Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплатите на учителите се вдигат с 15-16% от януари

ГЕРБ смята да изпълни обещанието си за двоен ръст на възнагражденията спрямо 2017 г.

7 коментара
Заплатите на учителите се вдигат с 15-16% от януари

Управляващите ще увеличат заплатите на учителите за четвърта поредна година с цел да изпълнят предизборния си ангажимент от 2017 г. за двойно увеличение на възнагражденията на педагозите в рамките на мандата, става ясно от съобщение на Министерството на образованието и науката.

Между 15 и 16.1% ще е увеличението на индивидуалните работни заплати на педагогическите специалисти в образователната система от 1 януари 2021 г., предвижда Колективният трудов договор (КТД), подписан от министъра на образованието и науката Красимир Вълчев и национално представителните синдикални и работодателски организации в системата на предучилищното и училищното образование.

Синдикатите и работодателите благодарили на правителството и "лично на министър-председателя Бойко Борисов", че са изпълнили поетия предизборен ангажимент.

От 1 януари 2021 г. стартовата основна заплата за учител става 1260 лв. Минималните възнаграждения на старшите учители ще достигнат 1300 лв., а на главните – 1350 лв. Директорите на детски градини и училища ще получават не по-малко от 1535 лв., а заместник-директорите – 1420 лв.

За сравнение, преди първото увеличение през 2017 г. стартовата учителска заплата беше 660 лв., а долният праг за старши учител – 688 лв. Главните учители получаваха основна заплата от 728 лв. на месец. Долният праг за директор беше 825 лв., а за заместник – 770 лв.

Плановете на кабинета "Борисов 3" бяха близки до увеличението, което ще стане факт през 2021 г. Mинималната учителска заплата трябваше да стане около 1200 лв., средната - около 1700 лв., а директорската - около 2000 лв. Ако обаче се вземе за основа минималната заплата през 2017 г. - 660 лв., увойното увеличение излиза 1320 лв., тоест с 60 лв. по-малко от записаното в колективния договор.

Според ГЕРБ вдигането на учителските заплати не е просто социална мярка, а стъпка за разрешаване на дългосрочния проблем в образованието – осигуряване на системата с добри преподаватели.

Освен основната си заплата учителите получават и различни видове добавки, от които най-сериозната е тази за стаж.

От 1 януари 2021 г. се увеличава и възнаграждението за класните ръководители - стават 46 лева месечно за водене на задължителна документация и консултации с родители, деца и ученици.

С 30 лева месечно ще се компенсират и разходите за консумативи на учителите, които водят обучение от разстояние в електронна среда в условията на епидемии, пандемии, енергийни кризи, извънредно положение или други случаи на непреодолими събития, които ще се изплащат като допълнително трудово възнаграждение (ДТВ) за времето на провеждането му.

За допълнително обучение на ученици, които са отсъствали повече от 10 учебни дни от училище поради заболяване, или за консултации на ученици в самостоятелна форма на обучение поради здравословни причини, ще има възнаграждение от 15 лв. за всеки проведен час.

Бонусите за постигнати резултати от педагозите се планират в рамките на бюджетите в размер не по-малко от 4.2% и не повече от 5% от перото за заплати през годината. Допълнителните възнаграждения на непедагогическия персонал ще бъдат между 2.5% и 3.5% от средствата за заплати.

При пенсиониране учителите ще получават 11 брутни заплати от 1 януари 2021 г. Финансирането се осигурява по национална програма.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Контрапункт
    #7

    Както казваше Парцалев в един филм: "Ще ви повишим заплатите, ама друг път!" :)

  2. Big Bang
    #6

    Едно време в Университета само най-тъпите и мързеливи колеги записваха педагогически профил. Кой да знае накъде ще задуха вятъра...

  3. PETER
    #5
    Отговор на коментар #4

    Така е, по-добре даскал на село, отколкото професор в БАН. Интересно, министър Вълчев не се ли дразни от тези очевадни аномалии, или така му нареждат отгоре?!

  4. Мюнхен
    #4

    По тази методика един дори селски даскал ще получава колкото или дори повече от един доцент в университета. Това ще доведе до отлив на преподаватели в университетите, мнозина ще поемат към Терминал2, други ще се пенсионират, а нови желаещи да преподават при тези мизерни условия няма да има, трети ще се захванат с някакъв бизнес, четвърти ще започнат някаква друга работа. Така постепенно- в рамките на 3-4 години- висшето образование съвсем ще рухне, а младите ще избягат навън. Университетите ще се утвърдят като килийни училища и нещо като едновремешните ПУЦ-ове. Това ще е резултатът от политиката на ГЕРБ спрямо висшето образование, по-точно липсата на всякаква политика.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  6. Слаб народ
    #2

    Купуването на гласове е престъпление

  7. Практик от София
    #1

    Ще увеличим на учителите, ще се погрижим за пенсионерите, ще утешим страдащите... Късно е, герберчета, за китка!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.