Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна търси сделка за беленските реактори през юни за 600 млн. долара

18 коментара
България първоначално е поискала 600 млн. долара за реакторите, но сега иска да вдигне цената, сн. Mediapool

Украйна се надява през юни да подпише сделка за покупката на оборудването от прекратения проект за строежа АЕЦ "Белене"- Преговорите се въртят около 600 млн. долара цена, но българската страна в последните месеци търси по-висока цена. Това става ясно от интервю на ръководителя на украинската енергийна компания "Енергоатом" Петро Котин за агенция Ройтерс, публикувано в петък.

Разговорите между "Енергоатом" и българската "Национална електрическа компания", която бе инвеститор в ядрения проект, за продажбата на руските реактори и парогенераторите за тях вървят от около година. Съгласно решението на българския парламент сделката не трябва да става за не по-малко от 1.2 млрд. лв., а оповестената от Котин приемлива за украинците цена от 600 млн. долара е под посочената от депутатите сума.

От българското правителство информираха преди време, че от украинска страна бил проявен интерес и към техническата документация на проекта, което би вдигано допълнително стойността на ненужното вече на България оборудване.

София разчита да го продаде на Киев и да си възвърне поне част от направените през годините инвестиции в руските реактори, а НЕК като получи парите да върне с тях свои заеми към собственика си – "Българския енергиен холдинг", и той на свой ред да ги предостави на друго свое дружество – "АЕЦ Козлодуй Нови мощности", за проекта за изграждане на VІІ и VІІІ блок на ядрената ни централа по технологията AP-1000 на американската компания "Уестингхаус".

Украйна реши да купи двата български реактора, след като Русия окупира най-голямата ѝ атомна централа – "Запорожие". С това оборудване ще бъде съоръжена АЕЦ "Хмелницка".

"Поставих (проблема) пред нашия строителен отдел и централата "Хмелницка" - да бъде готов за инсталиране до юни", казва Котин, визирайки първия от двата реактора.

Ако бъде доставен изцяло и навреме, "Енергоатом" ще бъде готова да започне пускови работи по новия реактор след две - три години, период, който е необходим и за производството на турбината за блока. "Енергоатом" е в предварителни преговори с "Дженерал електрик" (General Electric) за изграждане на турбината.

Вторият реактор ще бъде инсталиран по-късно, но Котин не дава времева рамка, в която да се случи това.

По думите му по-рано България е поставила цена за двата реактора от 600 милиона долара, но София има желание да увеличи цената за оборудването, което освен България може да се купи единствено от Русия.

"От българска страна има постоянно желание да постигнат по-големи ползи за себе си от тези 600 милиона долара, и колкото повече време минава, толкова по-високи цени те огласяват, но ние все още сме фокусирани върху цената от 600 милиона долара", каза Котин.

По думите му "Енергоатом" възнамерява да построи още два реактора в АЕЦ "Хмелницки" на базата на американската технология AP-1000, както и че компанията ще започне бетонирането за двата нови блока там в началото на април.

След загубата на контрола на АЕЦ "Запорожие", Украйна разчита на ядрена енергия от три работещи централи, разполагащи с общо девет реактора, включително два реактора, които в момента работят в централата в "Хмелницки".

Котин е заявил още, че Украйна не се е отказала от плановете си да рестартира АЕЦ "Запорожие" един ден и че, за разлика от Русия, Киев ще бъде в състояние и ще знае как да върне електроцентралата в експлоатация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. бай Сандю
    #18
    Отговор на коментар #14

    Ватник, за сведение, Украйна освен адрена, има и много дтуги, включително самолетни, ракетни и оръжейни технологии.

  2. Deus Vult
    #17
    Отговор на коментар #14

    Вие в рф също имате тези СЪВЕТСКИ технологии, така е. Но ние в България ги нямаме. Ние реактори не можем да си построим сами. Трябваше "Росатом" да ни строи централа по този случай. През 2013 г. цената на АЕЦ "БЕЛЕНЕ" (нали за нея плачеш) е била 22 милиарда. Извод. Украйна може да си построи сама реактори с наличното в България оборудване. България не. За да го използва, България трябва да прибегне до услугите на рф, държава, която я е обявила за вражеска. Какво по - естествено от това, България да се освободи от това оборудване, а Украйна да го вземе? https://www.investor.bg/a/332-ikonomika-i-politika/145356-kolko-struva-aets-belene

  3. Deus Vult
    #16
    Отговор на коментар #15

    НАТО НИ пази. От вас, ушанките.

  4. F02904
    #15
    Отговор на коментар #1

    Нали осъзнаваш, че Русия има излаз на Черно море и ако реши да ни нападне няма нужда да минава през Украйна. Така че не знам как точно ни пази?

  5. F02904
    #14
    Отговор на коментар #13

    И ние имаме тази технология и е експлоатираме от години. В същото време имаме желание да стройм нови мощности. Тук два въпроса след като имаш оборудване искал да го продадеш за 1.6милиарда и да започнеш строеж с ново за над 13милиарда. Може би нашето оборудване е старо и негодно? Тогава защо прецакаваме Украйна. Пък и след като всички подкрепят Украйна защо САЩ не им построят няколко блока с ИП 1000.

  6. Deus Vult
    #13
    Отговор на коментар #6

    Технологиите не са "руски", а съветски и украинците, като наследници на СССР, ги имат. Украйна има 15 реактора в 4 централи.

  7. BLM
    #12
    Отговор на коментар #10

    Защо мислите ГРОБ иска министерството на енергетиката! След теменужката!!

  8. ПyтлЭр Xyйло
    #11
    Отговор на коментар #1

    Подкрепям ви, както и казаното от "Deus Vult". Уви, не съм оптимист, толкова много патрЭоти с татуировки "Слава рАZия" си имаме...

  9. стефчо
    #10

    ...And Gondor will answer! Не, бе, бъзикам се - Радеф, Нинова, Борисоф и Пееф - сиреч обединеното БКП - ще направят всичко възможно и ще дадат всичко от себе си така, щото сделката да се провали по възможно най-унизителен за България начин...

  10. Deus Vult
    #9

    Ако трябва и без пари да им ги дадат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.