Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В името на Републиката

0 коментара

Оскърблението, което представляваше за Франция, а и за всички в чужбина, резултатът на Жан-Мари Льо Пен от първия тур на президентските избори, беше измит на втория тур с смелото и масово гласуване в полза на Жак Ширак.
За петнадесет дни кошмарът отстъпи място на обновената мечта за една побратимена и вече изпълнена с облекчение Франция.
Ситуацията, родила се от гласуването на 5 май е непозната:

Ширак е избран от 8 от всеки 10 французи, той олицетворява общият избор всички тези, които продължават да вярват в републиканските принципи, той е избран заради принципите, а не заради програмата си, избран е колкото от десницата, толкова, а ако не и повече от левицата, тъй като във Франция десницата може да има мнозинство само с гласовете на крайната десница.

На непозната ситуация - нов президент:
на този, който има зад гърба си една толкова дълга политическа кариера, се пада да измисля, да обновява, ако не иска да загуби инерцията от 5 май.
В момента Жак Ширак е между две безкрайности: той е този, който за цялата Пета република събра на първия тур зад името и програмата си толкова малко гласове; едновременно с това той е този, и то за цялата история на Франция, който събра толкова много от гласовете на съгражданите си!
От този човек се очаква най-лошото: да се свие до малкото си ядро от първия тур, както вече се случи през 1995, или най-доброто - да се издигне на висотата на доверието, което му беше оказано на 5 май.
И този човек, както по всичко личи, търси себе си, колебаейки се по деголовски между "Разбрах" и "Разбрах ви" или по митерановски между "Винаги ще съм на ваша страна" и "Винаги ще съм сред вас".
Ако се върнем на старата фройдистка дистинкция "аз-ът" на Ширак блуждае между ежедневната политика и "свръх аз-ът", който изискват французите от него. Нужен е синтез, който да трансцендира нашите разделения като от тях изкара едно обединение, насочено към бъдещето, което да компенсира слабостта на позицията на Франция на европейската и международната сцена.
Това е значи човекът, олицетворяващ най-пълно най-традиционното виждане за политиката, който ще е принуден да я променя. И това трябва да стане без помощта на две ключови понятия, с които се бяха въоръжили неговите предшественици - "президентското мнозинство" и неговото опако- "съжителството" с правителство от друг политически спектър.

Оттук нататък, в рамките на републиканския кръг, всяко мнозинство, което ще се формира на парламентарните избори, ще бъде президентско.
По същия начин "съжителството", т.е. институционализираната борба за власт на държавния връх, няма да е логически възможна: които и да се конкретните фигури, правителството ще бъде избрано от мнозинство, което вече е гласувало за Ширак!
Оказва се, че този който сред всички президенти по време на своя първи мандат беше най-слабият, става неатакуем и недосегаем, ако запази връзка с ролята, която му вмениха французите на 5 май.
А тази роля не може вече да е тази, която му отреждат говорителите на десницата- инструмент за пълно връщане на властта, желанието за пълен монопол над нея както по времето на Помпиду или вариантът на Ширак от 1995-1997 г., тъй като бързо ще дойде санкцията на населението, което ще се почувства отново измамено.

Ролята не може и да е тази, определяна му от левицата, която иска Жак Ширак да замръзне като едно въплъщение на републиката, без друга "мисия", освен тази, а тя никак не е малка, на краля на Испания. Ако, както самият Ширак го обяви, гласуването на 5 май е "основаващ избор", ще му се наложи да "президентства иначе"! Тоест да изобрети едно президентстване, което, от една страна, да има морално начало, и тук историята е много иронична, и от друга да има динамичната сила- отвъд партиите, отвъд мнозинствата.

Задачата е особено трудна за човек, който никога не си е задавал истински въпроси и чиято грижа винаги е била - да спечелим, пък после "ще видим"! Този път ще трябва да премисли два пъти.
Задачата е още по-трудна тъй като проблемите са тук, точно тук и вече са станали негови, а не на правителството, което той се задоволяваше да критикува.
Тъй като петте милиона гласоподаватели на Льо Пен, за жалост, са тук, трябва да си припомним:
Франция е в политическа криза.
Криза, която е открита на 21 април с електоралната катастрофа на социалистическия кандидат. Кризата е потвърдена и на 5 май с пищния и безпрецедентен плебисцит на преизбирането с гласовете на собствените му противниците на довчера миноритарения президент. Откакто крайната десница се настани трайно в националния политически пейзаж, кризата продължава да е все така глуха, пълзяща и какавидирала.
Диагнозата не се променила откакто, вече станаха 20-тина години, през 1984 г. Националният фронт направи своя първи значителен пробив на европейските избори.
Не социалната или икономическата криза са тези, които подстилат тази ксенофобска партия.

Кризата, която я храни е политическа, криза на политическите връзки във всичките им измерения- от уморените монархически по дух институции, до изчерпаното местено якобинство, като се премине през разнообразните болести на образователната система, на телевизуалната сфера, политическото ангажиране и др.

Тази криза на политическата връзка се храни от кризата на социалната връзка, за което свидетелства липсата на сигурност, и от кризата на националната връзка, което пък освобождава расизма, задълбочавайки го.

Тази именно социална връзка трябва днес да се възстановява - от горе на долу и от долу на горе. Това няма, разбира се, да реши всички трудности на една стара нация, блъскана от несигурността на света, на Европа и на глобализацията.

Не са известни обаче други лостове, за да се сменят нещата, да се създаде движение, да се преобърне ситуацията и да се превърне кризата във възраждане.
Това е залогът, който Жак Ширак има днес в ръцете си, и който чрез избора на премиер, а след това и на правителство, ще намери първата си конкретизация.
Това е и залогът на левицата, чиито републикански устрем също я задължава да се самонадминава.
"Истинската победа се ражда от случайността като се присмива на нуждата, приличието, модите и консерватизмите, който тежат открай време". Преди една година най-близкия сътрудник на Ширак, Доминик дьо Вилпен обяви тази препоръка в разказа си епопеята на наполеоновите Сто дни.

Преизбран поне толкова, ако не и повече от левицата, отколкото от десницата, дали Жак Ширак ще съумее да чуе, да ни чуе?

С незначителни съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.