Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Туск призова да бъде прекратена истерията и агресията към Полша

Според президента Анджей Дуда плурализмът в страната му "процъфтява"

4 коментара
Доналд Туск

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск се противопостави на процедурата, открита от Европейската комисия срещу неговата родина Полша, като призова да бъде прекратена "истеричната реторика" и "излишната агресия" към Варшава.

На обща пресконференция с полския президент Анджей Дуда председателят на Европейския съвет коментира, че ЕК е добронамерена в желанието да си изясни законодателните промени, предприети от Варшава.

"ЕК действа добронамерено, но целта да се изясни обстановката в Полша може да бъде постигната и с други средства. Би било добре малко да се поуспокоим, въпросът с Полша няма да бъде обсъждан в Европейския съвет", заяви Туск.

Миналата седмица EК започва безпрецедентна проверка на новото полско законодателство, чиято цел е да се установи дали разпоредбите, свързани с работата на Конституционния съд и обществените медии, нарушават демократичните стандарти на ЕС.

Туск настоя да бъде прекратена истеричната реторика по въпроса с Полша.

"Демокрацията е в основата на ЕС, тя предвижда и смяна на правителства чрез избори, добави с усмивка той. Важно е политиците в Полша и в ЕС да се въздържат от излишна агресия в коментарите си, в Европа Полша няма врагове. Трябва да защитим историческото събитие на присъединяването на Полша към "светлата страна" на западноевропейската демокрация", посочи Туск.

Полският президент Дуда изрази желанието на своите сънародници да бъдат част от европейската общност, но отбеляза, че очаква "да бъдем уважавани в ЕС, като една от най-големите държави в Общността".

"Разбираме, че и ние трябва да уважаваме европейските институции. Призовавам за успокояване на тона, за разговор на основата на фактите. Нищо извънредно не се случва в Полша, не подкопаваме членството в ЕС, водим политически дебат. Това са вътрешни конфликти, очаквам разбиране от нашите партньори. По-опасно е една и съща партия постоянно да бъде на власт, тогава ще бъде поставен въпросът за демокрацията. Имаме свобода на изразяване, това е демокрацията, затова чувате различни мнения от Полша", коментира държавният глава, цитиран от БТА.

Той заяви, че Полша желае оставането на Великобритания в ЕС, без да се нарушават основните права и свободи на европейските граждани. Възразяваме срещу проекта за разширяване на газопровода "Северен поток", той няма нищо общо с икономиката, съществуват други пътища за доставки, които не са използвани достатъчно. Питаме се защо е тази инвестиция, за нас тя е политическа и противоречи на европейското законодателство, тя подкопава енергийната солидарност в Европа, заяви Дуда. Туск поясни, че по тази тема мненията им са сходни.

По въпроса за миграцията полският президент посочи, че хората, които имат основание да получат помощ, ще бъдат приети в Полша. Хората, подлежащи на международна закрила, трябва да имат свободата на пътуване в ЕС, добави той.

Анджей Дуда излезе и със статия по темата в британския в. "Файненшъл таймс".

В нея той посочва, че през последните няколко седмици в Полша имаше серия антиправителствени протести и "като всяка добре функционираща демокрация, вярваме, че всички участници имат правото да дадат свободно израз на недоволството си".

Според полския президент в частните и обществените медии плурализмът сега е не само стандартна практика, той процъфтява. Можете яростно да нападате правителството, ако искате или да го защитите. Можете да подкрепите квотите за разселване на имигранти или да разкритикувате самата идея. Демокрацията и свободата на медиите в Полша не са застрашени, пише Дуда.

Ние ще си останем проевропейци. Полша иска да запази приятелството и ползотворните отношения с всички партньори в Европа. Това важи особено за Германия, предвид географската ни близост и успешното политическо и икономическо сътрудничество в последно време.

Аз съм дълбоко разтревожен заради неотдавнашните терористични атаки, отнели живота на толкова много невинни европейци. За европейските лидери трябва да бъде приоритет това да накарат европейците да се почувстват отново в безопасност. Трябва ни открит дебат как да се справим с неконтролираната масова имиграция. Но на първо място трябва да затегнем външните си граници и Полша изпълнява това си задължение.

Не на последно място, не можем да забравим за една друга задаваща се заплаха. През последните години ставаме свидетели на това как един от съседите ни води агресивна външна политика. Отношенията на ЕС със страни, които нарушават международното право, трябва да бъдат възприемани като тест за солидарност за всички държави членки. Няма да се отметна от вярването си, че бизнес интересите не трябва да доминират над европейските ценности, пише полският президент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. so what_deactivated_1521205049
    #4

    НИЩО НЕ МОЖЕ ДА И НАПРАВИ ЕК НА ПОЛША! Да гледат реалните проблеми в Европа и да не се занимават със свободолюбивите поляци! Напоследък се забелязва затопляне и между Унгария и Полша,което е добре, защото Полша НИКОГА няма да промени АНТИПУТИНОВСКИТЕ СИ ПОЗИЦИИ, но Орбан може да смекчи русофилския си уклон.В това отношение Полша може да му повлияе! И да, Полша е най-голямата бивша соцстрана и естествен лидер и наш съюзник!

  2. Pesho Valkov_deactivated_1516474286
    #3

    Поляците се изправиха срещу далаверите на Меркел с Путин,и безумията и с бежанците. Врезултат виждаме безпрецедентен натиск срещу Полша. И какво се оказва в края на краищата- най голямата заплаха за Европа е алчността на група тлъсти котараци, спонсори на Меркел. Успех на Полша,тя заслужава да бъде Европейски лидеp.

  3. И какво от това
    #2

    Подкрепям Полша-най-верният съюзник на САЩ в Европа!

  4. strobo
    #1

    Шляхтата явно е решила да си разиграва коня в "европейското" пространство!! Що не, ако й позволят да застане от двете страни на масата.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.