Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция ще чака ООН преди да решава за пропускане на US войски към Ирак

0 коментара

Председателят на управляващата Партията на справедливостта и развитието /ПСР/ Реджеп Тайип Ердоган заяви, че правителството ще изчака решението на Съвета за сигурност на ООН по иракския въпрос преди да преразгледа резолюцията за разполагане на американски военнослужещи в Турция в случай на военна операция срещу Ирак, съобщи АП.

Добре би било да видим какво ще реши Съветът за сигурност на ООН. Ще определим какви стъпки ще предприемем след като видим тях, казва Ердоган в телевизионно, цитирано от Анадолската агенция.

Други турски представители също посочват, че евентуална нова резолюция на ООН ще улесни приемането на решението за разполагане на американски военнослужещи в Турция и изпращането на турски военни извън граница в случай на военен удар срещу Ирак. Преди няколко дни турският президент Ахмет Недждет Сезер, който е бивш председател на конституционния съд на страната, отбеляза, че без втора резолюция на Съвета за сигурност на ООН "няма международна легитимност" и следователно парламентът не трябва да одобрява проекторезолюцията на кабинета.

Ключови фигури от правителството обаче не са толкова категорични. По думите на турския външен министър Яшар Якъш от парламента зависи да реши дали международната легитимност изисква втора резолюция.

Председателят на турския парламент Бюлент Арънч, който беше една от основните фигури, съпротивляващи се на правителственото проекторешение, също смени вчера тона. Той заяви, че приемането на нова проекторезолюция за разполагане на американски военнослужещи в Турция при удар срещу Ирак няма да хвърли сянка върху достойнството на турския парламент. Електронното издание Интернет хабер коментира изказването на Арънч като зелена светлина за приемането на проекторезолюцията при следващото ѝ внасяне от кабинета в парламента.

Тези, които искат мир, трябва да са готови за война. Това е, което прави правителството ни. Това правят и турските въоръжени сили. Това прави и парламентът, който ще вземе най-доброто решение по този въпрос, заяви Арънч.

Вашингтон повишава обезщетенията за Турция

В събота турският парламент отказа да разреши разполагането на американски военнослужещи на територията на Турция в случай на военна операция на САЩ в Ирак. Въпреки това, засега САЩ не се отказват от надеждата, че Турция ще се съгласи да открие северен фронт за евентуални военни действия.

Според наблюдателите Турция ще се съгласи да отвори границите си за американски войски, тогава, когато прецени, че войната е неизбежна. Споразумението, което Вашингтон и Анкара постигнаха в преди вота в събата, осигурява голямо обезщетение, както и контрол на Турция над кюрдите в Северен Ирак.

САЩ изглежда са готови да изчакат още няколко дни ново решение на турския парламент. След като вчера високопоставени представители на американското правителство предупредиха, че Турция рискува да загуби всички обещани досега компенсации за загубите от евентуална война срещу Ирак, днес Ройтерс съобщава, че Вашингтон подобрява предложението си към Анкара.

Турция може да получи от американското правителство директни кредити вместо кредитни гаранции, ако преразгледа решението си за дислоциране на американски военни на територията на Турция. В такъв случай в пакета за Анкара ще влязат 8,5 милиарда щатски долара за шестмесечен период и до 24 милиарда - дългосрочно, отбелязва агенцията.

Ройтерс съобщава, че ако Турция все пак разреши дислоцирането на военни от САЩ на своя територия, американската администрация може да поиска от конгреса да компенсира Турция с икономически пакет от 6 милиарда долара директни помощи, 4 милиарда от които ще обезпечат заеми на обща стойност 24 милиарда долара.

Като първоначална вноска САЩ предвиждат за Турция 8,5 милиарда краткосрочни заеми /bridge loan/ от специален фонд за стабилизация на американската държавната хазна, които зависят от това дали турският парламент ще одобри бюджета, подкрепен от МВФ.

Дългосрочните заеми могат да дойдат директно от правителството на САЩ, но засега няма окончателно решение по този въпрос, коментират източници, цитирани от Ройтерс.

Американска военна техника се прехвърля към границата на Ирак

Явно Вашингтон е уверен, че макар и в последния момент, но все пак ще получи разрешение за разполагане на войски в Турция и продължава да прехвърля тежка военна техника към границата с Ирак.

Всички вестници днес съобщават за конвоя ТИР-ове, военни камиони и влакови композиции, които вчера започнаха превозването на военни съоръжения от Искендерун към Диарбекир. Под заглавие "И бе открит фронтът" Сабах съобщава, че САЩ са се активизирали във връзка със северния фронт дори и без разрешение на турския парламент. Въпреки съобщенията, че Турция е била изключена от военните планове на Вашингтон, САЩ са започнали превозването на военна техника към Мардин с над 100 ТИР-а, отбелязва Сабах. Според вестника Вашингтон е избрал за въздушната си атака срещу Ирак Диарбекир, а за сухопътната операция - Мардин.

Акшам цитира турския телевизионен канал Си Ен Ен Тюрк, който съобщава, че макар и публично да не са били обявени всички клаузи в споразумението със САЩ за модернизиране на турски военни бази и пристанища, това споразумение признава и други права на американските военни освен тези, свързани с дейността по осъвременяването на обектите. Според вестника на армията на САЩ е разрешено да изграждат центрове за логистична подкрепа. Военните от САЩ също така могат да пренасят в Турция всякакви военни средства с изключение на танкове и оръдия. Акшам пише, че снощи в Турция е пристигнала делегация от конгресмени от САЩ, които да обсъдят с турски лидери "стратегическото партньорство" между Анкара и Вашингтон.

Вчера с турския премиер Абдуллах Гюл е разговарял американският председател на парламентарната група за приятелство с Турция Робърт Уекслър. В изявление след срещата той е посочил, че е обнадежден по въпроса за проекторезолюцията. "Двете страни могат да действат заедно и да спечелят от това", е заявил Уекслър, цитиран от Акшам.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.