Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Върнатият в битката за газовата връзка със Сърбия Ковачки все пак я загуби

"Интернешънал Газ" на "Главболгарстрой" остава изпълнител на проекта

3 коментара
Върнатият в битката за газовата връзка със Сърбия Ковачки все пак я загуби

Върховният административен съд върна свързвана с енергийния бос Христо Ковачки фирма в надпреварата за изграждането на българското трасе на газовата връзка със Сърбия. Въпреки това ДЗЗД "Нова газ 2021" не успя да се пребори за поръчката и неин изпълнител остава "Интернешънал Газ" на "Главболгарстрой", а "Нова газ 2021" остава втора в обявената скоростно нова класация.

Свързваното с Ковачки дружество бе върнато е процедурата с окончателно произнасяне на съда, отменящо решение на възложителя на обществената поръчка за строежа на трасето "Булгартрансгаз", с което миналия юни държавният оператор отстрани петима от общо 11-те кандидати заради нередности в офертите, класира останалите участници в процедурата и избира за изпълнител дружество на канадската "Кенпайп Интернешънъл" и българския ѝ клон.

Трима от отстранените и двама от неуспелите участници обжалваха решението на "Булгартрангаз" пред Комисията за защита на конкуренцията. Претенции имаха отпадналите от надпреварата "Бонати С.П.А. - Клон България", "Интербел 99" и "Нова газ 2021", в която водещ участник е свързваната с Христо Ковачки "Атоменергоремонт". Другите участници, оспорващи класацията, бяха "Айбиес-Интергаз" ДЗЗД, която предложи най-ниската цена от 129 798 657.54 лв. без ДДС, но остана трета в класацията, и "Главболгарстрой" през дружеството "Интернешънал Газ", което остана на второ място с предложение за 139 777 777.77 лв. без ДДС.

Антимонополната комисия не уважи претенциите и на петимата кандидати срещу избора на "Кенпайп" и спорът отиде във Върховния административен съд (ВАС).

Междувременно пред октомври 2021 г. "Кенпайп" се отказа да сключи договор за поръчката и оттегли офертата си за 62-километровия български участък от газопровода от София през Калотина до Ниш. Така "Булгартрансгаз" (БТГ) промени решението си за избор на изпълнител и определи "Интернешънал Газ" за победител. Това обаче също бе обжалвано пред ВАС от "Бонати" и свързваното с Ковачки дружество.

Така в средата на февруари 2022 г. ВАС излиза с решение, неподлежащо на обжалване, според което се отменя променената класация с избора на "Интернешъналгаз", а БТГ е осъден да плати правни разноски по воденото дело за 4500 лв. на "Бонати" и за 15 хил. лв. за ДЗЗД "Нова газ 2021".

В началото на март съдът се произнася и по жалбите на ДЗЗД "Нова газ 2021", "Бонати" и "Интернешънал Газ" срещу решението на КЗК да не уважи исковете им срещу избора на "Кенпайп". ВАС установява, че антимонополната комисията не е преценила правилно и постановява отмяна на решението ѝ и на това основание нарежда да се върне процедурата на етапа класиране на участниците и определяне на изпълнителя.

Също така съдът преценява, че "Булгартрансгаз" неправилно не е приел допълнително предоставени документи от страна на участника в "Нова газ 2021" – "Атоменергоремонт", и така го е отстранил от поръчката. Така в новото класиране БТГ трябва да вземе предвид и неговата оферта.

За "Бонати С.П.А. - клон България" обаче правилно е било преценено и от БТГ, и от КЗК, че е налице несъответствие с критериите за подбор, поставени от възложителя, пише в решението на

Така ВАС отменя решението на КЗК да остави без уважение жалбите на ДЗЗД "Нова газ 2021" и на ДЗЗД "Интернешънал Газ" срещу първоначалната класация и избора на "Кенпайп" за строител. Нея също я отменя и връща процедурата до момента, в който "Булгартрансгаз" трябва да провери за съответствие с критериите за участие свързваната с Ковачки "Нова газ 2021".

Четири дни след решението на съда държавният газов оператор излиза с ново решение, базирано на ценова оферта на "Нова газ 2021", която остана неразкрита заради отстраняването ѝ по технически причини. Отново са класирни кандидатите, но без оттеглилата се "Кенпайп" и без тези с предложения, надвишаващи индикативната стойност на проекта.

Поръчката бе за 143 559 450 лв. без ДДС.

Консорциумът "Айбиес-Интергаз" ДЗЗД предложи най-ниската цена - 129 798 657.54 лв. без ДДС, но остана трети в отменената вече от съда класация, заради техническата част от предложението. С днешна дата обаче кандидатът не е потвърдил офертата си и отпада.

ДЗЗД "Интернешънал Газ" на "Главболгарстрой" с оферта за 139 777 777.77 лв. първоначално дишаше във врата на "Кенпайп" с минимална разлика, а след оттеглянето на канадците бе избрано за изпълнител, какъвто остава в изготвената преди ден нова класация.

Швейцарско-турският консорциум "ИнтерСиПиВи Консорциум" с ценова оферта за 142 989 789.69 лв., също не е потвърдил офертата си и е изключен от новата класация. Така ДЗЗД "Евротранс" и обединението ДЗЗД "ЧИС Газ – Климатроник" остават на трето и четвърто място с оферти, които обаче надхвърляха търсената от БТГ цена.

Газопроводът от София през Калотина до Ниш е с дължина 170 км и годишен капацитет 1.8 млрд. куб. м.

Макар че изборът на изпълнител за сръбското трасе да тръгна по-късно от процедурата в България, неговият строеж започна на 1 февруари 2022 г.. 109-километровият газопровод от Цариброд до Ниш ще струва 85.5 милиона евро, което прави около 170 млн. лв.

Българският участък е с дължина 62 км и за реализацията му са предоставени безвъзмездно над 55 млн. лв. от европейската програма "Свързана Европа". Останалите средства "Булгартрансгаз" взе назаем.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. canasubigitervel
    #3
    Отговор на коментар #1

    Гарантирано от западните ни дружки - остави ли ни над 30 години да тънем в посткомунистически талибански капитализъм!

  2. перо
    #2

    ПроЗД народ - слаба държава!

  3. rusonefil
    #1

    Е сега ще стане тая връзка, веднага . Още вчера. Има ли още някоя некадърна руска пионка дa не е включена в далаверата?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.