Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВЕЦ: Водата само минава през нас, а 2019 г. беше сушава

С близо една трета по-ниско е било производството на хидроцентралите през м.г.

9 коментара
ВЕЦ: Водата само минава през нас, а 2019 г. беше сушава

При работата си водноелектрическите централи използват само кинетичната енергия на водата, след това тя отива в реките и тези съоръжения не са предпоставка за водна криза. Освен това през миналата година, в която речният отток в страната е бил с над 30 процента  по-нисък от 2018 г., самите хидроцентрали отчитат спад на производството на електроенергия също с над 30 процента, което е историческо дъно за бранша от 2004 година насам.

Това посочиха от Асоциация "Хидроенергия" пред Mediapool по повод обявеното преди ден намерение на премиера Бойко Борисов да се ограничи работата на ВЕЦ, за да се гарантират обемите на язовирите. Паническите му действия са провокирани от водната криза в Перник, който е на режим на водоснабдяването от средата на ноември 2019 г. заради празния яз. "Студена". Тя взе главата на екоминистъра Нено Димов, който в момента е за постоянно в ареста, защото одобрил подаването на вода към металургичното предприятие "Стомана" и "Топлофикация Перник".

Сега наследникът му на поста с цел повсеместни ревизии Емил Димитров – Ревизоро, енергийният министър Теменужка Петкова и регионалният Петя Аврамова имат срок до следващата сряда да представят изисканите мерки. По информация на Mediapool в енергийното министерство се чудят как да излязат от ситуацията, за да съхранят интересите на енергетиката и икономиката, както и да не предизвикат проблем с Еврокомиисята, тъй като тя толерира възобновяемите енергийни източници.

От Асоциация "Хидроенергия"  заявиха, че "в хода на обществените дискусии по отношение на водната криза в гр. Перник беше намесена напълно неоснователно работата на ВЕЦ и се появиха спекулации за връзка между недостатъчното количество вода в язовирите и производството на енергия от водноелектрически централи".

Организацията допълва, че е недостоверна и спекулативна тиражираната информация, че водноелектрическите централи са сред виновните за състоянието на водните запаси.

Тя цитира секторни данни за обемите на производство на енергия от ВЕЦ през последните петнадесет години, според които през 2019 г. отчетеното производството на електроенергия от вода е с над 30% по-ниско от средните стойности за периода 2004 – 2019 г.

"Това е в потвърждение на една от основните причини, сочени от отговорните институции, за създалата се кризисна ситуация – силно намален воден приток през 2019 г. в сравнение с историческите средните стойности за страната. Нещо повече, официалните данни от хидрометеорологичния бюлетин на Националния институт по метеорология и хидрология показват, че общият обем на речния отток в страната за последното тримесечие на 2019 г. е с 31% по-малък от стойностите за 2018 г., а средномесечните водни стоежи са под месечните норми и са със стойности по-ниски спрямо предходната година (между 28% – 38% под нивата за същия период през 2018г.)", посочиха от асоциацията пред  Mediapool.

Тя обръща изрично внимание на това, че "в хода на осъществяване на дейността си ВЕЦ използват само кинетичната енергия на водата, без реално да употребяват воден ресурс". "След преработване на съответните количества, водата се връща в руслото на реката, без да има изменение в количествения състав. В този смисъл ВЕЦ няма как да окажат отрицателно въздействие върху водоснабдяването в страната, а напротив – те често са интегрирани в по-широка инфраструктура за задоволяване на обществените приоритети", допълва се в позицията на засегнатия бранш.

Той настоява да се вземе предвид това, че има приоритети в реда на водоползване, който поставя производството на водна енергия на последно място. "С други думи ВЕЦ работят само когато са задоволени обществените потребности", отбелязват от асоциацията.

