Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За първи път жена е носител на Нобел за икономика

11 коментара
За първи път жена е носител на Нобел за икономика

За първи път носител на Нобелова награда за икономика става жена – американката Елинор Остром от университета Блумингтън в щата Индиана. Премията от 1.4 милиона долара тя ще раздели с друг американски учен – Оливър Уйлямсон от университета в Бъркли, Калифорния. Двамата получават наградата за изследванията си в областта на икономическото управление.

"През последните три десетилетия с творческия си принос тези учени изведоха изследванията за управление на икономиката от периферията в центъра на научното внимание", се казва в официалното съобщение на шведската академия на науките. А ББС отбелязва, че са възнаградени усилията в области на икономическата наука, чиито представители нямат участие в предизвикването на световната финансова криза.

В съобщението си академията отбелязва, че анализите на Елинор Остром в областта на икономическото управление показват как публичната собственост може да бъде успешно управлявана от групите, които я използват. Пред шведската телевизия Остром заяви, че е шокирана и много изненадана от наградата.

За професор Уйлямсън академията посочва, че е развил теорията, в който бизнес-структурите действат като инструмент за решаване на конфликтни ситуации.

Предварително и двамата учени не бяха поставяни сред фаворитите за получване на наградата. Самата награда пък формално не е официална, тъй като в завещанието на Алфред Нобел от 1895 година икономиката и икономистите не са споменати. Премията е учредена значително по-късно от шведската централна банка (Риксбанк), когато през 1968 година тя чества 300-годишнината от създаването си. Оттогава банката всяка година отделя сума равна на нобеловата премия.

Първите ѝ носители през 1969 година стават норвежецът Рагнар Фриш и холандецът Ян Тинберген за създаването и прилагането на динамични модели в анализа на икономическите процеси. Досега за 50 години носители на наградата бяха 62-ма учени, 44-има от които – американци. Миналата година победител стана изследователят от Принстънския университет и колумнист на вестник Ню Йорк Таймс Пол Кругман за анализа на структурата на търговията и географското разпределение на икономическата активност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. гарабед
    #12

    Вярно, че икономиката не е наука, но и мадицината не е. А за нея се дават нобелови. От философска гл точка, наука е тая, която формулира закони без изключения. Не можем да кажем, че като дадем 500 мг аспирин на 70 кг болен, температурата му ще спадне с половин градус. Това са "приложни" науки.

  2. Professor
    #11

    Abe koga ste se nauchite da proveriavate nestata koito pishete? Kazava se University of Indiana (i moje da kajete Bloomington, moje i ne - HORATA KOITO RAZBIRAT ZNAIAT ZA KAKVO STAVA DUMA, ZA TEZI KOITO NE RAZBIRAT NIAMA ZNACHENIE TAKA ILI INACHE). Taka kakto ste go napisali izglejda selski universitet.

  3. бос
    #10

    къде отиде мощният мозъчен тръст на съветскатата/руска наука и култура? Що само американци награждават. Братя това е заговор. Тия подкупват комитета.

  4. заклет десебар
    #9

    ден за българската демокрация. Пак ебнаха г-н Костов, а той от колко години чака да бъде номиниран и тоже награден, но не би. Дават награда на некакви си от индиански университет, а г-н Костов е преподавал, борил и само побеждавал враговете на икономиката, на надянатата стойност и съзирцавал в тайните на икономичната икономика дело на всеки. Абе няма справедливост и това е.

  5. заклет десебар
    #8

    не ме търсете........

  6. възмУтен
    #6

    Университетаи неговия голем учен (др.) г-н Иван Костов, а я шиткат наградата на некаква си от некакъв си университет Блумингтън в щата Индиана.

  7. Hristo kirchev
    #5

    Universiteta Indiana v Blumington e mosten Nauchno-Izsledovatelski zentar, ne go podzeniavaite. Da ne govorim da mogashtia universitet v Berceley, California

  8. социкономист
    #4

    Ха да видим кой е по на далавера, а ?!

  9. aman
    #3

    Алфред Нобел е прозрял, че икономиката ще обсеби всичко, а и наричането й наука е било доста екстравагантно и небазирано на здравия разум твърдение. Защо неразумно ами ... http://en.wikipedia.org/wiki/Small_Is_Beautiful

  10. Дърт ага
    #2

    А сега - обективно: за пръв път сме свидетели как Нобел по икономика се дава на социоложка, при това - абсолютно неизвестна в професионалните икономически среди, както с удоволствие ще потвърдят колегите-икономисти. С това Нобеловия комитет се изложи отново и за пореден път, но да не ви смущава, това не е от вчера - не кой да е, а лично Иван Вазов е отхвърлен от същия комитет когато е бил предложен за Нобелов лауреат заради романа "Под Игото", преведен и издаден в над 150 държави. Нобел обаче се

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.