Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Властта в задочен спор за усвояването на европарите

36 коментара
Властта в задочен спор за усвояването на европарите

В правителството към момента липсва единна идея каква е целта на усвояването на европейските фондове, до които страната ще има достъп от 2007 г. Това стана ясно в неделя по време на дискусията, посветена на втория икономически доклад “Конвергенция и европейски фондове”, изготвен за президента Георги Първанов.

На дискусията присъстваха вицепремиерът Ивайло Калфин, министрите Пламен Орешарски, Николай Василев и Емилия Масларова, депутати, представители на бизнеса и на неправителствени организации.

По думите на вицепремиера Калфин, управляващите трябва да търсят баланс между икономическото развитие на страната като цяло и развитието на изоставащите региони. Не е нормално да се развиват само 3-4 икономически центъра, подчерта той като се позова на данните в доклада, че икономиката на София, Пловдив, Варна и Стара Загора значително изпреварва в развитието си останалата част на страната.

Калфин допълни, че макар “развитието на региони, в които има смисъл да се инвестира” да почива на здрава икономическа логика и би повишило икономическите показатели на страната, доближавайки ги до тези на членките на ЕС, това ще доведе до обезлюдяване на останалите области.

Европейските фондове трябва да се използват по-скоро като средство за икономически растеж, защити противоположната позиция министърът на администрацията Николай Василев. Невъзможно е да бъдат преодолени всички различия, подчерта още той.

Първанов готви алтернативна икономическа стратегия

До края на април икономическият институт на БАН трябва да изработи цялостна Стратегия за социално-икономическото развитие на страната до 2020 г. по поръчка на президента Георги Първанов. Това обяви държавният глава пред форума в неделя.

Бъдещата икономическа стратегия трябва да кореспондира с подготвяния в момента от правителството Национален план за развитие 2007 – 2013 г, уточни в изказването си пред форума Първанов.

В разработката ще бъдат привлечени представители на академичните среди, неправителствени организации, синдикални и работодателски организации, обясни президентският секретар по икономическите въпроси Ертан Кара.

Още

Пред Mediapool Василев уточни, че според него европейските средства трябва да се влагат “там където има смисъл” като уточни, че е противник на “раздаването на пари на калпак” в отдалечените села. Министърът на администрацията определи като “полезни” инвестициите в инфраструктура и човешки ресурси.

Сериозна дискусия при представянето на доклада, изготвен за президента Георги Първанов, предизвика темата за външнотърговския дефицит на страната.

Според председателя на икономическата комисия в парламента Йордан Цонев от ДПС, това е едно от “макроикономическите пропуквания”, на което трябва да се обърне внимание. Цонев обаче определи като погрешно средство за решаване на проблема да се използва само фискът. Икономиката на страната не произвежда достатъчно, не предлага достатъчно, не спестява достатъчно и не инвестира достатъчно и скоро ограничаването на дефицита чрез заделяне на средства във фискалния резерв ще престане да действа, допълни още депутатът.

Слабият износ ни отдалечава от Европа

Според икономическия съветник на президента проф. Димитър Иванов, който е сред авторите на обсъждания доклад, подобни фактори като огромния външнотърговски дефицит са водили до криза в много по-развити икономики от българската.

Проф. Иванов определи и още един ключов проблем за икономиката ни – че българските домакинства харчат опасно много, в сравнение с доходите, които получават.

Темпът на потребление на домакинствата у нас през последните около четири години надхвърля ръста на доходите им, посочи проф. Иванов.

Разликата в нарастването на харчовете и на доходите е в резултат на кредитния бум, особено в жилищните заеми. Това влияе зле и на търговското салдо, дефицитът по текущата сметка е рекорден. Отрицателното салдо е и едни от показателите, който ни отдалечава от нивата на Европейския съюз, посочи още той.

При вземането на решения за икономическата политика на България трябва да се имат предвид  външните и вътрешните рискови фактори, коментира още икономистът. Сред опасните фактори в страната той посочи силните опити за нарушаване на български инвестиционен климат, недостатъчния икономически растеж и намаляващите спестявания.

Пестим едва 6-7 на сто от доходите си

В България има изключително ниско нива на спестявания, които според статистиката са около 6-7 на сто от доходите в семействата за миналата година, каза и вицепремиерът и министър на външните работи Ивайло Калфин. Ако искаме да се увеличават спестяванията, една от основните ни цели трябва е поддържането на ниска инфлация. Това може да стане с ограничаване на търсенето, отбеляза той.

Риск са и ниските доходи на пенсионерите, посочи Димитър Иванов. Отвън натискът е свързан основно с тенденциите за ръст на цените на петрола, като очаквания за догодина са суровината да надхвърли 70 долара за барел, а до три години да достигне и цена от 100 долара, каза той. Друг проблем е и задаващото се забавяне на икономическия растеж в световен мащаб.

Според финансиста Стоян Александров пък най-големите проблеми за българската икономика са нелоялната конкуренция и сенчестият бизнес, който в някои сектори на преработвателната промишленост е достигнал и до 70-80 на сто. За да оцелее един малък или среден бизнес, той трябва да е “с единия крак в сенчестата икономика”, допълни той.

