Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо политическата несигурност в Северна Македония не е добра новина за България

22 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Обявеното намерение от македонския премиер Зоран Заев да подаде оставка заради загубата на местните избори обрича страната на политическа несигурност, която бързо може да се превърне в криза.

Най-голямата опозиционна партия ВМРО – ДПМНЕ, известна с антибългарските си прояви през последните години, спечели Скопие и други големи градове и настоява за предсрочни избори.

Засега управляващото мнозинство около Социалдемократическия съюз /СДСМ/ се опитва да оцелее с нов премиер.

В предизборните настроения отношенията с България обаче ще са водеща тема и езикът и позициите на партиите в Северна Македония ще се втвърдяват все повече. Изострените отношения между двете страни се предават и сред гражданите, където България търпи най-големи щети.

Подалият оставка и като лидер на Социалдемократическия съюз /СДСМ/ Заев постигна споразуменията с Гърция и България, които трябваше да приближат страната му към Европейския съюз, но това не се случи.

Заев бе обвиняван от политическите си противници, че ще предаде на София македонската идентичност и след като България не одобри преговорната рамка на Скопие за членство в ЕС в края на миналата година, очаквано той и правителството му засилиха риториката срещу България.

СДСМ дори заложи на българското гражданство като компромат в битката за Скопие, но въпреки това подкрепената от ВМРО – ДПМНЕ Данела Арсовска бе избрана за кмет на столицата.

Така Заев бе наказан на изборите и това ще е сигнал и за следващите управления. Изборната победа на ВМРО – ДПМНЕ пък ще даде сила на антибългарските ѝ послания, които са основна част от политическото ѝ портфолио през последните години.

В същото време Скопие се опитва да се възползва от словенското ротационно председателство на ЕС и от подкрепата на ЕК и САЩ и да обърне позицията на София. Като целта е това да стане до края на годината.

България обаче ясно показа, че това няма да стане, ако македонските управляващи, които и да са те, не предприемат реални стъпки. София настоява за подписването на нов документ с шест конкретни точки, но това няма как да се случи ако няма легитимни правителства и от двете страни на границата.

"Анти" позициите пък са много популярни и в Северна Македония, и в България, и в предизборната атмосфера ще стават все по-актуални и все така ще действат като скачени съдове.

Изпълняването на българските изисквания ще изисква все по-непопулярни и "скъпи" политически решения, което отдалечава решаването на двустранните проблеми и европейската интеграция на страната, която е в безспорен интерес и на България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dinko
    #22
    Отговор на коментар #19

    голема работа - съветът на европа има толкова тежест, колкото, да речем уницеф, даже и по-малко...и съдът в страсбург не може да отменя решения на националните съдилища.

  2. dinko
    #21
    Отговор на коментар #9

    ниту се радуваме ниту страдаме ... кој ти сака идентитет и јазик? чувајте го, но не посегнувајте на нашиот...и помалку плукаjтe против България!

  3. полк. Дрангов
    #20

    България и Македония се карат, а джуджето в Кремъл си потрива малките ръчички!

  4. Zlatan
    #19

    Бугарија е обврзана да ги спроведува пресудите на Судот во Стразбур за македонското малцинство, порача денеска на прес-конференција во Скопје, претседателот на Европскиот суд за човекови права, Роберт Спано.

    Според него, општото начело е сосема јасно – секоја земја-членка на Советот на Европа е обврзана со Конвенцијата да ги спроведува пресудите на Судот. „Во голем број пресуди судот потсетува на ова начело и државата мора да ги спроведе одлуките на судот во духот на Конвенцијата“, вели Спано во

  5. Петър Николов_fb
    #18
    Отговор на коментар #10

    Ко каза, Ко?

  6. eks
    #17

    Защо да е лошо? Нека да си кажат болката тези бивши българи и да е ясно всичко пък ние да си правим нашата политика. Какво ще загуби България? Приятели които ни мислят доброто, или стопански като навлезем ще забогатеем? Губещите са те и сърбите дето им подсказват, защото са на грешната страна за пръв път може би от сто и кусур години. Ние да си държим за истинските българи там, да бъдем полезни за тях а не само да говорим, да не се отказваме о историята си, от героите родени в Македония и да ги тачим разяснявайки на света техните дела и нашите общи жертви за българщината!Мисля че бъдещето е на наша страна!

  7. Горскио
    #16

    Да вдигнем ветото за да запазим Зайо на власт. Това ли иска да ни каже Медияпул? Чичко Соорос да е щастлив

  8. Александър Борисов
    #15

    ( РСМ ) Република Српска Македония !

  9. Парапун
    #14
    Отговор на коментар #10

    Гроздето е кисело.

  10. Entdecken
    #13

    Счупеният лаладжиски бот Никола Лалов даже не е разбрал че Заев не е подал оставка а само има намерение - пък и на кой му пука какво става там?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.