Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплатите на сестрите и лекарите ще са в съотношение 1 към 1.6

Подписан беше новият НРД, който предвижда по-малко прием в болница и по-добре платени пътеки

6 коментара
Заплатите на сестрите и лекарите ще са в съотношение 1 към 1.6

Не по-малко от 50% от приходите на болниците ще отиват за разходи за персонал, а заплатите на сестрите и лекарите трябва да са в съотношение 1 към 1.6. Това обяви здравният министър Кирил Ананиев при подписването с Лекарския съюз на Националния рамков договор с цените на медицинските услуги и правилата, по които ще функционира здравната система догодина.

Разписването на конкретна формула, по която да се разпределят възнагражденията е в отговор на искането на протестиращите медицински сестри за по-високо справедливо заплащане и беше многократно обещано от МЗ в последнните месеци.

Ананиев обясни, че по новите правила ако приходите на лечебното заведение са 1 млн. лв., от тях не по-малко от 500 хил. лв. трябва да отидат за разходи за персонал. От тези 500 хил. лв., не по-малко от 80%, т.е. 400 хил. лв. трябва да са за възнаграждения на професионалистите по здравни грижи (медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори) и лекарите при съотношение 1:1.6. Здравният министър обясни, че така ако медицинската сестра взима 1000 лева в дадена болница, то лекарят ще взима 1600 лв. И в момента в много болнници разходите за персонал поглъщат над 50% от приходите от НЗОК. Средно между 50-60% от разходите на държавните болници отиват за заплати, между 8 и 15% за издръжка и около 30-40% за лекарства и медицински консумативи. През лятото Ананиев предложи друго съотношение, при което основните заплати на санитар, сестра и лекар трябваше да бъдат в съотношение 1 : 1.7 : 2.2, но първоначалната идея е леко коригирана.

Ананиев изрично подчерта, че в случая става въпрос за формиране на разходите за възнаграждения като цяло на професионалистите по здравни грижи и на лекарите. Конкретните заплати на медицинските специалисти в отделните лечебни заведения ще се определят на база вътрешните правила, одобрени от колективния орган и от самото ръководство на болниците. "Това, което мога да правя аз като ръководител на 62 болници, е да правя проверка дали се изпълняват тези изисквания. Освен това, лечебните заведения са длъжни да представят тези свои вътрешни правила на Изпълнителна агенция "Медицински надзор" и ако тя установи, че не се спазват правилата, независимо от формата на собственост, ние имаме право да излезем с предписания и да отстраним това несъответствие", каза Ананиев.

Към момента около 90 % от държавните болници вече са покрили началните основни заплати по Колективния трудов договор (КТД). От останалите държавни лечебни заведения има уверение, че при тези правила и при увеличените приходи, които ще имат от болничната дейност, ще постигнат нивата, заложени в КТД.

Предстои промяна в Закона за лечебните заведения, така че новите правила за формиране на разходите за персонал да важат за всички болници, включително и частните, обясни д-р Иван Кокалов, член на Надзорния съвет на НЗОК от квоттата на КНСБ. По думите му разходите за администрация и друг персонал в лечебните заведения също ще се разпределят по вътрешни правила.

"Това, което подписахме днес, дава тласък за решаване на проблема. Още през февруари-март, когато започнат да действат и видим какво се случва, ако трябва ще се коригираме, включително и разпределението, но трябва да бъдат достигнати минималните нива в КТД. Всичките ние ги очакваме и предполагам, че това ще се случи", посочи още Кокалов след подписването на НРД.

Министерството на здравеопазването е предложило проект на промени в Закона за здравното осигуряване, които дават право да бъдат заложени изисквания относно  структурата на разходите за персонал. Законовите изменения вече са в Министерския съвет и ще бъдат гласувани на заседанието в петък. 

НРД: По-високи цени на пътеки и прегледи, без лимити за профилактика

Новият рамков договор, който БЛС и  НЗОК подписаха в понеделник е за периода 2020-2022 г. "Важно е да се отбележи, че във всеки един момент през тези три години, за които важи Рамковият договор могат да бъдат правени промени при желание на някоя от преговарящитестрани", обясни председателят на БЛС д-р Иван Маджаров. "Всички исканияпоставени на Управителния съвет на БЛС по време на 71-вия Извънреден събор са изпълнени", добави д-р Маджаров.
Увеличени са цените на 251 клинични пътеки и 7 процедури средно с 14%. Намалени са обемите за хоспитализация със 7 на сто. Целта е болниците да не се стремят към навъртането на оборот, а да се съсредоточат върху лечението на пациентите.

