Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравният министър обсъди бъдещето на детската болница с възстановения Обществен съвет

0 коментара
Здравният министър обсъди бъдещето на детската болница с възстановения Обществен съвет

Министърът на здравеопазването Катя Ивкова и нейният заместник-министър проф. Петко Салчев проведоха първа работна среща с членовете на възстановения от служебния здравен министър Михаил Околийски Обществения съвет за изграждане на Национална многопрофилна детска болница.

В хода на дискусията стана ясно, че предстои съставът му да бъде допълнен с представители на различни професионални общности. Целта е да се осигури възможно най-широка експертност в процеса, казаха от Министерството на здравеопазването.

"За мен и моя екип е изключително важно да работим в пълна прозрачност и диалог с гражданското общество и академичната общност. Изграждането на тази болница не е просто административен проект, а дългоочаквана национална кауза, която изисква обединяването на най-добрите експерти в държавата", заяви по време на срещата министър Катя Ивкова и допълни, че общественият диалог е задължителна предпоставка за доброто управление на процеса.

В рамките на събитието бяха обсъдени ключовите стъпки, заложени в актуалния доклад за напредъка на обекта. Специално внимание бе отделено на обявената обществена поръчка за проектиране на бъдещата болница. Бяха повдигнати и въпросите за необходимото дофинансиране по изграждането на проекта, както и за кадровата обезпеченост на лечебното заведение. Като точка в дневния ред бе изведена и транспортната инфраструктура около прилежащия терен.

В дискусията се включи и изпълнителният директор на "Здравна инвестиционна компания за детска болница“ ЕАД Десислава Малинова. Тя категорично подчерта, че държавната компания и Министерството на здравеопазването не гледат на проекта на парче, а работят по него в цялостната му комплексност – от инженерно-техническото планиране до бъдещото кадрово осигуряване. Малинова допълни, че вярва в диалогичността и градивния партньорски тон с представителите на Обществения съвет, тъй като изграждането на модерна детска болница е кауза с национално значение.

В заключение здравният министър препотвърди волята на институцията за навременно и качествено придвижване на всички процедури. "Наш дълг е да осигурим на българските деца модерно, безопасно и европейско здравеопазване, а това може да се случи само когато институции, експерти и общественост гледаме в една посока“, категорична бе Катя Ивкова.

От гражданската инициатива "За истинска детска болница" съобщиха след срещата, че министър Ивковава е потвърдила решението на служебния министър Михаил Околийски за възстановяване на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница.
Министър Околийски издаде заповед за създаване на съвета в края на дейността си и днес се състоя първата среща на членовете на новия съвет с ръководството на Министерството и екипа на Здравната инвестиционна компания за детската болница (ЗИКДБ)

В момента общественият съвет се състои от 7 членове с председател доц. д-р Боряна Аврамова, началник на клиниката по детска клинична онкология и хематология в МБАл "Царица Йоанна" и членове доц. д-р Димитър Печилков, началник на Детско инвазивно кардилогично отделение в НКБ, арх. Руси Делев, член на УС на Камарата на архитектите в България, д-р Весела Банова, председател на Сдужение "Дете и пространство", д-р Мария Брестничка, директор "Развитие на мрежата" в Национална мрежа за децата, Надежда Рангелова, председател на фондация "За доброто" и Надежда Цекулова, съосновател на НГИ "За истинска детска болница" и директор "Кампании и комуникации“ в Български хелзинкски комитет.

На срещата беше постигнато съгласие, че съставът на съвета следва да се разшири с представители на медицинските структури, които се очаква да бъдат представени в НДБ, както и с допълнителна юридическа експертиза. От МЗ е отправена покана към всички членове на предходния съвет.

Министър Ивкова проактивно постави на обсъждане проблема, който доведе до оставката на предходния състав на съвета - създаването на възможност за предварително участие на Съвета в съгласуването на обществените поръчки по реализирането на проекта. Според министъра, има законова възможност представители на съвета да бъдат включвани в работните групи по изготвяне на документацията за поръчките, с всички ангажименти по този процес.

Директорката на ЗИКДБ ЕАД Десислава Малинова потвърди отново, че според компанията условията по обществената поръчка за проектиране и авторски надзор са законосъобразни и целесъобразни. Очаква се в близките дни Комисията за защита на конкуренцията да се произнесе, след като на 18 май спря поръчката поради заведена жалба от заинтересована компания.

"Очакваме Министерството да формира и обяви собствена позиция по съществото на поръчката и се надяваме заявените намерения за активен диалог и прозрачност да се реализират", казаха от "За истинска детска болница". 

подкрепете ни

Свободата има цена

Благодарим, че не ни оставяте да я плащаме сами.

Станете месечен дарител на Mediapool, защото ако журналистиката днес премълчи истината, утре няма да има кой да я каже.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията