Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Колкото по-опасна е Русия, толкова по-мащабни са ученията на НАТО

Как отношенията между НАТО и Русия променят стратегиите на Алианса през годините

5 коментара
Сн. колаж Mediapool

НАТО започна най-голямото си военно учение след края на Студената война. То ще продължи до края на май, в него ще се включат всички 31 държави-членки, както и Швеция, която очаква съвсем скоро да се присъедини към Алианса.

Всичко това се случва на фона на предупрежденията, че Западът трябва да бъде готов за конфликт с Русия в не толкова далечно бъдеще. Първо подобно мнение изрази министърът на гражданската отбрана на Швеция Карл-Оскар Бохлин. Той заяви на конференция, че "може да има война в Швеция", а след това посланието му беше подкрепено от главнокомандващия генерал Микаел Байдън, който каза, че всички шведи трябва да се подготвят психически за такава вероятност.

Дни след това ръководителят на Военния комитет на НАТО адмирал Роб Бауер предупреди, че държавите от Западна Европа трябва да са готови за война с Русия през следващите 20 години. Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус пък смята, че Западът разполага с 5-8 години, преди да се стигне до военен сблъсък.

Стигна се и до публикуването на анализ, представляващ сценарий за руска атака срещу страните от Алианса, съставен от генерал Бен Ходжис, командващ американската армия в Европа от 2014 до 2018 г., и от редица военни експерти.

От Москва заявиха, че Русия смята учението за заплаха и ще предприемат мерки. Това бяха думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков на 31 януари.

Бившият зам.-министър на отбраната и настоящ председател на Софийски форум за сигурност Йордан Божилов коментира темата за Mediapool, като заяви, че подобни разговори са по-скоро в сферата на политиката, но познавайки ситуацията, Западът трябва да предвиди бъдещето и да бъде подготвен за едно евентуално нападение.

След края на Студената война е имало стотици военни учения на НАТО, но само част от тях се открояват със своя мащаб. Това, което е по-интересно обаче, е как военните учения на Алианса се променят спрямо развитието на отношенията между НАТО и Русия през годините.

Aко ги разгледаме малко по-подробно, се забелязва тенденцията, че именно когато отношенията между Алианса и Русия са обтегнати, военните учения са по-мащабни и продължителни, и колкото по-голяма става заплахата от руска агресия, толкова по-големи стават ученията на отбранителния съюз.

След военната инвазия на Путин в Украйна, мнозина сравняват отношенията между Русия и Запада (респективно Русия и НАТО) с охлаждането от епохата на Студената война.

То бе предшествано от три десетилетия на относително спокойствие и дори оптимизъм от страна на западния съюз, че Русия може да бъде надежден партньор. 

В началото беше сътрудничеството

За начало на практическото сътрудничество между НАТО и Русия след края на Студената война се смята присъединяването на страната към програмата "Партньорство за мир" през 1994 г.. - програма на НАТО за практическо двустранно сътрудничество с държави, които се смятат за партньори.

Тя цели партньорските страни, повечето от които са част от бившия Източен блок, да изградят индивидуални отношения с НАТО като сами избират приоритетите си за сътрудничество. Друга цел е повишаването на стабилността, намаляването на заплахите за мира и изграждане на стабилни отношения между страните членки и другите държави в евроатлантическата зона. Днес редица страни от програмата вече са пълноправни членове на НАТО. Такъв е случаят и с България.

Сега списъкът е от 16 държави, след като Швеция скоро ще бъде пълноправен член на НАТО. Русия и Беларус също фигурираха в този списък в близкото минало преди началото на войната в Украйна.

Официалната основа на двустранните отношения между НАТО и Русия се осигурява с подписването на акт за взаимни отношения, сътрудничество и сигурност между НАТО и Руската федерация, подписан през май 1997 г. след месеци преговори.

Основополагащият акт НАТО - Русия отразява променящата се среда на сигурност в Европа, в която конфронтацията от Студената война е заменена от обещанието за по-тясно сътрудничество между бившите противници. НАТО и Русия не се смятат за противници, а този акт е израз на траен ангажимент, поет на най-високо политическо ниво. 

Временни разногласия

През 1999 г. обаче Русия замразява отношенията си с НАТО заради остри разногласия по събитията по време на войната в Косово от 1998 и 1999 г. и бомбардировките на НАТО срещу режима на Милошевич в бивша Югославия. Именно през 1999 г. е и първото голямо учение на НАТО след края на Студената война – Battle Griffin.

В него участват близо 20 000 войници от 8 страни-членки: Дания, Канада, Франция, Германия, Нидерландия, Норвегия, Великобритания и САЩ. Учението се провежда в Норвегия между 16 февруари и 3 март 1999 г. и е с цел да упражни готовността на членовете за колективна отбрана. Участие вземат сухопътни, морски и военновъздушни сили.


