Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уроци от държавата с най-бърз икономически растеж - Ботсвана?

0 коментара

Отговорете бързо, коя е държавата, която регистрира най-бърз икономически растеж през последните няколко десетилетия? Не е нито един от четирите азиатски тигъра, макар че и те са напред в класацията. Не е и Китай - неговата икономика започна да напредва едва през 80-те години. Със сигурност не е нито една от държавите в Африка, където всяко следващо десетилетие е изгубено.

Страната, която отчита най-голямо увеличение на брутния вътрешен продукт /БВП/ от 1966 г. е Ботсвана - заобиколената от суша държава в Южна Африка, две-трети от чиято територия са пустиня. След 1996 г., когато Ботсвана отново получи своята независимост от Великобритания, нейната икономика отчита среден годишен растеж от 7%, сочат данни на Световната банка.

Тенденцията на растеж продължава и сега - предвижданията са през тази година икономическият растеж да достигне 5% и то въпреки ширещата се епидемия от СПИН, която в момента представлява най-голямото предизвикателство пред страната.

На континент, където на практика всички държави в момента са по-бедни отколкото бяха преди да получат независимост, примерът на Ботсвана може да даде няколко урока по икономически мениджмънт на съседните държави. Кое допринася за стабилния напредък на Ботсвана? Най-лесният отговор би бил, че това са диамантите, открити в пустинята през 1967 година. И несъмнено диамантените мини са стожер за икономиката на страната.

Но колкото и странно до звучи, природните богатства като диаманти, злато или петрол, по-често се превръщат в проклятие за държавите, отколкото в благодат. Примери са хронично нестабилната и богата на петрол Венецуела и осеяният със злато и диаманти бивш Заир, разпокъсан в резултат на войните. По-правилният отговор е, че тази миролюбива, демократична държава да голяма степен възприе принципите на свободния пазар, въпреки че огромното ѝ диамантено богатство можеше да я отклони от правилния път.

Ботсвана продължава да поддържа ниски мита, уважава правото на собственост и не е национализирала нито един сектор от икономиката, с което потиска корупцията, подхранвана от лесните парии. Държавата не харчи много средства за грандиозни проекти в областта на отбранителната авиация, или за нереалистични производства. Разбира се, на Ботсвана се гледа като на най-либерализираната икономика в Африка, както сочи базираният във Вашингтон Cato Institute и неговият годишен доклад за икономическата свобода по света - Economic Freedom of the World.

Ако се върнем във времето, през 1966 г. Ботсвана не бе модел за подражание в нито една сфера. Тя можеше да се похвали само с три и половина мили асфалтиран път и едва 3 средни училища за население от 550 000 души. Годишният доход на глава от населението възлизаше на 80 долара. Водата бе толкова дефицитна и скъпа, че по-късно националната парична единица бе наречена "пула", което означава дъжд. Днес, Ботсвана е една от малкото благоденстващи територии в Африка.

Доходът на глава от населението скочи до 6600 долара годишно. В континент, чиито държави се отличават със слаба валута, ботсванската пула е стабилна, защото зад нея стоят едни от най-големите валутни резерви в света на глава от населението - 6,2 млрд. долара. Бюджетният излишък на страната е за пример, а рейтинговата агенция Moody's Investors Services нарежда държавните облигации на Ботсвана по-напред в класацията от тези японските.

Ловните резервати в Ботсвана са на световно равнище и в тях бракониерите са такава рядкост, че понякога се налага да бъдат бракувани цели стада от слонове. В резултат на това правителството в страната е лидер по постигнат напредък в узаконяването на търговията със слонова кост. Всяка развиваща са страна може да възприеме прагматичната политика на Ботсвана.

Но в Африка по-голямата част от държавите, които неотдавна получиха своята независимост, се подчиняват на модата на деня - социалистически или националистически режим, който налага начело на еднопартийната държава да стои една единствена силна фигура, държавна собственост в промишлеността, ограничения пред чуждестранните инвестиции и търговията, големи дългове.

Ботсвана обаче бе толкова бедна, че нямаше какво да национализира, нито имаше чуждестранни инвестиции, пред които да поставя бариери. А липсата на средства означава, че строго се контролират правителствените разходи. Когато бяха открити залежите с диаманти, културата на предпазливо управление вече беше създадена, така че приходите не изтекоха в щвейцарски банкови сметки.

"Населението на Ботсвана гледа с лошо око на разточителното харчене", споделя Алфред Дубе, постоянен представител на страната в ООН. Единственият човек, от когото всеки държавен служител се страхува, е главният одитор, допълва той. Ще съумее ли Ботсвана да продължи по същия път? Отговорът на този въпрос зависи от това, доколко страната ще успее да се справи с две големи предизвикателства.

На първо място, критиците твърдят, че правителството е станало твърде голямо и потребява половината от БВП на страната - много повече отколкото през 70-те години, когато този процент бе 21%. Освен това, въпреки че Ботсвана има най-либерализираната икономика в Африка, в класацията на целия свят, Cato Institute я нарежда едва на 38 място наравно със свъхрегулираните Франция и Южна Корея.

Все по-голяма част от приходите от диаманти отиват за разширяване на правителството, твърди Юстас Дави, директор на базираната в Йоханесбург Free Market Foundation /Фондация за свободен пазар/. Тревожа се, че в дългосрочен план Ботсвана няма да може да предотврати проблема с проклятието на природните богатства, тъй като все повече политици, бюрократи и бизнесмени протягат ръка към държавните пари, притеснява се посланикът на страната в ООН.

Искрено се надявам никога да не се поддадем на това изкушение, защото ако го направим, последиците за нашите деца ще са пагубни. Въпреки всичко, този проблем бледнее в сравнение с катастрофалната зараза със СПИН. Общо 38,5% от ботсванското население на възраст между 15 и 40 години е HIV-позитивно.

СПИН-ът убива толкова много млади хора, че среднат продължителност на живота в страната е спаднала от 65 години през 1991 г. до 39 години миналата година. Но и в този случай културата на предпазливо управление е от жизнено важно значение: в момента страната предприема може би най-агресивната контраатака в развиващия се свят, която включва широка образователна кампания и ударна програма за обновяване и строеж на клиники и болници.

Процентът на заразените във възрастовата група между 15 и 18 години започна да се понижава. Целта е до 2016 г. проблемът изцяло да бъде овладян, заявява Алфред Дубе. Както в икономическата област, така и в борбата със СПИН-а, Ботсвана може да бъде пример за Африка. Разбира се, стига останалата част от континента да иска да се поучи.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.