Лекар без специалност ще има право да извършва дейности под субординирана координация на лекар със специалност. При надвишаване на регулативния стандарт, който е определен за профилактика на общопрактикуващия лекар, няма да се налагат глоби и той няма да бъде лимитиран.

Отпада и регулацията за изследванията при профилактика. Увеличени са средно с 18% цените на медико – диагностичните дейности. Увеличени са средно със 7 на сто цените в специализираната извънболнична помощ за първичен преглед, първичен профилактичен преглед по програма "Майчино здравеопазване", вторичен преглед, медицинска експертиза и др.

Няма да има промяна в рамковия договор по отношение на изписването на
терапиите за хронично болните пациенти. Личните лекари ще могат да правят профилактични прегледи на пациенти, които са ги потърсили и по други поводи.

Подписан беше и рамковия договор с Българския зъболекарски съюз за денталните дейности. "Новото е, че падна горната граница за всички наши граждани, които са обеззъбени. От догодина всички хора над 65 години, които се нуждаят, ще им бъдат направени подвижни тотални протези. Самата протеза е безплатна, те трябва да доплатят цената на зъботехническия труд, който е 70-80 лв.", каза председателят на Зъболекарския съюз д-р Николай Шарков.    

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. off fu*of
    #6

    "...новите правила за формиране на разходите за персонал да важат за всички болници, включително и частните..." Абсолютно недопустимо е държавата да се намесва в "горницата" на заплатите в частния бизнес! Ако четат тук сестрите - икономиката е пазарна, цената се определя от търсене и предлагане, във Вашият случай търсенето надвишава предлагането колкото и да не се иска на определени среди. Просто спрете да работите като сестри на повече от едно място и нещата ще се оправят много, ама много бързо.

  2. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #4

    Съгласен съм с разсъжденията ти. Само малко уточнение, ако разрешиш. ☺ Не е работа на гражданите да решават проблемите на здравеопазването. Това е работа на медицинския мениджмънт и на управляващите през бизнес средата. Да се оправят. Работа на гражданите е да изискват проблемите да бъдат решени. За докарването извън заплатата - щом е законно не само, че не е проблем, а напротив. Ако е незаконно - има правоохранителни органи. А мениджмънта трябва да организира нещата така, че лошите практики да

  3. Преслав
    #4

    Отново комунистическа работа, а комунизъм лъха и от коментарите по-долу. Във водещите световни практики съотношението е доста над това 1:1.6 и квалификацията на един лекар в общия е много по-сложен процес от обучението на една сестра. Това кой какво си докарвал извън заплатата също е огромна тъпня, защото по тая логика много от квалифицираните сестри също заработват допълнително посещавайки частни адреси и т. н. Бонусите лт фармацевтични компании са истина, но съвсем не за всички лекари и не е някаква българска практика.Периодично излизат данни за такива практики в света. Вдъщност фармацията е един от най-тъмните бизнеси, много по-печеливш от наркотрафика.

  4. Milen Mitrev
    #3

    Не мога да разбера какъв е проблема със заплащането на лекарите при положение, че всички без изключение си докарват не малко "комплименти" от фармацевтичните компании и фирмите за медицински консумативи. Екскурзии, почивки, конгреси, благодарности под масата, над масата и пр. Що се отнася до медицинските сестри за тях няма от тези екстри. Цинично ниска заплата плюс обида от пациент или негови близки, е понякога може и някакво подаръче. Затова мед. сестрите и в най-затънтената болница или ДКЦ не би трябвало да вземат по-малко от 1500 чисто, без значение на лекарската заплата. Все пак сестрите вършат най-черната и неблагодарна работа! Даже са скромни искайки две минимални заплати.

  5. Естествено
    #2

    Не ме интересува колко получават лекарите или сестрите, а как се формират заплатите им изобщо не ме интересува. Искам просто да си вършат работата.

  6. boriana
    #1

    Не зная какъв е смисълът на това съотношне когато често лекарите получават над 1500 често и над 2000 лв. заплата. В това число и джипитата и особено те.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.