Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задава ли се казус "Gripen" и с бронираните машини?

Кабинетът на Радев опитва да реши военна сделка за близо 1.5 млрд. лева

16 коментара
Машина "Пираня"

Служебното правителство на Румен Радев се зае да реши една от най-големите и най-приоритетни военни сделки – закупуването на бронирани машини за Сухопътните сили.

Проектът е на приблизителна стойност 1.5 млрд. лева (с ДДС) и от години не може да се реализира заради лошо планиране, неправилни анализи и различни интереси.

Сега обаче, служебният военен министър Димитър Стоянов има възможност скоростно да избере коя фирма ще получи сделката, потвърдиха източници на Mediapool.

Като най-реалистичен вариант се очертава служебният кабинет да определи победителя и да го остави на следващия парламент. Така ще се повтори случая, когато служебният кабинет на Огнян Герджиков избра да бъдат закупени изтребители Gripen, а след това парламентът не се съобрази с този избор, като се стигна до силно напрежение и различни спекулации.

Не е изключено кабинетът на Гълъб Донев да "поправи" отчасти този избор и да осигури поръчка на Gripen, но като т.нар. "заместващи изтребители".

По отношение на бронираните машини обаче, основният въпрос е как кабинетът ще вкара бъдещата сделка в заложения бюджет, който още преди няколко години бе неадекватен, а сега военната продукция поскъпва почти всекидневно.

Как се стигна до тук?

Проектът бе блокиран в края на управлението на последното правителството на Бойко Борисов, след като очаквано се оказа, че и двете подадени оферти - на финландската фирма "Patria", която би трябвало да се конкурира с мултинационалната "General Dynamics" (с предимно американско участие), надвишават тавана на проекта от близо 1.5 млрд. лева.

Какво прави служебният кабинет?

През последните две години военното министерство обсъждаше две възможности за реализирането на проекта. Първата - чрез договор "правителство-правителство". Това е моделът, по който бяха закупени от САЩ изтребителите F-16 Block 70.

Той бе предпочетен от работна група от МО, която анализира проекта. Военното ръководство на армията също се изказа в негова полза.

Втората - проектът да бъде изпълнен от ведомствения холдинг "ТЕРЕМ", но е ясно, че той няма достатъчно капацитет и ще разчита на чужд подизпълнител.

Служебният кабинет, обаче, се отказва от тези варианти. МО е преценило, че ако се премине към междудържавно договаряне ще се стигне до оскъпяване, а "ТЕРЕМ" няма реални възможности да се справи с подобен проект.

И докато е ясно, че "ТЕРЕМ" не може да се справи с подобна поръчка, отказът от междудържавни преговори не е напълно аргументиран.

Затова МО е решило да продължи проекта и вече поиска и получи нова информация (Request for Information, RFI) от възможните изпълнители на проекта. Става въпрос за 13 компании.

Информацията е получена и сега МО планира да иска и конкретни оферти (Request for Proposal, RFP).

"Вече има отговор с исканата информация от фирмите, анализиран е, предстои подготовка на искане за предоставяне на конкретна оферта", потвърди военният министър.

Как да се свали цената?

Според експерти от бранша поскъпването в цените от времето, когато е направена оценката за бюджет от 1.5. млрд. лева, е над 40%. И няма как да бъде свалена цената без да отказ от способности, намаляване броя на машини и други.

Като основен лост се очертава възможността част от оборудването да бъде извадено от поръчката.

Мисли се, например, в посока да бъдат извадени от проекта комуникационно-информационните системи (КИС), което ще доведе до по-ниска цена.

Те обаче ще трябва да бъдат закупени отделно, което дефакто няма да промени нищо, освен че ще направи сделката "по-приемлива", но само на първо време.

Основен въпрос е обаче дали това може да се случи без санкция на парламента.

Съгласно Закона за отбраната проектите над 100 млн. лева минават през парламента и сега вече има одобрен Проект за инвестиционен разход (ПИР).

Промяната му би следвало да изисква санкция на парламента.

Ключово решение

Сега предстои МО да избере фирмите, на които ще изпрати искане за оферта (RFP), на база на вече получената информация.

Така ще свали значително броя на кандидатите.

Според източници на Mediapool като най-вероятно развитие на процеса се очертава служебният кабинет да докара проекта до финала – да бъде избран победител, и да го остави на следващия парламент.

Така депутатите ще трябва да одобрят избора на служебния кабинет, включително постигнатата цена и условия, без да се минава през ново гласуване на Проект за инвестиционен разход.

Депутатите от почти всички партии в последния парламент дадоха ясен сигнал, че не приемат такъв тип поведение, като отхвърлиха предложената от Димитър Стоянов програма за модернизация, но той не прие критиките им и се очертава да заложи на точно такъв подход.

