Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задава ли се хаос с отнемането на автомобили от пияни и дрогирани шофьори?

11 коментара
Снимка: БГНЕС

В усилието си да предприеме мерки срещу войната на пътищата мнозинството в парламента прие поправки в Наказателния кодекс (НК), според които може да се отнемат коли от пияни и дрогирани шофьори. Новите текстове бяха публикувани в Държавен вестник и влязоха в сила на 8 август. МВР и прокуратурата обявиха готовност да прилагат новите норми, но същевременно вече е ясно, че текстовете оставят широко поле за тълкувания и може да се стигне до безумия.

Според новите текстове превозното средство може да бъде отнето със съдебно решение, т.е. след като шофьорът бъде осъден. Ако колата е чужда собственост, например фирмена или на друго човек, като наказание може да бъде присъдена нейната равностойност. Не е ясно обаче какво се случва, ако колата е съпружеска собственост.

Има и друг проблем. Поправките в НК са така написани, че може да влязат в конфликт с останалите разпоредби от същия закон.

Готови сме

По новите текстове все още няма съдебна практика, но вече са образувани производства. В Бургас полицията и районната прокуратура дадоха пресконференция, за да обяснят как ще се действа от сега нататък. Но и признаха, че все още има много неясноти около прилагането им.

"Все още обществото не е наясно какво се случва с автомобилите, когато те са собственост на юридически или физически лица, когато са обект на съпружеска имуществена общност. Но смятам, че ще бъде утвърдена една практика в най-скоро време", заяви районният прокурор на Бургас Мария Маркова.

Шефът на тамошната полиция Калоян Калоянов каза, че само през изминалата нощ има две образувани производства. Едното е срещу шофьор, седнал зад волана на фирмен камион. При проверка с дрегер са отчетени 3.02 промила. Другото е срещу младеж, шофирал след употреба на наркотици. Според "Флагман" става дума за марихуана.

Калоянов коментира и организационните проблеми, които могат да се появят покрай бъдещото отнемане на автомобили.

"По отношение на въпроса къде ще бъдат съхранявани – на паркинги, собственост на МВР, където има охрана. А в момента уговаряме и допълнителни места, където също ще бъдат под охрана, така че към настоящия момент няма да има проблеми в този аспект. По отношение на репатрирането на автомобили – има си възможности както чрез общински репатриращи автомобили, така и чрез частни фирми, на които се заплащат разноски, които съответно минават като разноски по досъдебното производство", заяви той.

Иначе казано – ако се наложи репатриране и шофьорът бъде осъден, в крайна сметка ще трябва да плати и тези разходи.

За изкълчен глезен – без кола

С новите поправки може да се стигне до отнемане на автомобил, ако има пострадала с изкълчен глезен. Това написа във фейсбук профила си Андрей Янкулов, бивш прокуор, зам.-министър на МВР и правосъдието, а в момента – юридически съветник в организацията "Антикорупционен фонд".

"МПС-то на виновния за ПТП може да бъде отнето дори при непредпазливо причиняване на средна телесна повреда в резултат на ПТП - да кажем изкълчен за един месец глезен", написа той.

Янкулов критикува поправките и защото според него те противоречат на останалата част от НК. Той обясни, че отнемането се прави само при умишлени престъпления, а в случая става дума за непредпазливи.

"Такава разпоредба не се предвижда за извършилите резултатни умишлени престъпления против транспорта, което би означавало, че, макар и много по-малко на брой, авторите на такива престъпления ще бъдат третирани по-благоприятно от авторите на непредпазливи деяния, което е, разбира се, абсурдно. Така модерната напоследък борба да се доказва евентуален умисъл при предизвикано ПТП с тежки последици вече би трябвало да се води от защитата, а не от прокуратурата.

Отнемането на вещи в полза на държавата независимо от наказателната отговорност, точно защото не е наказание, не се индивидуализира от съда, а се прилага винаги когато са налице законовите предпоставки за това. Тук е предвидена само възможност за съда да постанови такова отнемане по свое усмотрение, т.е. на практика ще постановява допълнително наказание по преценка на съда, което по дефициния не е наказание", каза той.

Янкулов коментира още, че в случая с шофьора на камион в Бургас може да му бъде присъдена равностойността на машината (например около 100 хил. лв.). Твърде малко вероятно е този човек изобщо някога да ги плати, но срещу него ще виси изпълнително дело, което ще му попречи да започне работа легално, което означава, че няма да плаща данъци и осигуровки.

"Свръхреакцията на държавата срещу дадено престъпно поведение е точно толкова недалновидно решение, колкото и никаквата реакция. 100 000 лв. не може да бъде адекватна санкция за шофиране в пияно състояние, това, надявам се, е ясно на всеки. И въпреки тях, извършител с вероятния профил на този шофьор на камион, е напълно възможно пак да седне да кара пил", написа Янкулов.

Каруцата пред коня

Отнемането на автомобила може да стане само с окончателно съдебно решение, т.е. когато делото приключи. След приемането на новите текстове е ясно, че липсват някои ключови предпоставки, за да може целият този механизъм да работи.

