Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За да не поскъпне много токът: Бюджетът дава 530 млн. лв., АЕЦ свива разходите си

6 коментара
За да не поскъпне много токът: Бюджетът дава 530 млн. лв., АЕЦ свива разходите си

За да не се стигне до сериозно поскъпване на цената на електроенергията за бита, правителството ще вземе решение държавният бюджет да захрани Фонда "Сигурност на електроенергийната система" с над 530 млн. лв., а още идния понеделник АЕЦ "Козлодуй" ще изтегли заявлението си за повишение на своите цени за регулирания пазар с 30 процента. Това стана ясно от думите на служебния енергиен министър Владимир Малинов на брифинг в четвъртък.

Преди ден енергийният регулатор публикува заявленията на дружествата от електроенергийния сектор за цените им от 1 юли, от които стана ясно, че ядрената централа ще осигури близо половината доставки за домакинствата. Така повишение от 30 процента би се отразило върху крайните цени за битовите потребители, а в допълнение около 25 процента от тока за защитения пазар се очаква да дойдат от държавната ТЕЦ "Марица Изток 2". Нейните цени са доста високи, но във внесеното заявление исканата тарифа е заличена.

Правителството в действие

Малинов каза пред журналистите, че в сряда вечерта е провел разговори с ръководствата на АЕЦ "Козлодуй" и собственика на централата – "Българския енергиен холдинг", и е решено, че след като се преразгледат разходите и се отпимизират, ще бъде изтеглено заявлението и ще бъде внесено ново с по-ниско поскъпване на ядрения ток за бита. Той не пожела да се ангажира с размер на увеличението, но отбеляза изрично, че намаляването на разходите на атомната централа в никакъв случай няма да се отрази върху безопасната експлоатация на реакторите.

Министърът каза, че са проведени срещи и със служебния премиер Димитър Главчев и вицепремиера и министър на финансите Людмила Петкова и е обсъдено правителството да компенсира Фонда "Сигурност на електроенергийната система" за дефицита в него, натрупан от 1 юли 2023 г. до края на ценовия регулаторен период – 30 юни 2024 г. Към момента недостигът е 432 млн. лв., а до края на юни ще надхвърли 530 млн. лв., каза Малинов. Той увери, че преди решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) за цените на тока от 1 юли ще бъдат взети съответните мерки за решаване на финансовия проблем на ФСЕС.

КЕВР да му мисли за после

За новия регулаторен период КЕВР е тази, която трябва да реши проблема с компенсациите, които фондът трябва да дава на обществения доставчик на ток за регулирания пазар – държавната "Национална електрическа компания" (НЕК).

Заради грешни прогнози и всъщност сериозно поевтиняване на тока на свободния пазар спаднаха съответно отчисленията във ФСЕС от електроцентралите от техните продажби. Намаляха и цените на продаваните от държавата парникови квоти, чиито продажби също влизат във фонда. За сметка на това продължи плащането на компенсации за топлофикациите заради изкупуването на тока им. Това доведе и до дефицита в този фонд.

Данните на самия ФСЕС за приходите и разходите му обаче сочат, че в началото на пролетта миналата година той също е имал дефицит и то немалък, но тогава това не стана обществено достояние и не бе коментирано като причина за повишаването на цените на тока.

Сега обявеният недостиг е почти двойно по-малък от развявания от бившия депутат от ГЕРБ Делян Добрев и други негови колеги, че той е 1 млрд. лв. по време на дискусиите за отлагане с година на свободните цени на тока на едро и запазването на сегашния режим на регулациите на тарифите за бита. Решението бе мотивирано именно с това и с грижата да не поскъпне токът за домакинствата с 20 процента от юли.

По неофициална информация на Mediapool в момента ФСЕС е наваксал плащанията по компенсациите и дружествата са получили дължимото си.

Временно решение на недъзите с компенсациите

Обявената сега от Малинов държавна вноска във фонда заменя взетото от правителството на Николай Денков решение "Българският енергиен холдинг" да преведе 728 млн. лв., което обаче е отменено от служебния кабинет преди месец.