На масата остава и въпросът дали служебния кабинет може да подпише сделката, ако успее по някакъв начин да я вкара във вече одобрения от Народното събрание проект за инвестиционен разход. Или какво ще стане, ако бъдат променени изискванията в него, но не и финансовия таван. В тази област няма практика до момента. Подобно развитие на нещата, обаче, изглежда малко вероятно.

Кои са играчите?

Очаква се в играта отново да са "General Dynamics European, "Patria", френската NEXTER Group, германската Artec, но и турски фирми.

Според експерти с най-големи шансове са двете фирми, които стигнаха до последния кръг на "предишното издание" на конкурса, но не се изключват и изненади.

Ако парламентът откаже да одобри вече избрана от българското правителство фирма, това със сигурност ще доведе най-малкото до дипломатическо напрежение.

Президентът Румен Радев и хората около него пък ще имат възможност да развият кампания с лайтмотив, че се саботира модернизацията на армията.

Защо ни трябват бронирани машини?

Бронираните машини са необходими, за да се оборудват батальонните бойни групи, които са основното изискване на НАТО към България и които се превърнаха в нещо като двигател на реформата на въоръжените ни сили през последните пет години.

МО иска да закупи 150 машини – 90 бойни и 60 спомагателни, за 1.46 млрд. лева с ДДС, като проектът закъсня сериозно заради дългите разправии около техническите изисквания.

Предвижда се поръчката да се изплаща разсрочено.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И.Боянска
    #16

    Ако имаха сериозни намерения и ако бяха истински цивилизовани хуманисти, европейци и български патриоти отдавна трябваше да заменят съветските танкове с Брадли, Леопард и т.н. Голямо и невиждано падение е това! Опозориха ни държавата.

  2. И.Боянска
    #15

    Няма нужда да купуват БТР–и. Комунетата които управляват БГ и без това няма да позволят да бъдат използвани срещу единствения ни реален враг. Помним как предателят ген. Ив. Маринов отвори вратите на Отечеството ни на 8 септември 1944г. според уговорката му със Сталин. Сърбите не са опасни, помнят Сливница. Гърция Турция, Румъния и Украйна ще ни пазят! Тази сделка за бронирана техника е единствено за да получат корупционни комисионни въпросните комуняри.

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #14
    Отговор на коментар #7

    За пръв път съм съгласен с руZката пад+ лога. За F-16 де. А за БМПтата - тов. рэZидентът и гълабарникът му да си гледат служебните задължения по Конституция и да не се пънят извън тях! Че има импийчмът и НПК. Иначе, "Брадлитата" нямат аналаг, в Залива смляха танковите армади от самъйе уникальнъйе танкове на Саддам.

  4. полк. Дрангов
    #13

    Ако бг путинистите ги бяха дали на Украйна, сега щяха да пристигат БЕЗПЛАТНО натовски машини!...Ама сега Ганчо ще плаща скъпо и прескъпо!

  5. Бугараш
    #12

    Май везната клони към "Gripen". То бе ясно, че президентството е поело едни ангажименти (в рубли) ... "ангажиментите" поне от 2016 г. са усвоени, а резултати никакви.

  6. Козин Човков
    #11

    А не е ли по-просто да купят Marder от Германия? Машини, доказали ефикасността си, и по-евтини от новопроизведените. А като има пари, да купят и Пума.

  7. асен
    #10

    реZидентът се държи като министър председател и си управлява чрез миньоните като този пор гълъба.

  8. Bлaдo
    #9

    колко ли са били разочаровани радЭв и стАянов, га са разбрали, че заводите "Лада" не прАизвЭждат БТРъй... :-)))) ...

  9. Bлaдo
    #8

    аз пък с удоволствие използвам всеки удобен случай да обясня на поредния тьn наци-русняк (като долния пЭШлюха7) как точно някога е .... произлязъл от мaтушкaтa си и къде точно сега трябва да иде (на йух!, разбира се) ... ... btw - 'иди на йху' е съвсем коректно обръщение и към военния "ни" министър, доколкото той си се изявява като ... натегач за пут-руско държавно отличие ;-))

  10. F16
    #7

    Сега няма смисъл от Грипен, когато му е било времето тогава, досега бойните пилоти щяха да леятят на модерни самолети, да натрупат нальот и защитават небето ни. Вместо това те сега летят все по-рядко и губят спосбност да защитават небето ни. След като парламента вече сключи (неизгоден) договор със САЩ за ф-16, то заместващите изтребители трябва да са от същия тип - ф-16. Служебният кабинет може да намери офертиза бронирани машини, но нищо не може да реши, това много добре го знаят от медията, че парламента решава в България, но използват всеки удобен случай да преиначат конституцията и уязвят българите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.