Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вторият милиард за "безплатното" саниране одобрен от три комисии

Дори и тези пари няма да стигнат за всички желаещи да обновят домовете си, каза Лиляна Павлова

6 коментара
Вторият милиард за "безплатното" саниране одобрен от три комисии

Енергийната, бюджетната и регионалната парламентарни комисии одобриха решението на правителството в оставка да се отпуснат от бюджета още 1 милиард лева за саниране на панелните блокове изцяло за сметка на държавата.

Парите са заложени под черта в бюджета за 2017 г. и одобряването им от Народното събрание ще даде картбланш за продължаване на стартираната от ГЕРБ програма за безпрлатното саниране.

Дори и допълнителните пари обаче няма да стигнат за осигуряване на финансирането за всички желаещи да обновят панелките, в които живеят, с бюджетни средства, стана ясно от думите на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Видимият ефект от изпълнението на програмата в градове с масово завършени сгради доведе до увеличаване на броя на регистрираните сдружения до почти 6000, като и вторият милиард няма да може да обхване всички, заяви пред депутатите тя. Според нея такъв тип програма трябва да има поне следващите 10 години, за да се обхванат всички панелни сгради. В последствие тя трябва да се разшири и освен многофамилните да обхване и по-малки и еднофамилни жилищни сгради, смята Лиляна Павлова.

Тя определи програмата за саниране като аполитична и имаща социално, екологично и икономическо измерение, тъй като почти 600 малки и средни строителни фирми участват в изпълнението на различен тип дейности по нея.

Предложението за втория милиард за панелките предизвика бурни реакции по време на заседанията на трите комисии. При дискусията в енергийната комисия депутатът от "Атака" Магдалена Ташева поиска точните адреси на обновените сгради, за да направят народните представители проверка на свършените работи. Депутатите от БСП Георги Търновалийски и Румен Гечев от БСП пък напуснаха заседанието на бюджетната комисия, заради липса на разчети за необходимостта от допълнителните 1 млрд. лева, както и късното внасянe на искането в Народното събрание.

Очакванията са за тези повече от 2 хил. сгради, за които има подписани тристранни споразумения, т. е. по тях се работи и те са на някакъв етап от процедурата по обновяване – обследвания или обществени поръчки за инженеринг, енергийните спестявания да достигнат около 200 млн. лева годишно, а спестените палрникови емисии ще са 319 килотона годишно, посочи зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков.

В началото се проведе и антикампания, но хората вече се убедиха. Видяха се положителните ефекти – по-уютни и топли домове, по-добре изглеждащи сгради, намалени вредни емисии, намалени сметки за отопление на потребителите с 50%-70%, работа за малките и средни строителни фирми, увеличаване на заетостта, оборотите и приходите в бранша, продължи Лиляна Павлова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Emilian Lashov
    #6
  2. т€еритория на Мики Маус
    #5

    Така се борим с Русия! Пък и праим гуша на "правилните" фирми! Хем пИчелим червени точки пред Запада, хем трупкаме тлъсти пачки за Бойко и Пееф! Властта е шанс, възможност! Която здраво стъпили на земята реалисти като Бойко НЕ пропускат! Ако има нужда, Запада ще подаде на Борисов дясна патерица-"антикорупционен блок-ДА-корупция"!Няма да пордължавам с думи като "опраскване"...

  3. Горскио
    #4

    По-уятни домове - безспорно, за сметка на поне 5-кратно завишени разходи за саниране, платени от данъкоплатеца. Мошеничество.

  4. Горскио
    #3

    Ясно е, че не 4, а и 20 милиарда няма да стигнат за петкратно завишените разходи за саниране.
    Ако решиш да санираш 5-етажен блок с един вход и например 15 апартамента за сметка на обитателите, то сметката ще бъде 60 хиляди (по 4 хиляди за топлоизолация), 25 хиляди за дограма (по 1500 за прозорците на апартамент и още 3 хиляди за общите части), 5 хиляди за щранговете и нови 110мм тръби, 15-ина хиляди за покрива - т.е. 105 хил лв.

    105 хиляди лева общо, а ако държавата (данъкоплатеца) плаща по системата

  5. Krasimir
    #2

    Нещо не разбирам. Защо бедните данъкоплатци, например живеещите в селата и малките градчета, трябва да платят на по-богати граждани, например живеещите в София, да си санират жилищата? Това означава бедните да платят на богатите да повишат стойността на апартаментите си с около 10 хил.лева и да намалят разходите си за отопление!

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.