Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учени от Оксфорд: Половината британци може вече да са заразени

Ако резултатите се потвърдят, това означава, че по-малко от един на хиляда заразени ще има нужда от болнично лечение

3 коментара
Учени от Оксфорд: Половината британци може вече да са заразени

Проучване на британски учени от Оксфорд и създаденият от тях математически модел показват,  че броят на заразените с коронавирус във Великобритания може да е много по-голям, отколкото се допускаше досега. Възможно е даже половината от населението на страната вече да е заразено. За проучването пише британският в. "Файненшъл таймс".

Ако резултатите се потвърдят, ще се окаже, че по-малко от един на хиляда заразени от Covid-19 се разболява дотолкова, че да има нужда от болнично лечение, подчертава пред изданието Сунетра Гупта, преподавателка по теоретична епидемиология, ръководила изследването. По думите ѝ голямото мнозинство развиват много леки или никакви симптоми.

Необходимо е незабавно да се започнат масови тестове за антитела, за да можем да преценим в коя фаза на епидемията сме, препоръчва Гупта.

В същото време тя не подлага на критика решението на британското правителство да наложи карантинни мерки в страната. Това е така, защото дори ако се докаже, че създаденият в Оксфорд модел на разпространение на болестта е по-точен от приетия модел на Лондонския Кралски колеж, социалното дистанциране ще намали броя на сериозно разболелите се и ще облекчи натоварването на британската здравна система.

Според компютърния модел на колежа в Лондон епидемията може да вземе 250 хиляди жертви, ако не се предприеме стратегия за сдържане. Именно тези данни накараха правителството да обяви миналата седмица най-строгите от Втората световна война насам мерки по ограничаване движението на хората.

Вчера във Великобритания бе регистриран рекорден брой смъртни случаи - 87, с което жертвите на коронавируса в страната вече са 422.

По-голяма намеса в живота на гражданите

За да се бори с коронавируса, британското правителство ще трябва да увеличи броя на служителите си и да се намесва повече в живота на гражданите. Ще трябва да внимаваме за последствията от това в дългосрочен план, предупреждава британският в. "Гардиън" в редакционна статия.

Вестникът отбелязва, че бившият здравен министър Джереми Хънт започва да изглежда пророк, който е бил прав през цялото време. Бившият съперник на Борис Джонсън за лидер на Консервативната партия посочи, че Тайван, Сингапур и Южна Корея са постигнали ниски равнища на смъртните случаи чрез масови тестове и следене на населението.

Подобен режим обаче, макар и да помага на учените и лекарите, предизвиква притеснения за обхвата на правителствените правомощия. Днешното следене на населението с цел борба с болестта може по-късно да създаде възможност за други форми на шпионаж от страна на правителството,  пише вестникът.

Група от технологични експерти, академици и групи за защита на гражданските свободи предупредиха, че "комбинацията от закона (за свързаното с коронавируса извънредно положение) и правомощия за събиране на информация създава риск технологията за следене на местоположението и контактите да бъде използвана като средство за социален контрол". Според тях всички разглеждани от министрите инициативи трябва "да защитават човешките права, да бъдат пропорционални и да действат в рамките на закона".

Трябва да се вслушаме в този призив, особено предвид негативното мнение на премиера за подобна защита на правата, пише "Гардиън".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. olele
    #3

    Чакаме да видим доуз бритиш хомосекшуалз какво ще правят, 250к са пътници. нямат право да доближават болните и ги изпращат по видео връзка когато се споминат.. ТолкУЗ от грейт британ

  2. Kruger
    #2
    Отговор на коментар #1

    Тъкмо щях да напиша подобен коментар:) А ние иначе какво правим сега, каква ни е стратегията? Стоим, крием се от вирусите, гледаме ги през прозорците как обикалят озъбени отвън и чакаме да се махнат някъде в космоса ли?

  3. PETER
    #1

    "Необходимо е незабавно да се започнат масови тестове за антитела, за да можем да преценим в коя фаза на епидемията сме, препоръчва Гупта" Точно това препоръча завчера и българският вирусолог доц. Атанас Мангъров, член на новосформирания Медицински съвет към МС, ама кой да го чуе?! Хайде нашите умници по-бързо да обръщат палачинката, защото вирусът няма да ги чака!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.