Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учени искат тотална ревизия на процедурите за научни степени и звания

144 коментара
Учени искат тотална ревизия на процедурите за научни степени и звания

Процедурата за получаване на научни степени и звания предизвика спор в академичните среди и бе разкритикувана от премиера Сергей Станишев. Ректорът на първото частно висше учебно заведение Нов български университет (НБУ) доц. Сергей Игнатов заяви на кръгла маса в понеделник, че представената от Висшата атестационна комисия (ВАК) концепция за титлите предлага само козметични промени в действащия закон. Според Игнатов е необходимо да се създаде нов Закон за висшето образование, а атестационната комисия, която дава титлите и званията, да бъде закрита.

По-рано премиерът Станишев, който откри кръглата маса, заяви, че процедурата за получаване на научни степени и звания е доста затворена и непрозрачна. По думите му процесът трябва да стане "по-прозрачен както за тези, които очакват да получат тези степени и звания, така и за обществеността", предаде БТА.

Председателят на Висшата атестационна комисия академик Петър Кендеров представи концепция, целяща да премахне сегашните пороци на процедурите. Точно тя обаче бе атакувана от Игнатов, че предвижда "козметични промени".

Кендеров предлага пълно разделяне на научното звание от научната длъжност, а организацията, обявила конкурса за научна длъжност, да прави избор на подходящия кандидат. Учените да могат да кандидатстват за хабилитация, без да има обявен конкурс от университет или институт, за длъжността доцент или професор. В момента за получаване на тези звания трябва да има свободна длъжност.

Ректорът на Техническия университет Камен Веселинов също разкритикува концепцията и заяви, че проектът на акад. Кендеров, утежнява процедурите.

Станишев обясни, че сега действащият Закон за научните степени и звания е от 1972 г., а през 2000-та година в него са били направени "козметични" промени. Според него е необходимо новият закон да бъде в контекста на Закона за висшето образование, както и да бъде свързан с цялата нормативна база за развитието на науката.

Министърът на образованието Даниел Вълчев, който също участва в кръглата маса, обясни, че в България няма нито един професор под 35-годишна възраст, а 12 са професорите под 44 години. Той допълни, че от общо 1299 професори повече от 600 са над 65-годишна възраст.

В ЕС при 1000 души заето население има 5.5 учени, в САЩ - над 9, в Япония - над 10, а в България са под трима. Според министъра причините за негативните констатации за положението на българските учени са "общият социално-икономически статус на учените у нас, ниското им заплащане и липсата на привлекателен социален пакет".

Проблемът "млади - стари" в научните среди се разрази особено остро при избора за четвърти пореден път на председателя на БАН акад. Иван Юхновски. Преизбирането му преди месец бе оспорено и атакувано от голяма част от научната общност.

Юхновски зае високия пост за четвърти мандат, като още по време на втория му мандат е била приета поправка в устава на БАН, премахваща изискването за максимално два мандата на ръководен пост в академията. Юхновски обаче не отговаря и на критерия за възраст за заемане на такъв пост, той е надхвърлил 70 години. Това също даде основание изборът му да бъде атакуван пред съда.

Според опонентите на Юхновски доста от ръководните постове в научните институти в системата на академията, както и в управата ѝ, се заемат от хора, надхвърлили изискванията за възраст. В това не би имало нищо лошо, ако те не възпроизвеждат модела на управление и развитие на БАН отпреди 20-30 години, което я обрича на непродуктивност и научна изостаналост, смятат радетелите за реформи в нея.

Юхновски обаче този път изкара начело на БАН само месец и "заради развихрилата се персонално срещу него кампания", която уронвала и авторитета на организацията, подаде оставка.

В момента се подготвя избор на ново Общо събрание на Академията, който да подготви процедурата по гласуване на бъдещ председател.

В понеделник просветният министър обясни, че през последните 10 години са написани от различни колективи повече от 30 законопроекта за научните степени и звания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

144 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. проф.Ю.Вучков
    #148

    Както разбирам канят се поредната нова простотия да ни сервират този път на научния фронт!ВУЗ-те сами трябвало да си бълват доцентите и професорите..:)) Нали разбирате че ако това стане...за отрицателно време и СУЛЮ и ПУЛЮ ще станат доценти професори АКАДЕМИЦИ и каквото там се досетите още..То както е тръгнало 95% от целокупното население ще станат ДОКТОРЯ..пардон от това което все още е останало в БУЛГАРИСТАНЛАР и не е стегнало куфарите...Идете само за няколко часа на столичното летище ...да видите КОЛКО много млади хора са стегнали куфарите и ...те си знаят....връщане скоро няма да има...