Aмерикански пехотинци в Норвегия по време на мащабното военно учение "Battle Griffin" през 1999 г., Сн. U.S. Department of Defence

То се случва само няколко седмици преди първите удари на НАТО в бивша Югославия. Все пак Русия поетапно възобновява срещите и разговорите след края на въздушната кампания.

Следващото мащабно учение на Алианса се провежда през 2002 г. между 1 и 15 март. То носи името Strong Resolve 2002 (SR-02) и включва разполагане на военноморски, сухопътни и военновъздушни сили от командванията "SACLANT"(Съюзно командване за Атлантическия океан), което година по-късно се преименува на Съюзно командване по трансформацията (ACT) , и "SHAPE" (Върховния щаб на Съюзническите сили в Европа).

Целта на учението е да се отработи способността на НАТО да провежда операции в отговор на две отделни и едновременни кризи в различни географски региони. В него участват 40 000 души от 15 държави-членки на Алианса и още 11 партньорски държави, сред които по това време е и България.

Според Йордан Божилов военните учения са елемент на изграждане на способности. Само военна техника не означава, че можеш да извършиш отбранителна операция, а е необходимо да имаш способност да извършиш някакво действие. 

Нови хоризонти и стабилност

Само два месеца след това учение се предприема следващата голяма стъпка в отношенията между НАТО и Русия – Съветът НАТО-Русия (NRC).

Създаден през май 2002 г. , този съвет е замислен като механизъм за консултации, постигане на консенсус, сътрудничество, вземане на съвместни решения и съвместни действия. В рамките на NRC отделните държави-членки на НАТО и Русия работят като равноправни партньори по широк спектър от въпроси на сигурността от общ интерес. Опитват да поддържат добри отношения, което продължава без особени сътресения до 2008 г.


Логото на съвместния съвет между Руската федерация и НАТО, Сн. NATO

Между 2002 и 2008 г. НАТО провежда десетки учения, но едно от тях се откроява – Cold Response, което от 2023 г. се нарича Nordic Response. 

То стартира през 2006 г. и се провежда в Норвегия и до днес. Cold Response е първото голямо военно учение, проведено в Норвегия. То включва не само членове на НАТО, но и страни от програмата "Партньорство за мир". Включват се 10 хил. войници от 11 страни.  През 2022 г. в учението Cold Response се включват близо 30 хил. военнослужещи.


Последното oт 2022 г. включва близо 30 хил. военни от 27 страни

Началото на края

По време на Strong Resolve и Cold Response отношенията между Алианса и Руската федерация са стабилни, но те поетапно започват да се влошават заради събитията около Руско-грузинската война през 2008 г. Срещите на върха между НАТО и Русия в рамките на NRC са временно спрени, а през 2009 г. двама руски дипломати са експулсирани от Брюксел заради шпионски скандал.

В Стратегическата концепция на НАТО от 2010 г. се подчертава, че за съюзниците е важно да развиват "истинско стратегическо партньорство между НАТО и Русия, да засилят политическите консултации и практическото сътрудничество с Русия в областите на общи интереси" и да "използват пълния потенциал на NRC за диалог и съвместни действия".

Всички тези усилия и надежди обаче се оказват напразни. Цялото практическо гражданско и военно сътрудничество в рамките на NRC с Русия е преустановено от април 2014 г. в отговор на военната намеса и агресивните действия на Русия в Украйна и нейното незаконно анексиране на Крим.

Заплахата е все по-близо

Все пак между 2014 и 2022 г,. когато започва войната на Русия в Украйна се провеждат няколко срещи на върха в Съвета НАТО-Русия, защото каналите за комуникация са оставени отворени, но те на дават резултат.

Именно в този период на прекъснато сътрудничество и превръщането на Русия от партньор в заплаха се провеждат няколко от най-мащабните военни учения на НАТО. Първото от тях е Trident Juncture 2015.

Това е най-голямото военно учение на НАТО от Strong Resolve през 2002 г. В TJ15 се включват 37 държави, 28 страни от Алианса и още 9 партньорски държави. 18 страни са поканени като наблюдатели, а една от тях е Русия. В учението, което продължава между 3 октомври и 6 ноември 2015 г., се включват 36 хил. войници, 140 самолета, 60 кораба и 7 подводници.


Trident Juncture 2015 се превръща в най-мащабното военно учение на Алианса след края на Студената война до тогавашна дата, Сн. U.S. Department of Defence

Основната цел на учението е да подготви и да покаже, че Алиансът е готов да защити своите членове от всяка заплаха. Разпространяват се твърдения, че всъщност Алиансът иска да покаже на на Русия потенциала си, които обаче НАТО отхвърля.

Голямото учение се провежда в Италия, Испания и Португалия, с което се демонстрира способността на съюзниците да си партнират в различни условия.

