Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законопроектът за вероизповеданията противоречи на европейските изисквания

0 коментара

Проф. Кол Дъръм е вицепрезидент на Международната академия за свобода на религията и вярата и съпредседател на Комитета по религиозни права към Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа

Проф. Дъръм, как оценявате законопроекта за вероизповеданията?

Моето виждане е, че този проектозакон има положителни страни, но също така създава и много проблеми от гледна точка на защита на човешките права. Струва ми се твърде неправилно, че Народното събрание се опитва да прокара набързо този закон. Обикновено такова законодателство се приема внимателно. Вашата страна желае да стане член на ЕС и затова проектозаконът трябва да бъде съгласуван със съюза.

Има няколко основни проблема в него. Най-важният е, че се опитват по законодателен път да разрешат спора в православната църква. Това е несъвместимо с няколко съвсем скоро приети решения на Европейския съд за правата на човека. Мисля, че това ще доведе до трудности за българските граждани.

Друг проблем е, че за предвидените санкции не са описани критерии за тяхното прилагане. Има голямо разнообразие от начини за намеса във вътрешните работи на религиите, има голям брой неясни разпоредби, чието прилагане може да доведе до неравноправно третиране на лицата.

Има и технически проблеми. Така, както са написани някои разпоредби, ще доведат до нарушаване Конвенцията за правата на детето.

Разпоредбите, които се отнасят до тайната на изповедта, са написани така, че не отговарят на особеностите на всяко вероизповедание. Най-общо - законът има добри страни, но и достатъчно проблеми, които трябва да бъдат отстранени и усъвършенствани.

Какво ще последва за България, ако този проектозакон бъде приет в сряда, без да се съгласува с Европейския съвет?

Намирам това за много проблематично. Типично е за такъв вид законодателство, което има за предмет човешките права на държави, които търсят присъединяване към ЕС, да търсят подобна експертиза. Последният път, когато беше предстоящо приемането на такъв закон, той получи негативна експертиза.

Страхувам се, че нежеланието за такъв вид съгласуване демонстрира страх за несъответствие на закона със стандартите, и това не е само страх. Мисля, че хората трябва да знаят, че има много разпоредби в законопроекта, които не са в съответствие с международните стандарти.

Каква е вашата прогноза за бъдещето на българското законодателство по вероизповеданията от позицията му на международен експерт?

Аз мисля, че дори приет законът, трябва да бъде поправен, преди България да се присъедини към ЕС, защото той е в явно противоречие с европейските изисквания. Много е интересно, че точно през миналия уикенд, когато се коментира и се взеха решения за присъединяването, точно в този момент се прокарва този закон, който всъщност е в противоречие с изискванията за това присъединяване.

Публикуваме със съкращения интервюто, излъчено по БНР

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.