Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задълбочава се спорът за разузнавателната информация за Ирак

0 коментара

Достатъчно надеждна ли е била информацията на американското разузнаване за Ирак, за да оправдае войната срещу Саддам Хюсеин? Този въпрос предизвиква все по-сериозни спорове в политическите среди на Вашингтон.

Спорът се изостри, след като членове на Комисията за разузнавателните служби към Камарата на представителите заявиха, че твърденията на разузнаването за наличието на оръжия за масово поразяване в Ирак са били "твърде несигурни".

Членовете на комисията към Конгреса проучваха в продължение на четири месеца секретните материали, използвани от администрацията на Буш за обосновка на войната срещу Багдад. Конгресмените стигнаха до извода, че разузнавателните служби са използвали "косвени", "фрагментарни" и като цяло остарели сведения, информира "Вашингтон поуст". Шефовете на комисията изпратиха и специално писмо до директора на ЦРУ Джордж Тенет, в което се казва, че разузнавателните служби са неспособни да осигурят точни сведения за периода след 1998 година, когато Багдад изгони оръжейните инспектори на ООН. Писмото беше подписано от шефа на комисията Портър Грос, който е републиканец и бивш служител на ЦРУ, както и от неговата заместничка от Демократическата партия Джейн Харман.

Белият дом реагира веднага на писмото и съдържащите се в него твърдения. Президентският съветник по въпросите на националната сигурност Кондолийза Райс заяви пред телевизия Фокс Нюз, че администрацията през цялото време се е осланяла на актуална информация. "Имаше много, много следи за това какво ставаше с иракските програми след 1998 година, каза Райс и добави: Нищо не подсказваше, че Саддам Хюсеин се е отказал от активните си усилия да се сдобие с оръжия за масово поразяване."

В предаването "Среща с пресата" по MSNBC пък Кондолийза Райс заяви: "Истинската предпоставка за войната бе, че Саддам Хюсеин беше заплаха, че той беше използвал оръжия за масово унищожение, че той продължаваше да се опитва да притежава такива оръжия. Това беше предпоставка за всички - за разузнавателните служби на ООН, за другите правителства. Тъкмо по тази логика администрацията на Клинтън нанесе въздушни удари срещу Ирак през 1998 година. Как бихме могли да вярваме, след като Саддам Хюсеин направи след 1998 година работата на инспекторите невъзможна, че той изведнъж е унищожил оръжията си, без обаче да съобщава на света, че е направил това? Това просто не е логично."

Независимо от твърденията на Кондолийза Райс обаче облаците над главата на Белия дом се сгъстяват. Към критичното писмо на конгресмените се прибавят и още две обстоятелства, които заплашват да поставят администрацията съвсем в ъгъла.

Следващата седмица се очаква доклад пред Конгреса да представи Дейвид Кей - човекът, който ръководи американския екип, издирващ оръжия за масово поразяване в Ирак. Той ще заяви, че такива оръжия няма.

Успоредно с това скандалът с твърденията, че Саддам се е опитал да се сдобие с уран от Африка, добива нови измерения. Вашингтон поуст написа, че двама представители на Белия дом, в опит да запушат устата на критично настроения бивш посланик Джо Уилсън, който беше изпратен да разследва случая в Нигер, са разкрили пред репортери самоличността на неговата съпруга - агент под прикритие на ЦРУ. В САЩ разкриването на такива агенти е федерално престъпление.

Кондолийза Райс не можа да опровергае информацията: "Аз не знам нищо за подобни твърдения, каза тя. Но знам, че президентът на САЩ не очаква Белия дом да се държи по подобен начин. Според мен когато подобен въпрос се появи и, разбира се, предизвика проблеми, този въпрос трябва да се отнесе към Министерството на правосъдието. Сега Министерството ще вземе подходящи мерки. От него зависи решението какви действия да бъдат предприети."

Така към проблемите с липсващите иракски оръжия за масово поразяване и некачествената разузнавателна информация, пред Белия дом изниква и още един. Разбира се, това е добре дошло за опонентите на Буш от Демократическата партия. Как ще се възползват обаче те от предоставената им възможност, за да извлекат максимални дивиденти в предстоящите избори, е все още рано да се прогнозира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.