Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Визитата на Путин в Унгария показва, че той все още има приятели в Източна Европа

17 коментара
Виктор Орбан

Руският президент Владимир Путин отива днес (вторник, 17.02. - бел. ред.) в Унгария, за да се срещне с нейния лидер, когото унгарците определят като неговото "второ аз" - "малкия Путин".

Поразителен е този прякор на унгарския премиер Виктор Орбан, който през 1980-те години се появи на международната сцена като антисъветски настроен студентски лидер. Трансформацията му в популист, който флиртува с Кремъл и потъпква инакомислието, отразява една по-обща източноевропейска история, в която бунтът срещу Москва постепенно доведе до смесени чувства към гигантския съсед Русия. Лидерите на Унгария, Сърбия, Словакия и Чехия все по-често играят двойна игра - ухажват богатите страни в ЕС, като в същото време флиртуват с руското покровителство.

Около 2000 души демонстрираха снощи в центъра на Будапеща, протестирайки срещу визитата на Путин и призовавайки Орбан да спре "путинизацията" на Унгария. "Тормозът над правозащитните групи, корупцията и обогатяването на олигарсите показват, че ние все повече се доближаваме до руския модел и се отдалечаваме от европейския", каза организаторът на протеста Габор Ваго.

Засилената подкрепа за Русия въпреки нахлуването ѝ в Украйна се проявява сред някои източноевропейски правителства и обикновени хора, на които може би повече им допада политическата сигурност на Русия, отколкото сложната, объркана и понякога белязана от мъчителни колебания демокрация в западен стил.

За Путин, на когото сега много страни по света са обърнали гръб, посещението е важно, защото показва, че той все още има приятели, дори сред страните от Европейския съюз.

Орбан пък си има много по-прозаични грижи: той се стреми към добра цена за руския газ, от който Унгария отчаяно се нуждае, както и от уверения, че Русия ще спази обещанието си за целеви заем от 10 милиарда евро за модернизиране на унгарската АЕЦ.

"За Москва е важно да покаже, че все още има страни, чиито правителства са готови да посрещат (държавници от) Русия. Символично е, че посещението е много по-важно за Русия", каза историкът Золтан Биро, експерт по Русия.

Сърбия, която има традиционно добри отношения с Русия, също се опитва да балансира, внимателно поддържайки усилията си за присъединяване към ЕС, като в същото време запазва близки връзки с Русия. Сред сръбското ръководство дори има очевидни разногласия за това по какъв път да върви Сърбия. Премиерът Александър Вучич изглежда клони към ЕС, докато президентът Томислав Николич е традиционен русофил.

Сърбия засега отказва да се присъедини към санкциите срещу Русия, въпреки натиска от Запада. Руската пропагандна машина действа много активно в Сърбия. В началото на годината започна да предава руска радиостанция на сръбски език.

В бившия съветски блок има страни - като Полша и Румъния - които са много критични към Русия. Но даже в Полша, например, кандидатката за президент на главната лява партия каза, че страната не може да си позволи да продължи да бъде представяна като "враг номер 1" в руските медии и призова за диалог между Варшава и Москва.

Подкрепата за Русия сред страните от Източна Европа се дължи на силен коктейл от идеологически предпочитания и необходимостта да се избягват потенциално опасни отношения с главния им енергиен доставчик. Много страни в региона страдат икономически от санкциите и от руските забрани върху вноса на храни от Европа.

Тези прокремълски симпатии отслабват единството на Европа в преговорите ѝ с Русия относно Украйна. Няколко източноевропейски страни се противопоставят на санкциите срещу Русия, макар че като членки на ЕС те се съгласиха с приемането им. Някои, като Словакия и Чехия, казаха, че не желаят да приемат натовски обекти на своя територия, макар че алиансът планира допълнително разполагане на войски за укрепване на сигурността на Полша и балтийските страни.

Чешкият президент Милош Земан осъди санкциите на ЕС, заставайки срещу премиера и подкопавайки единната позиция на правителството спрямо Русия.

Проруската позиция на Орбан се оказа рискова и усложни още повече проблема с имиджа му на Запад. Миналото лято той каза, че иска да превърне Унгария в "нелиберална демокрация" по модела на силни страни като Русия и Турция и предприе репресивни мерки срещу някои правозащитни групи.

Сега обаче се забелязват признаци, че Орбан се опитва да поправи имиджа си на Запад. Две седмици преди срещата си с Путин той прие германския канцлер Ангела Меркел в Будапеща и в петък отиде в Киев, за да се срещне с украинския президент Петро Порошенко, уверявайки го в подкрепата си за украинския суверенитет.

"Орбан се оказа в много трудно положение, защото стана ясно, че това, което бе добра идея в икономически план, се оказа не толкова добра в геополитически смисъл", каза Чаба Тот, директор на института "Републикон" - мозъчен тръст в Будапеща.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dacho Osata
    #17

    Г-да от Медиапул,Престанете да ми триете коментара.В него няма нито реклама нито спам.Просто мнението ми не съвпада с вашата политика на писане .
    Не мога да разбера защо всичко се насочва срещу Русия, сякаш тя извърши пуча/преврата в Украйна(не че Янукович бе цвете за мирисане).САЩ са големия,основен и единствен виновник за войната в Украйна.Те нямат сметка от единен и развиващ се ЕС в добри политически и икономически отношения с Русия.Имат нужда от слаб и послушен ЕС и слаба Русия.Преследвайки

  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #16
  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #15
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  5. Явор от Германия Костовист
    #13

    До путинските пинчери по долу с избледнялия шрифт: По кротко бе другари. Путлер все още има няколко "приятели" и по света. Например в Сверна Кореа ;-)

  6. boby1945
    #12
  7. Kiril Kovatchev
    #11

    Изключително неприятно е да се наблюдава сервилността с която някои източноевропейски лидери се подмазват на Путлер. Разбираемо е че това е една остатъчна сервилност по Савецкия Саюз и едно преклониние пред силата на източните варвари. Но все пак, малко достойнство? Варварите само чакат такива признаци на слабост и ще запалят чергата на източна европа, както са го правили И преди.

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #10
  9. иху,у,у,у
    #9

    не посочват,че Орбан сключва нови договори за руски газ,подсигурява нови работни места с изграждането на нова атомна...Путин само за това ли е отишъл,за да може да твърдите,че Орбан му симпатизира?Гледа си (Орбан) интересите на народа и просперитета на бизнеса в страната му.Тук се покачват цените на горива и стоки и какво?Само прлямпаме по този или онзи,но страната ни затъва!

  10. aston7
    #8

    Посещението на Путин в Европа в този момент показва, че той бяга от отговорностите си под споразумението от Минск или неволно издава своето безсилие.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.