Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС ще гледа нова жалба срещу Филчев

0 коментара

Висшият съдебен съвет (ВСС) да разреши повдигане на обвинение за извършено престъпление по длъжност и да освободи предсрочно от поста "главен прокурор" Никола Филчев се иска в жалба до съвета. Документът, заведен под номер 94-00-536/04, е подаден от свещеник от синода на митрополит Инокентий и е предизвикан от действията на прокуратурата по изгонване на духовниците от храмовете им на 21 юли т.г.

Поредната жалба срещу главния обвинител на републиката за погазване на закона е препратена в правния отдел на ВСС и след 15 септември, когато ще е първото му заседание, ще се разглежда.

С постановления за отстраняване на самоуправство, прокуратурата разпореди на полицията да въведе свещеници от Светия синод начело с патриарх Максим в храмове, където от години служат духовници, които не го признават. Те не са наложили противоправна промяна на статуквото, когато законът допуска отстраняване на самоуправство, а са служили в повечето от църквите преди църковното разделение през 1992 година и след това.

Настоятелствата им са били регистрирани в съда, но въпреки това прокуратурата реши сама да разреши казуса в полза на поддържания от официалната власт Българска православна църква. Всички настоятелства в Благоевградско например имат актуална съдебна регистрация, хората на Максим са били завели жалби и преди гражданските дела в съда да приключат, полицията проведе акцията си на 21 юли и реши споровете в полза на свещениците на дядо Максим.

Препоръката, отправена публично към "разколниците", бе да си регистрират нова църква, но да напуснат храмовете, включително и тези, които са построени с дарения на вярващи в последните години и не са "наследство" на дядо Максим.

Основанията за действията на прокуратурата бяха намерени в закона за вероизповеданията, прокаран от НДСВ, ДПС и БСП, който бе разкритикуван от Съвета на Европа заради това, че дава право само една институция да се нарича Българска православна църква.

До момента няма отговор на нито една от жалбите до главния прокурор Филчев срещу еднотипните и дори писани под индиго постановления, чиято законност се оспорва.

В последната жалбата до ВСС, вече срещу самия Филчев се посочва:

Със заповед за обиск е превзет храм в Банско

Крещящ случай на беззаконие, според свещеници, е и акцията, осъществена от полицията в Банско. Там униформените не посмяха да действат през нощта подобно на колегите си в страната, за да не се стигне до кървави сблъсъци, заради омразата между духовенството след убийството на отец Стефан Камберов, при това в годишнината от смъртта му на 21 юли. Два дни по-късно - на 23 юли превземането на храм "Св. Троица" е извършено не с прокурорско постановление за отстраняване на самоуправство, а с разрешение за "претърсване и изземване" от полицията, подписано от съдия от Районния съд в Разлог Николай Грънчаров. Така от свещеник Никола Загорчин са отнети ключовете за храма, а в него въведени хората на Неврокопския митрополит Натанаил.

"Позволявайки си да тълкува гражданскоправните последици от Закона за вероизповеданията, Прокуратурата на практика правораздава, което е в правомощията единствено на съда. По този начин грубо са нарушени конституционните правомощия на Прокуратурата, която е иззела функциите на друг орган. Като резултат - силно е уронен престижа на съдебната власт - чрез:

- посоченото превишаване на правомощията на прокуратурата, довели до изключително тежки последици за БПЦ, отделните храмове, отделните свещенослужители и многобройните обикновени миряни;

- изземване на същностното правомощие на съда на правораздава, като неговите функции са иззети, без в закона да има предвидена възможност за съдебен контрол на въпросните прокурорски постановления. По този начин противоправните действия на "обвинителната" част на съдебната власт (прокуратурата) игнорират намесата на правораздавателната ѝ част (съда), резултатът от което е липса на правосъдие в случай с изключително висока степен на засягане на обществени, общностни и индивидуални интереси".

Според автора на жалбата, главният прокурор, който още не е ревизирал постановленията на подчинените си прокурори Бойко Йорданов от СГП и Мария Якимова от ВКП, е съпричастен към пристрастните им действия.

Като отбелязва, че прокуратурата е единна и централизирана, както и правомощията на самия главен прокурор по надзор и ръководство на институцията, свещеникът смята, че "отговорността за постановяването на наказателните постановления с изцяло погрешна правна квалификация и за настъпилите от това значителни вредни последици, е на лице, заемащо отговорно служебно положение - Главния прокурор на Република България г-н Никола Филчев Борисов".

Посочва се, че случаят е особено тежък, поради "противоправното засягане на законните права и интереси на практика на неограничен кръг лица (служителите в храмовете и черкуващите си при тях от години миряни), и поради самия характер на нарушеното право на вероизповедание, което заема особено място в системата на конституционнозащитените граждански права като такова от висш порядък - един от фундаментите на обществото. Според жалбата, Филчев трябва да отговоря по чл. 282 от Наказателния кодекс, който се отнася до "Длъжностно лице, което наруши или не изпълни служебните си задължения, или превиши властта или правата си с цел да набави за себе си или за другиго облага или да причини другиму вреда и от това могат да настъпят немаловажни вредни последици".

Това е и основанието отец Камен Бараков да иска от ВСС даване на разрешение за повдигане на обвинение за извършени престъпления от Главния прокурор на Република България г-н Никола Филчев Борисов, на основание чл. 134, ал.4 от Закона за съдебната власт.

Юристи са скептични, че в сегашния си състав ВСС, където управляващото мнозинството НДСВ и ДПС има стабилно представителство, плюс това на магистратите, ще има последствия за главния прокурор. Филчев оцеля и по време на предишния ВСС, който бе няколкократно сезиран от Едвин Сугарев. Независимо от това, единственият шанс, който законът за съдебната власт дава, е действията или бездействията на главния прокурор да бъдат разгледани във ВСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.