Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта почва преговори с бизнеса за вдигане на заплатите

20 коментара
Властта почва преговори с бизнеса за вдигане на заплатите
Министерството на труда и социалната политика ще покани през март национално представителните сдружения на бизнеса и профсъюзите на преговори за увеличение на заплатите, съобщи зам.-министърът на труда Лазар Лазаров при представянето на годишната политика на ведомството в събота. Той смята, че повишението ще е като миналогодишното - 15 на сто.

Тогава нарастването на доходите бе изчислено по формула, включваща компенсация за инфлацията и увеличение в размер на 75 на сто на производителността на труда. Тъй като в момента икономиката била в добро състояние, а и инфлацията през 2007 г. бе 12.5 на сто, може да се очаква да се договори и по-голямо повишение ва трудовите възнаграждения, прогнозира Лазаров.

По думите му фирми, срещащи затруднения при изплащането на заплатите, ще могат да ползват средства за целта от фонда за гарантиране на вземанията на работниците, където от 2005 г. фирмите внасят 0.5 на сто от вноската за всеки служител. Фондът се управлява от Националния осигурителен институт и веднага след подобряване на финансовото си състояние фирмите ще могат да връщат ползваните средства. Тази възможност съществува в европейските директиви, но за да се приложи в България трябва е необходима промяна в българското законодателство, за да започне да се прилага и у нас.

Стана ясно още, че създаването на демографски фонд в подкрепа на пенсионната система ще бъде реалност през 2009 г., тъй като законопроектът за целта ще е готов до края на 2008 г. Това означава, че в него ще започнат да влизат средства чак догодина.

В момента за стартиране на т. нар. сребърен фонд са отделени 211 млн. лв. от бюджетния излишък за 2007 г., каза зам.-министърът. Предвижда се във фонда да влязат още половината от средствата от приватизация, над 10 на сто от преизпълнението на приходите в хазната, както и всички постъпления от концесиите с национално значение.

Министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова пък прогнозира, че средната работна заплата през тази година ще е 500 лв., а средната пенсия ще достигна 197 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .
    #21

    ...

  2. подозрителен
    #20

    на 2 години, не на 4... постоянно да са в край на мандата.

  3. !!
    #19

    и така до края на света

  4. DEDI
    #18

    TRQBVA DA ZAPOCHNAT PREGOVORI I S PREZITENSKITE SAVETNICI ZA OVLADQVANE NA INFLACIQTA I S PRIQTELITE NA R.PETKOV ZA NAMALQVANE NA PRESTAPNOSTTA I DOKATAHME KOMYNIZMA.

  5. гост
    #17

    Значи ще се съберат фирмите и политиците, вторите ще ги потупат по гърба и ще ги посъветват да вдигнат заплатите, а последните ще се усмихнат и ще вдигнат заплатите. Само на мен ли ми звучи смешно всичко това? Ако правителството има реална воля да съдейства за повишаване на доходите може да вдигне минималната заплата като начало, защото в малките градове голяма част от хората взимат минимална. Ако се вдигнат минималните равнища на заплатите ще спечелят и хората които взимат по високи заплати и ги

  6. mr.420
    #16

    Maslarkata osrednyava pensiite, shtoto neynite hora - pensioniranite komunyagi, shte vzemat okolo 600, a milionite zhalki harbi okolo 100. Prodalzhavay, narode tap, da glasuvash za komunyagi, mutri, caristi, atakisti i vsyakakvi podobni glisti !

  7. Philip
    #15

    се състои в това, че могат да бъдат вдигани ей така с лека ръка от днес за утре. Има две неща, които простата българска кратуна на средностатистическия селяндур (който естествено никога не се е занимавал с бизнес, но на приказки е поне експерт) не успява да осъзнае - ако вдигаш заплатите, то ще трябва да си повишиш цената на продукцията или да намалиш броя на хората, а да повишиш производителсността им. Първата мярка се прилага постоянно, но въпреки това равнищата на заплатите никога няма да достигнат

  8. Philip
    #14

    Следва фалити на малки фирми, които са единствените работещи в конкурентна среда. Драмата на пръв поглед не е голяма защото уволнените веднага ще намират работа в по-горе описаните комунистически фирми. След фалита обаче на малките фирми големите няма да имат нужда от тези изявени безделници и некадърници и те ще отидат на улицата. Алтернатива за тях няма да има защото малките фирми вече няма да съществуват. Конкуренция почти няма да съществува, безработицата ще се върне на нивата от преди 10 годи.

  9. Гост
    #13

    Слушай Philip, да наричаш "селендури" и да обиждаш голямата част от българските граждани е признак на ниска култура. Аз не мисля че хората са селендури и както ти се изрази не разбират икономически принципи защото хората от миналото знаят че след като са работили здраво са получавали добър стандарт. Така че не им трябват някакви специалисти дето да разправят че толкова заслучават. Вярно е производителността в България е по ниска обаче тя се дължи както на остарялата материално техническа база така

  10. недко
    #12

    А дали трябва да вдигаш цените на продукцията,за да вдигнеш заплатите.Вместо това що не си намалиш нормата на печалбата.Целият проблем е,че в България всеки иска да стане милионер за нула време.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.