Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите предлагат финансов стимул за кръводаряване срещу нелегалната търговия

2 коментара
Управляващите предлагат финансов стимул за кръводаряване срещу нелегалната търговия

Допълнителен финансов стимул за кръводаряване предлагат депутати от управляващата коалиция с внесени в Народното събрание промени в Закона за кръвта, кръводаряването и кръвопреливането. Проектът е подписан от представители на всички партии в коалицията.

Целта на промените е да се създадат стимули за даряването на кръв като хуманен и доброволен акт на милосърдие и човешка солидарност и да се ограничи нелегалната търговия с кръв и кръвни продукти, посочват вносителите.

По закон даряването на кръв е доброволен акт, но все пак са предвидени и някои стимули като например тонизиращи храни и напитки за кръводарителя, възстановяване на направени от него разходи – например транспортни. Също така в Кодекса на труда в момента е записано, че работодателят е длъжен да освобождава от работа служителя при кръводаряване - за деня на кръводаряването, както и един ден след това.

Сега депутатите предлагат да се актуализират сумите, които болниците дават за храна и тонизиращи напитки, както и за възстановяване на разходите на кръводарителите. Досега разходът за вземане на кръв имаше лимит от 20 лева: 8 лева за храна и тонизиращи напитки, до 5 лева възстановяване на разходи на дарителя и до 6 лева за символични подаръци за дарителя и малки суми за промоция на кръводаряването.

Сега депутатите предлагат разходите за храна и напитки да достигат до 15 лева за кръводарител и да се възстановяват разходи на дарителя до 35 лева. Въвежда се и нов стимул: ваучер, който се предоставя на кръводарителя за сума в размер на 50% от дневното трудово възнаграждение, изчислено на база средната работна в заплата в страната или 41.70 лева в момента. Така авторите на законопроекта смятат, че ще се противодейства на нелегалната търговия с кръв. При спешни случаи и липса на налични количества от съответната кръвна група в даден кръвен център, законът допуска възмездно кръводаряване и депутатите предлагат един литър кръв да се заплаща на донора от лечебното заведение в размер от 120 до 180 лева.

По закон дейностите, свързани с взимането на кръв, се финансират от Центровете за трансфузионна хематология, които възстановяват направените разходи на болниците.

Внесеният в НС законопроект предвижда още национална програма за промоция даряването на кръв и кръвни съставки, която да се утвърждава всяка година от министъра на здравеопазването.

У нас доброволното кръводаряване не е добре развито. Над ¾ от кръводарителите в България дават кръв под натиск или срещу пари. Под 23% от дарената у нас кръв е от доброволни кръводарители и основно потребностите се задоволяват от кръводаряване от роднини при нужда.

В това отношение България много изостава от целите на Световната здравна организация (СЗО) до 2020 г. всички държави да успяват да набавят нужната им кръв изцяло от доброволни и безвъзмездни кръводарители. 

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.