4

    Неофициално – разговорът е засегнал кюрдите от ПКК, които влизат в България, контрабандните канали за цигари и "Булгартабак", както и забрана на Ахмед Доган и Делян Пеевски да влизат в Турция.", пише Ureport. еДНА ЖЕНА НА ЖЕНСКИЯ ПАЗАР МИ КАЗА, че някакви рискови регистрации, са преместени от Лихтенщайн в Катар и още една близкоизточна страна.

  3. Дядо ми Петър
    #3

    Язък, очаквах г-н Акарджа да извади белезниците при срещата си с нашия КАПО ДИ ТУТИ КАПИ.

  4. vladidim59
    #2

    а алъш-вериша с цигарките на Свинята? Дискутирано ли е?

  5. Milenca
    #1

    Турският главен прокурор освен с колегата си ще се срещне с премиера и президента. Ще научим ли за какво са си говорили? Патриотарите няма ли да протестират?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.