  2. bad
    #147

    Поредните празни приказки.Относно прозрачността, процедурите саобщо взето прозрачни. Местата се обявяват в централен и държавен вестник, защитите са публични. Науката не е за всяка глава равота ине може да се иска процедурите да вървят наживо по телевизията, а резултата даопределят зрителите, гласувайки с мобилнителефони. Науката по принцип не е демократична,и слава богу. Истинността на едно изследванене може да се провери с гласуване, като се вземемнението на мнозинството за истина. Вместо празни министерски приказки, некауправляващите приложат лисабонската стратегияи преди това придвижат съответните реформи.

  3. Ганевски
    #146

    Сякаш и сега няма Сульовци и Пульовци в "ловните полета" на т.н. НАУКА!

  4. Ivan i
    #145

    Samo u nas sa6estvuva BAN vav vid kato po vremeto na Stalin. I estestveno donosnitci kato Vu4kov stavaha profesori s pokrepata na Darjavna sigurnost. Nali taka izkoukourigal palia4o? Sega te e iad, 4e nai-setne kato v tcial sviat 6te se vavede sistemata universitetite da sazdavat nauka i nau4ni kadri, a ne lubiamata ti darjavna sigurnost!!!

  5. Ганевски
    #144

    Вижте как пише още един кандидат (или вече успял) "научен работник", за да разберете какви хора се натискат да ловуват по "ловните полета" на науката в Бимбилистан )България)!

  6. невежа
    #143

    сега искат да разработят пазара.ВАК е нож с две остриета: ограничава селските вузове, но позволява и безобразия. съчетанието от демагогия + пазарната логика ще победи.

  7. асистентче(50 г.)
    #142

    Старият професор ( на 75г.) събрал приятелите си академици (всички над 80 г. ) на рожден ден. След като си хапнали и пийнали, професорът отишъл до тоалтната, но доста се забавил. Академиците хукнали да го търсят и го открили на писоара да подплаква - "Ака-демие, ака-демие" докато си ровел безуспешно в копчалъка, а през същото време топли жълти струйки се стичали по панталоните му.Той ака - казал първият академик. Глупости - казал втори академик, не виждате ли че се е напикал, следкато безуспешно

  8. Fireball
    #141

    Сега спокойно можете да излезете на улицата и да откриете, че колите се движат на колела. След това отворете кранчето в банята и извикайте "Еврика", когато оттам потече топла вода. Продължавайки така, списъкът на откритията ви може да е безконечен, за което ще са ви нужни поне още два-три мандата, или най-добре да ви изберем за пожизнени премиери и министри, по подобие на другарчетата ви в БАН, за да може да осъществите в пълнота народополезната си дейност.

  9. Fireball
    #140

    С оглед на казаното от премиера, вече смело мога да изведа специфичната нашенска аксиома, нямаща аналог никъде другаде и представляваща сериозен принос.I аксиома на FIREBALL: "САМО ОПРЕДЕЛЕНИ ХОРА В БЪЛГАРИЯ, МОГАТ ДА ПРАВЯТ ОТКРИТИЯ!"Следствие 1: Ако някой друг направи откритие, то не е такова, а просто обикновенно мнение.Следствие 2: Ако откритието е направено преди определените хора да го одобрят, то се счита за атака срещу одобряващите го.Ако някой друг каже това което премиера е "открил" (правили са го много преди него), то няма никакво значение. Но видите ли, щом той го е казал, вече звучи другояче - някак си европейски и международно.

  10. watchdog
    #139

    За информация :Научни работници от БАН с повече от 20 години стаж и с 4-5 години специализации в елитни западни университети получават заплата от 350-400лв. В МОН дори и чистачките получават по-големи заплати... Сравнете тези заплати с цените на жилищата, наемите, основните хранителни стоки и ще си обясните защо е такова нивото...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.