Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законите за спецслужбите минават през Министерския съвет следващата седмица

8 коментара

Проектозаконите за спецслужбите ще бъдат разгледани от Министерския съвет следващата седмица, съобщи вътрешният министър Цветан Цветанов по време на поредното им обсъждане в четвъртък.

 

Министерският съвет предложи четири проектозакона – общ за националната сигурност и устройствени за НСО, военното и цивилното разузнаване. Към момента липсва консенсус около приемането на първите два, но се оформя консенсус около проектозаконите за Националната разузнавателна служба (НРС) и служба "Военна информация" към МО

 

Поредното обсъждане бе на тема "парламентарен контрол" върху службите, като Цветанов коментира, че когато има такъв контрол "службите ще се стремят единствено да работят в интерес на държавата и на евроатлантическото партньорство".

 

Депутатът от Синята коалиция Йордан Бакалов, който е член на комисията по вътрешна сигурност, обяви, обаче, че МВР не прави отчети за изпълнението на бюджета си в ресорната комисия повече от 10 години.

 

"Лично вие, господин Цветанов, бягате от парламентарния контрол", обърна се той към министъра. Бакалов заяви, че в България гражданският контрол над службите не е развит, а парламентарният не е достатъчно активен.

 

Съпредседателят на ПГ на Синята коалиция Иван Костов, който е член на парламентарната комисия за контрол на ДАНС, каза, че една страна е силна със службите си, когато има политически консенсус по развитието им. Според него рискът "международен

тероризъм" не е бил оценен правилно от изпълнителната власт.

 

Изключително важен е въпросът как правителството информира контролиращия орган какви са приоритетите му по отношение на рисковете за националната сигурност, каза Костов и добави, че когато контролиращият не знае какви са приоритетите, той не може да проконтролира по същество изразходването на отпуснатите средства.

 

Ханс-Йорк Гайгер, бивш председател на службата за външно разузнаване и контраразузнаване на Германия, пък отбеляза, че в страната му функционира самостоятелен закон за контрол над разузнавателните служби.

 

"В Германия говорим за разузнавателни, а не секретни служби. Те събират и анализират данни, сведения и документи, но нямат никакви полицейски правомощия”, добави Гайгер.

 

"Имаме много ясна йерархия между службите и съответните министерства. Контролът е от неимоверно значение в демократичната държава. Гражданите трябва да могат да се доверяват на своите институции и на своите разузнавателни служби", заяви Ханс-Йорк Гайгер.

 

Основните критики на политическите партии към пакета проектзакони са насочени към общия проектозакон за националната сигурност, който дава големи правомощия на премиера чрез Съвета по сигурността към Министерския съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    В новите закони следва да се фиксира положението, че сегашните директори на СВИ и ДАНС, работили за бившите комунистически тайни служби не могат да заемат сегашните си постове и новите ръководители трябва да не са имали вземане-даване с тях.

  2. Анонимен
    #7

    Че България е полицейска държава, в която всеки може да бъде проснат на земята от униформени мутри, това не е никаква тайна. Готвената от ГЕРБ реформа на тайните служби ще даде палки и на цивилните ченгета. Към биячите в МВР скоро ще се присъединят сержантите и офицерите в Националната служба за охрана (НСО) и Националната разузнавателна служба (НРС). Влезте в сайта на правителството и ще откриете такива бисери в проектозаконите за НСО и НРС, че косите ви ще настръхнат. Това са репресивни закони,

  3. Анонимен
    #6

    Изобщо 22 години в НРС само се руши и източва в ущърб на националната ни сигурност и то при всички правителства и президенти в този период. През 1997 – 2003 г. Димо Гяуров от СДС имаше за цел да направи от разузнаването проста информационна служба. Затова 6 години не назначаваше нови кадри, а изгони и пенсионира 300 души, включително и по политически причини. Преди него Бриго Аспарухов (БСП) стори същото, допълнено с ликвидирането на Научно-техническото ни разузнаване. Кирчо Киров(човек на Гоце,

  4. Анонимен
    #5

    След като поред проектозакона НРС ще се девоенизира защо чл. 60 позволява на служителите на бъдещага Агенция ДАР да носят оръжие и да го използват при необходимост? И къде в България или в чужбина ще ходят с кобур на кръста демократичните шпиони? С този многозначителен член външното ни разузнаване ще е единственото в света, официално даващо оръжие на дипломати -ченгета в чужбина.
    Милитариетичният член 60 е скандален, но член 61 е направо брутален, защото приравнява разузнавача с бияча, полицая и

  5. Анонимен
    #4

    Новият проектозакон за НРС предвижда ли как да се процедира, когато шефът на службата има любовница. Или остава старото положение - секретарка, началник на кабинета, пост в чужбина.

  6. Анонимен
    #3

    Новият шеф на НРС Драгомир Димитров сам със служебната си кола гонил опасни престъпници. Екшънът станал по времето, докато тогавашният майор Димитров бе шеф на Регионалната дирекция на вътрешните работи във Велико Търново. В края на работния ден през един летен ден непознати и маскирани спират на ул. „Пиколо” в
    старата част на Велико Търново фирмен лек автомобил, превозващ голяма сума пари. С помощта на сила и заплахи те задигат парите и офейкват в посока към съседното село Самоводене. Разбирайки

  7. Анонимен
    #2

    Проектозаконът за НРС е полицейски, не само заради съдържащите се в него положения, но и заради фактът, че шефът на НРС е биви полицай. А полицай не може да ръководи разузнавателна служба и това иска да им каже и Гайгер, но нашите се правят на ударени.

  8. Анонимен
    #1

    Прав е германскиеят експерт, но има ли кой даго чуе. Като следим случая "Марковска", остава впечатлението, че българската страна реагира на съвети и критика едва, когато яйцето опре знаете къде.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.