Емиграцията налива 900 млн. евро годишно

Близо 900 млн. евро годишно са средствата, които влизат в българската икономика от емигрантите, обясни по време на дискусията и икономиста Веселин Минчев като се позова на изследване, проведено в края на миналата година. Той уточни, че пари от свои роднини в чужбина получават около 340 хил. домакинства в страната и това им носи среден доход с 1/3 по-висок от тези на останалите.

Към напускане на страната по икономически причини са склонни предимно хора, които получават месечно над 3 минимални заплати, както и повече мъже, отколкото жени.

Данните сочат още, че годишно България напускат около 20-25 хил. души като около 10-12% от тях определят като причина факта, че не искат да живеят в тази държава. Близо 2/3 от потенциалните емигранти нямат предварителна идея какво ще работят в чужбина или са склонни да се заемат и с най-ниско квалифициран труд, обясни още Минчев.

Според проведените изследвания, средствата от чужбина се харчат на първо място за потребление, на второ за покупка на МПС и на трето – за покупка на недвижима собственост. Икономистът обаче отказа да коментира дали страната ни трябва да стимулира емиграцията или да я ограничава, като подчерта, че изготвеният за президента доклад не дава рецепти, а предлага само анализ на възможните варианти.

Оценките показват, че желанието за емиграция намалява около 15 години след отпадането на ограниченията за работа на територията на ЕС, както и при изравняване на икономическите показатели, допълни Веселин Минчев. Той обаче подчерта, че това в крайна сметка зависи и от особеностите на народопсихологията и склонноста към мобилност, присъща за българите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БКП
    #39

    Борци сме за мир. Други нема. Тва е.

  2. Zelta e iasna!
    #37

    Redovia grajdanin shte go duha.Za nego ostavat zenite!

  3. в
    #36

    Каква катастрофа да се спира бе, галфони. За първи път в историята на България има 8 години поред икономически растеж от над 5 процента. Как може да говорите простотии. Държавата си върви екстра. Може да е и много по-добре ако всички малоумници вместо да мрънкат седнат и си дадат ясна сметка за ситуацията. Някой, някога от вас да е работил с реалните числа преди да обяснява колко сме зле и как катастрофата е надвиснала? Шарани.

  4. Генерал Кобалт
    #35

    Тебе да не са те назначили за пъдар тука, бе, а?!?

  5. Медиапул
    #34

    Стига си разводнявал форума и отклонявал от темата на статията! Заминавай си при Наталия и Иван!Тримата идиоти ..

  6. Генерал Кобалт
    #33

    Изтрито е съобщението ми за снимката на Първанов пред портрета на Г.Димитров, а са оставени глупостите!Алоу, Медиапул, вие не сте с всичкия си!!!В съобщението ми няма нито една дума, която да накърнява каквито и да било правила!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  7. http://bulgarianpost.com
    #32

    Това е нова и независима интернет медия, полезна на всички, които искат да четат новини, анализи, коментари и интересни текстове на български език.

  8. Генерал Кобалт
    #31

    Имам удоволствието да ви покажа две снимки, от които се вижда какПРЕЗИДЕНТЪТ ПЪРВАНОВ Е ДЪРЖАЛ В КАБИНЕТА СИ ПОРТРЕТ НА ГЕОРГИ ДИМИТРОВ!!!http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mailcobalt/my_photosЗасега все още непълната справка, която съм направил за сравнение с Германия, показва, че ако в Германия бившият президент Йонахес Рау, социалист, постави в кабинета си портрет на националсоциалиста Адолф Хитлер, ще бъде осъден на затвор!Засега само показвам снимките. Те са от изданието на "24 часа" от 19.11.2001 г., бр. 315/3680. Работата по темата ще продължи с публикуването на по-голям материал по въпроса.

  9. Наблюдател
    #30

    България сега все оше се крепи на 3 неща:-туризма-вноските на работещите в чужбина-продължаващато външно задлъжняванеЗа да се спре катастрофата, първото нещо което трябва да се направи е да се спрат всички пари за т.н. соц.-слаби, трайно-безработни, самотни майки и др. потомствени паразити. За тях има работа на корем в шивашките фирми, земеделието, обслужването и др. По този начин с един изстрел ще се ударят 3 заека:- ще се спестят огромни средства на данъкоплатците-самите паразити ще почнат да плащат данъци-рязко ще намалеят загубите от масовата престъпност на ,,дискриминираните" Какво ще кажете за това предложение?

  10. Ех
    #29

    Те са си реалност във всяко общество, независимо от политическата система. Някои от тях са на ръба на оцеляване.Затова в нормалните държави има известно обществено и институционално съчувствие по този въпрос.Главен проблем е корупцията и демагогията на тези които са на ВЛАСТ или близо до нея.Левите по правило са за повече държава с твоите и моите пари, уж за социално слабите, а на практика в полза на тези които са във или близо до властта.Десните са за по-малко държава и предимство на регламентираната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.