"Създалата се ситуация в никакъв случай не се дължи на работата на водноелектрическите централи, но като представители на асоцииран интерес бихме искали да изразим подкрепа в усилията за разрешаване на водната криза като акцентираме върху високия приоритет на темата, касаеща последиците от климатичните промени и свързаните с тях предизвикателства за осигуряване на добро екологично състояние на водните басейни и обезпечаване на питейно-битово водоснабдяване, което от своя страна налага търсенето на балансиран подход, отчитащ и гарантиращ интересите на всички заинтересовани страни", декларират подкрепата си за адектавни мерки представителите на бизнеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дедо Генчо
    #9

    В Чичко Гугъл има всичко! Например: списък на ВЕЦовете в България и Австрия. В Австрия, която не може да се оплаче от безводие ВЕЦовете са 14, като 4 са ПАВЕЦ и само 4 са в речните русла. Ама австрийците явно нищо не са чували за кинетичната енергия на водата. У нас, щото сме чували, имаме над 180 ВЕЦа (само 1 ПАВЕЦ), като само в руслото на р. Искър са 15-16. Вижте как изглежда реката в Искърското дефиле около Своге и Церово! С извинение, аз като ям кифтетата те само минават през мен!

  2. Георги Съдиев
    #8

    Лъжите и манипулациите в в БГ-то НЯМАТ КРАЙ. "ТЕ ПОЛЗВАЛИ САМО КИНЕТИЧНАТА ЕНЕРГИЯ НА ВОДАТА", а тя водата си е вода. ВЕЦ-а ПОЛЗВА КУБИЧНИТЕ МЕТРИ драги и ИЗТОЧВА язовирите. А дали ползвате "кинетичната енергия" или "потенциалната енергия" или броите само молекулите на водата - НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ.

  3. vladi_guetzov
    #7

    Вместо да се източва водата в реките -не могат ли да се направят канали и да се използва за напояване.Иначе хубаво снабдяваме нашите съседи Гърция и Турция с безплатна вода, вместо да развиваме земеделие в БГ и да си произвеждаме зеленчуците и плодовете.Докога правителството ще си затваря очите и ще провежда неадекватна политика?Докога ,ще липсват инвестиций за увеличаване на поливните площи и да се произвежда продукция ,вместо да се прахосва водата само за ел.енергия?

  4. marij
    #6

    Агенция Хидроенергия лъже, че 2019 е била сушева в района на Витоша. До вилата на Ярема има дере по което се оттича водата от преливника на каптажа. Когато е сушева годината то пресъхва още в началото на юли. През 2019 пресъхна в края на август за десетина дни.

  5. безпартийна
    #5

    Вярно е, че водата само минава през ВЕЦ-а, но бедата е, че след това отива в реката след язовира, а не в него. А това, че индустриални предприятия като Стомана ползват язовир за питейни нужди е престъпление. Всички те трябва да си осигурят собствени водоизточници чрез сондажи за подпочвени води. Каквито има на цялата територия. Но защо да се охарчват като им дават да ползват язовирна вода за стотинки?

  6. Pavlova
    #4

    Твърдението на Агенция Хидроенергия е лъжа. Те трябва да работят САМО при екологично изпускане на язовирите т.е. в сушавата година изобщо не е трябвало да работят. За колко са им пускали шлюза - за шише ракия, за 50лева ила за размахана бухалка?

  7. Територия на Мики Маус
    #3

    Източват питейни язовири, за да мине водата през ВЕЦ. WEC-честни частни, и-според Дойче Веле-повечето-НЕЗАКОННИ!Щото Нено така се разбрал. Например със Стомана. Да им дава вода. По 13 ст, когато населението плаща 2 лв. ВЕЦ-овете едва ли плащат и по стотинка за кубик...

  8. bobacko
    #2

    "Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава." Значи според ВЕЦаджиите нема никакъв проблем и всичко е ОК. Едни води, които се събират през девет планини в десета, и които се довеждат до язовирите по километрични тръбопроводи и канали, същите води да бъдат изпускани в реката през техните турбинки, да плащат за водата стотинки и да генерират едни добри кинти? Разбира се има и ВЕЦ, които използват енергията на водата, но тя си отива по предназначение, но те са прекалено малко.

  9. deni123
    #1

    не е така, още в учебника по география за 7 клас се обясняваше, че ВЕЦ.овете са само за големите язовири. Именно бентовете по малките реки влияят много лошо на екологията, както и изсичането на горите, които задържат повърхностния отток и привличат дъжда.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.