Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вторият спасителен пакет за Гърция разедини МВФ

Фондът ще участва с много по-малко пари, затова пък се включва Китай

0 коментара
Вторият спасителен пакет за Гърция разедини МВФ

Международният валутен фонд ще участва във втория спасителен пакет за Гърция с много по-малко средства, отколкото в първия, твърди в петък гръцкият вестник "Катимерини", цитиран от БТА.

Докато в Атина продължават консултациите за доброволна размяна на гръцки облигации, държани от частни банки и застрахователни компании, въпросът за новия спасителет пакет за Гърция, одобрен от лидерите на еврозоната на 21 юли, разединява Международния валутен фонд (МВФ), коментира близкият до дипломатическите среди вестник.

На бурно заседание на фонда негови представители от различни страни, сред които на Бразилия, Индия и Русия, изразили силни резерви по повод новата фианансова помощ за Гърция, тъй като смятали, че помощта, която фондът предоставя на страната е прекомерно голяма.

Вероятно е МВФ да участва и в новия пакет, но с много по-малка сума от първата - в размер на 5 млрд. евро, пише "Катимерини".

През май 2010 г. МВФ предостави на Гърция заем от 30 милиарда долара, 12.5 милиарда от които остава да бъдат изплатени до 2013 година. Досега Атина не е отправяла молба за нов заем.

Китай – стълб в помощта за Гърция

Китай може да финансира Гърция, за да бъде захранен допълнително механизмът за обратно изкупуване на държавен дълг от вторичния пазар, пише в. "Кердос" в публикация, озаглавена "китайски спасителен пояс за гръцкия дълг".

Изданието, цитирано от БТА, твърди, че това ясно се подразбирало от изказване на финансовия мнистър Евангелос Венизелос, който казал, че "една трета страна е на път да се очертае като стълб, който би могъл да захрани механизма за обратно изкупуване на държавен дълг на вторичния пазар".

"Тази възможност има огромно значение за това гръцкият държавен дълг да се запази жизнеспособен", допълнил той.

Венизелос не е споменал конкретно Китай, но информирайки парламента за неотдавнашната си визита в САЩ, разкрил, че става дума за тази страна, тъй като трябвало да отговори на питане дали страни като Китай могат да бъдат държатели на облигациии.

От отговора на министъра се разбрало, че механизмът за обратно изкупуване на облигации може да бъде подсилен с капитали в рамките на вече описаната схема, за която се смята за нужно участието на Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС).

Вестникът припомня, че самото споразумение за създаването на този фонд съдържало презумпция за финансирането на страна от ЕС от трета държава с цел осигуряване на ресурс за обратно изкупуване на част от дълга от вторичния пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.