Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Йордан Божилов: Мисленето в Европа се промени, сега знаем, че трябва да помислим за нашите сигурност и отбрана

3 коментара
Йордан Божилов, Сн. БГНЕС

"На този етап не считаме, че Русия ще предприеме каквито и да било действия за нападение срещу НАТО, но не трябва мисленето да бъде "Русия няма да ни нападне, затова не е нужно да харчим средства". Мисленето се промени и сега е друго. "Русия има много средства, има ръководство, което не изключва използване на военни средства за постигане на политически цели, затова трябва да помислим за нашата отбрана", заяви в интервю пред Mediapool председателят на Софийски форум за сигурност и бивш зам.-министър на отбраната Йордан Божилов. Той коментира започналото мащабно военно учение на НАТО и неговите специфики, реториката на Русия и хипотезата за бъдещ конфликт между Алианса и Руската федерация, която напоследък е често обсъждана.

Г-н Божилов, с какво Steadfast Defender се отличава от другите големи военни учения на НАТО през последното десетилетие като двете учения Trident Juncture, Defender Europe 2021 или Anaconda 2016?

Ученията са елемент на изграждане на способности. Само военна техника не означава, че можеш да извършиш отбранителна операция. Нужно е да имаш способност да извършиш някакво действие: отбрана срещу конкретна държава, преминаване през река дори. Ученията са един от ключовите елементи на способностите. В случая се отработва способност за защита на натовска страна, която може да бъде нападната от друга държава. Разбира се, ясно е, че тук става въпрос за Русия поради нейната политика в Украйна и нейната агресивна реторика.

Важното в това учение, е че е съсредоточено в Северния фланг, където се счита, че Алиансът е уязвим. Има няколко фактора, които трябва да се вземат предвид. Това е Сувалският коридор на границата между Полша и Литва, който свързва Беларус и Калининград. А за Русия този град е много важен. Счита се, че Русия може да започне потенциални военни действия именно там.

Но за да откажем Руската федерация от подобни идеи, ние трябва да покажем, че имаме способност за действие. Балтийските държави са малки, с ограничен военен капацитет (между 5000 и 10000 военнослужещи) и за да бъде гарантирана тяхната отбрана, трябва да се съсредоточават войски от други страни, най-вече балтийските. Тренира се способността да се превозват големи военни сили. За добра отбрана са необходими много хора и именно това се отработва.

Освен това се отработва взаимодействието с Финландия и Швеция, които досега не са били толкова важна част от плановете на НАТО. Сега е важно да се изгради взаимодействие, контрол и пренос на войски.

На последно място се тества и самата възможност за предвижване на войските. Състоянието на пътната инфраструктура, какви шосета, пристанища, жп линии, които могат да се използват за превозването на хиляди бойни машини.

Отработва се военната операция, механизмите на придвижване, разглежда се инфраструктурата. Това учение се случва в условие на война между Русия и Украйна, в заплахи от страна на Русия. То отработва отбрана на конкретно направление, разиграват се одобрените планове, за да стане ясно дали са достатъчно добри, преглежда се военната мобилност и инфраструктурата.

Чрез подобни учения се демонстрира и на потенциалния противник, че средствата за реакция са налице. Руснаците например дълги години провеждаха така нареченото учение "Запад", съсредоточавайки хиляди военнослужещи по техния западен фланг, т.е източния фланг на НАТО.

Кои ще бъдат другите по-уязвими зони? Къде НАТО ще съсредоточи усилия?

Вижда се, че войната в Украйна е много комплексна. Тя се води и с военни средства, но и с други подривни средства като хибридни и кибервойни. Това учение е съвкупност от много различни видове учения. Ще има специален елемент за военна тактика за специални действия от различни държави. Ще се разработва отговор на хибридни заплахи. Отработва се пълен пакет от отбранителни мерки и затова е толкова продължително.

Защо все по-често се говори за конфликт с Русия в близкото или далечното бъдеще?

Русия показва готовност да използва военни сили за постигане на нейните цели. Тъй като не знаем какви са нейните политически цели, трябва да бъдем готови да се противопоставим на Русия, ако реши да използва бойни средства.

