Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вие сте преценили, че са му ударили главата, дали е така, е друг въпрос

27 коментара
Вие сте преценили, че са му ударили главата, дали е така, е друг въпрос

Шефът на Главната дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП) не вижда нищо лошо в това антимафиотите да са се снимали за спомен по време на ареста на бившия секретар на финансовото министерство Тенчо Попов. От изявление на Станимир Флоров в сряда стана ясно, че той не намира и никакви нередности от страна на подчинените си.

Кадрите с антимафиоти, които позират пред обектива по време на спецакцията срещу Тенчо Попов, бяха излъчени в съдебна зала преди седмица.

"Вие сте преценили, че са му ударили главата (на Тенчо Попов -бел.ред.), дали са му ударили главата, това е друг въпрос. В момента се извършва проверка от независима служба и ако има нарушения, служителите ще бъдат наказани", заяви Флоров пред журналисти.

На кадрите, показани в съдебната зала, ясно се вижда нахлуването на маскирани антимафиоти, които първо блъскат Попов в рамката на врата, а след това му ритат и настъпват ръцете, докато го заключват с белезници.

Според Флоров обаче това са съвсем "нормални действия на полицаите, на които един човек не изпълнява разпореждането". Полицейският началник дори обяви, че не е видял никой от подчинените му да настъпва ръката на Попов, след което все пак уточни, че подобно отношение към съборен на земята арестант "не е хубаво".

Флоров не смята за укорима и импровизираната фотосесия, която двама от полицаите си спретват на кожен диван в офиса, където се провежда ареста. Тази част от записа на охранителните камери предизвика възмущението на заместник-градският прокурор Божидар Джамбазов, наблюдаващ обвинител по делото за даване на подкуп срещу Попов, бившия военен министър Николай Цонев и съдията Петър Сантиров. По искане на обвинителя, записът бе изпратен на МВР, "за преценка на поведението на служителите".

"Да се снимат, но тече проверка", лаконично коментира Флоров, визирайки проверката на ведомствения инспекторат по случая.

Парламентарната подкомисия за СРС ще се занимае със случая

Подкомисията за контрол над специалните разузнавателни служби (СРС) вероятно ще поиска да разгледа случая с ареста на Попов, научи Mediapool. Повод за това разследване на депутатите е бъде гафът, който МВР сътвори при разпореждането на СРС по разследването за даване на подкуп срещу Цонев, Сантиров и Попов.

По време на последното заседание по делото срещу тримата стана ясно, че вътрешният министър Цветан Цветанов е разпоредил подслушването на основния свидетел – следователя Петьо Петров, след телефонно обаждане от заместник-градския прокурор Роман Василев. В мотивите към санкцията му обаче било записано, че се очаква Петров да даде, а не да получи подкуп от подсъдимите.

Това се разбра от писмо на прокурора Василев, изпратено по искане на съда в края на миналия месец. Тогава от прокуратурата се оправдаха, че това е просто "техническа грешка" на неизвестен служител на МВР. Според Божидар Джамбазов гафът бил поправен още на следващия ден, когато СРС-тата били одобрени от Бургаския апелативен съд.

Именно по тази причина подкомисията по СРС ще изиска документите по случая от ресорните институции. Такова решение ще бъде обсъдено в четвъртък на първото заседание на парламентарния орган в новата пленарна сесия, което ще бъде председателствано от Христо Бисеров (ДПС). Той пое комисията, оглавявана на ротационен принцип.

СРС-ата увеличени, контролът – занижен, Цветанов отговорен

В първото си заседание под новото председателство подкомисията трябва да приеме и подготвения от предшественика на Бисеров - Явор Нотев, доклад за дейността си. Констатациите в него не са изненадващи за никого и цитират едно към едно препоръките, дадени от парламентарния орган в разгара на СРС-скандала, в който бяха замесени премиерът Борисов, шефът на Агенция “Митници” Ваньо Танов и вътрешният министър Цветан Цветанов.

В документа Нотев цитира изводите на подкомисията, че отговорността за гафовете се носи от ръководителите на сектора за сигурност.

Въпреки че докладът се отнася за дейността на комисията за 2010 година, условието на опозиционните ресорни депутати било “Тановгейт” да намери място в него. В противен случай те щели да откажат да гласуват документа. Очаква се, както при написването на констатациите за гафовете на вътрешния министър, и този път народният избраник от ГЕРБ Димитър Лазаров да подпише “с особено мнение”.

В доклада си доскорошният председател на парламентарния орган констатира увеличаването на броя на Специални разузнавателни средства и препоръчва тяхното намаляване. Според използваните данни броят на прилаганите СРС-та за 2010 година са над 15 000. Около 30 000 пък са исканията за достъп до трафични данни половин година.

От всички специални разузнавателни средства при около 60 на сто е използван способ “подслушване”, проследявани са около 20%, а наблюдаваните също не надхвърлят този процент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. противослушател
    #27
  2. лападуц цуцуйков
    #26
  3. xxx
    #25
  4. АБФК
    #24
  5. nik
    #23
  6. N
    #22
  7. Бърдоквата
    #21
  8. harry
    #20
  9. Боклукчия
    #19
  10. Mooning
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.