Осигуряването на пари за покриване на сегашния недостиг обаче е само временно решение на проблема с недъзите на държавното регулиране на цените, което ГЕРБ и ДПС с помощта и на БСП, и на ИТН, и на "Възраждане" удължи с година, вместо да се определят от пазара, както трябваше да става.

Схемата с определяна базова цена на тока за бита от правителството и доплащане или връщане във ФСЕС на разликата между тази тарифа и средната борсова цена за месечното потребление на домакинската обаче ще заработи от следващия юли. Тя ще продължи само половин година, а от 1 януари 2026 г. пазарът ще е единственият, който ще решава какви ще са сметките за тока, освен ако следващ парламент не реши друго.

Така предстои за последен засега път енергийният регулатор за изчисли какви цени трябва да плащат гражданите за потребяваната електроенергия.

Финансова дупка за милиарди в НЕК

От всички публикувани заявления за цени без заличени данни е само това на АЕЦ "Козлодуй", а от искането на НЕК могат да се направят изводи за доставките на регулирания пазар и ценообразуването на енергията, която ще получават хората.

Сега обявеното оттегляне на заявлението на АЕЦ и замяната му с по-малко повишение на цените със сигурност ще намали натиска върху ръста на цените.

Проблемът с компенсациите от ФСЕС, дори и с покриването на сегашния му дефицит, обаче ще остане, ако регулаторът не направи точни преценки за неговите разходи не само за НЕК, но и по плащанията към топлофикации и възобновяеми източници.

Отпадането на задължението на НЕК да купува ток за свободния пазар и да го продава на крайните снабдители "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" е шанс държавното дружество да спре да трупа дефицити заради това, че плаща повече за тока за бита, отколкото получава за него.

В доклада за цените си, внесен в КЕВР, електрическата компания посочва, че има натрупан ценови дефицит за близо 2.5 млрд. лв. заради решенията на регулатора в периода от 2013 до 2023 г.

НЕК отбелязва, че рабооти в по-лоши условия на отрицателен нетен оборотен капитал от -338 млн. лв., докато предходната година той е бил -155 млн. лв.

Негативно влияние върху компанията е оказало това, че заради повишеното потребление на бита се е наложило да осигури за крайните снабдители за бита повече електроенергия от разчетената от КЕВР за регулаторния период и отчетена в разходите ѝ. Така е трябвало да бъде купен ток от борсата на по-високи цени, които средно са били 172 лв./МВтч, а същаат енергия дружеството е продало според регулаторното решение на "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про" за 115.80 лв. Само това е прибавило към дефицита 16 млн. лв.

Всички заявления на предприятията по веригата производство, пренос, разпределение и доставка на електроенергия ще бъдат анализирани от регулатора, който ще излезе със свои разчети за цените и ще те ще бъдат публично обсъдени около средата на юни, преди да се вземе окончателното решение за повишение на цените.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #6

    Стига с тези простотии! НЯМА ТОК има ЕЛЕКТРОЕНЕРГИЯ!!

  2. Deus Vult
    #5
    Отговор на коментар #4

    Поне три пъти по-евтин е от този, произвеждан от ТЕЦ-овете.

  3. rusonefil
    #4

    Нали беше много евтин тока от АЕЦ? Кво излезе? Че не бил чак толкоз евтин.

  4. Калико Джо
    #3

    Важното е, че миньорите на некачествените въглища в Марица-Изток да си взели заплатите от поне 3000 лв....

  5. Deus Vult
    #2

    Боклуци.

  6. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Хм, нали "сериозното поскъпване" бе уж предовратено с отлагането на свободния пазар? Или сега сме намислили как да свием едни 530 млн. уж за държавна подкрепа? Все пак и това са си пари, от нашите данъци, много джуки и други силиконови атрибути стават от тях. Прекалява буда РАПОНЯ и Ко, май?!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.