Година по-късно се провежда Anaconda 2016. 10-дневното учение в Полша от 7 до 17 юни 2016 г, е едно от най-големите в Източна Европа. В него участват близо 30 хил. военни от 24 страни, 22 държави членки, както и Швеция, и Финландия. Учението, в което участва и България, се провежда, за да се покаже готовността за намеса при евентуална агресия от страна на Русия, както и да покаже на съюзниците, че са в безопасност.

Последва Trident Juncture 2018, което драстично надминава предшественика си от 2015 г. ТJ18 се провежда в Норвегия за малко над 10 дни, а в него се включват повече от 50 хил. войници, 250 самолета, 65 кораба и близо 10 хил. бойни машини. Целта му е да тества възможностите на кооперативност и колективна отбрана на съюзниците при всякаква заплаха.

То се провежда само няколко месеца след една от най-големите руски военни маневри "Восток 2018“. До този момент е най-голямото учение след края на Студената война.


Голямото военно учение се провежда в Норвегия за около 10 дни, Сн. NATO

Мащабно учение се провежда и през май и юни 2021 г. - Defender Europe 2021. Учението е ежегодно и се ръководи от армията на Съединените щати, като през 2021 г. то включва повече от 28 000 военнослужещи от 26 държави членки и партньори.

Различни фази на учението се изпълняват в 30 различни тренировъчни района в 12 държави, а на европейска земя най-значимите се провеждат в Черноморския регион, Естония и на Балканите, а България взима участие в тях.

Именно в края на 2021 г. Русия реши да спре работата на дипломатическата си мисия в НАТО и изиска от НАТО да закрие Информационния офис на НАТО в Москва и да прекрати работата на Военната мисия за връзка в Москва. Мисии, установени в периода 1998-2002 г. 

Войната и пряката заплаха за сигурността

На 24 февруари 2022 г. Руската федерация започна пълномащабна война срещу суверенна Украйна, която продължва и до днес, почти две години по-късно.

Така на определената за историческа среща на върха в Мадрид в началото на юли 2022 г. бе приета новата стратегическа концепция на Алианса. С оглед събитията от февруари 2022 г. Руската федерация вече не се разглежда като стратегически партньор на НАТО, а като най-значимата и пряка заплаха за сигурността на съюзниците и за мира и стабилността в евроатлантическата зона. (чл.8)

"Възможно е да се върнем към отношенията преди 2014 г., но Русия трябва да бъде това, което беше преди да наруши всякакви договорености. Русия трябва да се откаже от амбициите си за реваншизъм и желанието за преразглеждане на международни договори, граници и членство на някои държави в НАТО или ЕС", коментира бишият зам.-министър на отбраната.

През юни миналата година Алианса провежда в Германия най-голямото си военновъдушно учение – Air Defender 2023.

Участват около 10 000 войници и 250 бойни самолети. Модерните изтребители F-35 са предоставени от САЩ, а още 70 машини са осигурени от Германия. В учението се включват 25 държави, сред които и България. Учението е по сценарий за съдействие при активиране на чл. 5 от Севрноатлантическия договор.

А сега започна и "Steadfast Defender 2024" , което ще продължи до края на май. Това е многопрофилно учение, включващо сухопътни, въздушни, морски, кибернетични и космически операции. Стратегически разположено е в няколко ключови европейски държави, включително Финландия, Естония, Германия, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Норвегия, Полша, Румъния, Словакия, Швеция и Обединеното кралство.

По думите на Йордан Божилов чрез подобни учения се демонстрира и на потенциалния противник, че средствата за реакция са налице, а освен това чрез него се отработват военните операции, механизмите на придвижване, разглежда се и инфраструктурата в голяма част от европейските територии.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. magda.shishkova
    #5
    Отговор на коментар #3

    И какво ще спечели българският народ и Вие лично? Западът никога няма да признаят православните християни за равни с тях, винаги ще сме втора ръка хора. Поговорете с хора/ грамотни с образование/ работещи на запад и в САЩ повече от 10г., но продължават да не ги приемат за равни. Русия винаги ни е помагала, нямаме никакви поводи да я мразим.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #4
    Отговор на коментар #3

    И разделена на 4-5 подмандатни територии. След 100-150 години депутлеризация, глад, бой и стригане може и да се вчовечат и да станат приятни, цивилизовани държавици.

  3. В и К
    #3
    Отговор на коментар #2

    Най-сигурно е руската кочина да бъде победена, неутрализирана и сведена до територията на московските блата, а не да се вярва на вечно променящите се празнословия на нейните фюрери.

  4. magda.shishkova
    #2

    Това е чиста пропаганда. Русия няма да нападне ЕС, тя и Украйна нямаше да нападне ако САЩ, ЕС и НАТО не я бяха принудили.

  5. The Rock
    #1

    Ясно ли е боклуци русофилски???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.