Един такъв пример са кръвните проби за алкохол и наркотици. В момента те се правят от много малко болници в цялата страна. Затова резултати се чакат месеци, а през това време обвиняемите по дела могат да търпят различни ограничения – да са с отнета книжка, да са в ареста или с друга мярка и т.н. В сряда Калоянов коментира, че са предприети стъпки за създаване на лаборатория в Бургас. Кога ще се случи това не е ясно. Още миналата година МВР обещаваше по-голям брой лаборатории и по-бързи резултати.

Статистика

Има увеличение в броя на катастрофите през миналата година спрямо 2021 г., сочат данните на НСИ. Статистиката отчита 31 539 произшествия срещу 31 174 през предишните 12 месеца. Увеличава се и броят на пострадалите. През 2021 г. те са били 7609, а година по-късно – 8422. Отчита се лек спад при загиналите. През миналата година жертвите са 531, а през 2021 г. – 561.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. John Doe
    #11

    Точно така - оръжието на престъплението трябва да се конфискува и незабавно да бъде иззето от ръцете на пияния или дрогиран шофьор, а той да бъде съден реверсивно от собственика, който е дал колата си на такъв тип масов убиец. Тогава и фирмите и работодателите ще си помислят преди да дадат служебна кола на служител с пиянски и дрогаджийски наклонности. В САЩ например всеки нов служител на когото се дава служебна кола преминава през начално и периодични изследвания за дрога и алкохол.

  2. Honest John
    #10
    Отговор на коментар #1

    Не само, че такава мярка не е добра ами граничи с институционален произвол.
    Представи си, че те спре полицай и ти направят тест за алкохол и наркотици. Излиза, че си употребил амфетамини и подлежиш на санкция. Нека приемем, че фактически това не е вярно и дефакто теста е фалшиво позитивен. От резултатите следва арест, домашен обиск, отнемане на СУМПС и отнемане на автомобила. Даваш кръвен тест, който се бави 1 година.
    Втори случай....наистина си употребил да кажем трева преди 3 дена. Процедурата

  3. ABV
    #9
    Отговор на коментар #5

    соцосталгията е психоза на която са податливи нискообразовани сърдити старчета и лумпетнпатрЕотичните им внуци. След 35 години вторачване и приказки колко било "Убаво" при соца е време да помислим как да продължим, а?!

  4. т€еритория на Мики Маус
    #8

    А, подигравахте се на Барни Ръбъла на правото, сега ще съжалявате за него! Стою кърти мивки и цепи мрака. Стою, йорист интимний /с управляващите и Козяк/, практикувал само в кантората на тати няколко години, разцепи мрака с прозрението, че без определението им на "интимна връзка", съдиите щели да се объркат.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #7

    Bogomil Bonev
    1 ч. ·
    На тези неграмотници ли се дължат безумията в НК.
    МВР, а не съдът, конфискува коли. За алкохола, иди-дойди, но за дрогата с фалшив полеви тест как ще става? Ако се докаже дрога с кръвна проба, няма проблем, но тестовете на МВР реагират при лекарства. А дори да си платиш за кръвен тест, не признават резултата, докато след 6 м. не дойде заключение на малкото държавни лаборатории.
    Значи, резултатите на частните се приемат за всичко, включително за операции, но не и за наркотици.

  6. brambar
    #6
    Отговор на коментар #3

    Няма смисъл държавата да се ангажира с осигуряването на допълнителни паркинги и места за съхранение на конфискуваните автомобили. Просто е. Махат се номерата на превозното средство, лепва се стикер "спрян от движение" и собственикът и/или ползвателят трябва да си викнат репатрак, за да си извозят колата до мястото, където ще бъде поставена. В случай, че се движи с махнат стикер и/или без номера, отива на топло за дълго. Също така му се взима книжката за минимум 6 месеца при установяване на наркотични

  7. brambar
    #5

    По времето на соца бяха по-адекватно урегулирани отношенията с нарушителите на правилника за движение по пътищата. Лепваше се един стикер на колата "спрян от движение". В Гърция пък махат номерата на колата. Защо е необходимо временна конфискация, при положение че може да се махнат номерата на колата и да се сложи стикер и да се въведе в електронната система като автомобил, който няма право да се движи. Недеай си боже, ако шофьорът е достатъчно безразсъден и се качи да кара автомобил спрян от движение, минава по бързата процедура и отива да лежи на топло за няколко месеца или да чисти мантинелите на магистралите, за да види как е .....

  8. полк. Дрангов
    #4

    Ами то е много просто: Който се хване да кара пиян му се отнема превозното средство в полза на държавата, ако е обявено за откраднато се връща на собственика, като се съди шофьора за кражбата!...Във всички други случаи който е предоставил на пиян шофьор да го съди !

  9. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #3
  10. Мазен Кумунис
    #2

    "За кучета и котки може за прасета не може" в Гърция може в България защо да не може? ;)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.