НАТО трябва да изгради надеждна защита. Предполагайки, че Русия е агресивна страна и има голяма военна сила, ние трябва да имаме средства, за да се противопоставим. Затова и темата се обсъжда все по-често, но тези разговори са по-скоро в сферата на политиката. Имайки предвид случващото се, ние трябва да предвидим бъдещето и да бъдем подготвени за едно евентуално нападение и да изградим тези средства сега, а не да разчитаме, че Русия няма да предприеме нищо.

На този етап не считаме, че Русия ще предприеме каквито и да било действия за нападение срещу НАТО. Видя се, че Русия не може да се справи с Украйна, да не говорим за НАТО, където Съединените щати са голяма сила. Но не бива мисленето да бъде "Русия няма да ни нападне, затова не е нужно да харчим средства". Мисленето се промени и сега е друго. "Русия има много средства, има ръководство, което не изключва използване на военни средства за постигане на политически цели, затова нека мислим за нашата отбрана, за да не ни хванат неподготвени.

Ясно видима е тенденцията, че колкото по-голяма е заплахата от Русия, толкова по-големи са ученията на Алианса. Русия вече е пряка заплаха, но все пак възможно ли е в едно обозримо бъдеще тя отново да бъде по-скоро партньор, както е през по-голяма част от времето от 1994 до 2014 г. ? Могат ли военните учения да намалят своя мащаб при "затопляне" на отношенията или на Русия вече няма да може да се гледа по друг начин освен като заплаха за сигурността?

Това е дълъг разговор, но ще дам кратък отговор. Възможно ли е? Да, възможно е, но само при определени условия. Европа няма да се върне дори към бизнес с Русия, докато Русия не стане отговорен играч на международната сцена и не започне да спазва международните норми.

Първо Русия трябва да възстанови териториалната цялост на Украйна, да поеме отговорността за всички щети и жертви. След това Русия отново трябва да стане предвидим международен актьор. С тези управляващи в Русия няма предвидимост. През есента на 2021 г., няколко месеца преди началото на войната, редица европейски лидери се срещаха с Путин, а той заявяваше, че няма да нападат. Не можеш да вярваш на такъв човек.

Освен това Русия трябва да се върне към изпълнението на международните договори. Има договори, които регламентират и военните учения. Например "Договора за обикновените въоръжени сили в Европа", договореностите в рамките на ОССЕ и Виенския документ от 2011 г., където са споменати прозрачността на бюджета и военните действия.

За да имаме доверие на Русия, трябва да видим отговорен играч. Възможно е да се върнем към отношенията преди 2014 г., но Русия трябва да бъде това, което беше преди да наруши всякакви договорености. Русия трябва да се откаже от амбициите си за реваншизъм и желанието за преразглеждане на международни договори, граници и членство на някои държави в НАТО или ЕС. През 2021 г. Русия изпрати на НАТО и САЩ проекти на договори, в които България дори не беше част от НАТО и връщане не границите от 1997 г.

Затова и моята теза е, че преди войната се залагаше на многостранните формати и организации, а сега трябва да се заложи на НАТО и да се укрепи отбраната, подобно на Студента война. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. глас в пустиня
    #3

    Мисленето наистина се промени. Спазването на международните договори вече не е това което беше. Като най-пресен пример са Минските договорености да не се стреля с тежка артилерия и авиация по цивилното население в Донецк и Луганск.

  2. pepe
    #2

    Мисля, че Европа трябва да престане да разчита /предимно/ на САЩ за защита - САЩ имат повече от достатъчно потенциални "дупки за запушване" по света. Поне за собствената си отбрана, поне в обхвата на конвенционалните средства /оръжия/ Европа/ЕС/ наистина трябва да /се научи да/ разчита на себе си /ако това не сме способни да направим, значи сме егати лигльовците/.
    И при това според мен трябва да се научи да прави това така, че за целта не трябва да и се налага да задейства пряко като оператори

  3. БГаньо
    #1

    За съжаление нещата вече са стгинали до такъв етап, че не е възможно Русия да се нормализира от само себе си за относително кратко време. За да се случи описаното по-горе, тя трябва да претърпи поражение във войната. Иначе никой там вече не може да върне нещата назад, а дори и да се опита да го направи, ще бъде отстранен по един или друг начин. Народът там жадува за кръв - западна кръв. И няма да позволи някой да му отнеме с някакви си преговори "пабедата", за която вече са дадени толкова много жертви.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.