Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жилищните кредити все повече се превръщат в макро въпрос

13 коментара
Жилищните кредити все повече се превръщат в макро въпрос

Ръстът на ипотечния кредит става все по-обезпокоителен. За последните 12 месеца до края на декември 2023 г. общият размер на отпуснатите от банките ипотечни кредити за домакинствата нараства с 20.5%. Темпът на нарастване продължава да се ускорява в последните месеци – противоположно на случващото се в Европа. Ръстът при ипотечния кредит на годишна база преминава 10% за пръв път през април 2018 г., шокът от пандемията минимално и за няколко месеца забавя процеса, следва ново ускорение и през август 2021 г. растежът надхвърля 15%, а от началото на 2022 г. – вече и 18%. За сравнение – в еврозоната като цяло общият размер на отпуснатите жилищни кредити остава непроменен за 12-те месеца до края на ноември 2023 г.

С кредитната си политика търговските банки оказват силно въздействие върху пазара на жилища, с всички произтичащи ефекти върху строителството и свързаните с него и сделките с имоти икономически дейности. Само за последните два месеца на 2023 г. нетното увеличение на ипотечния кредит е 823 милиона лева, за цялата 2023 г. банките са „инжектирали“ допълнително 3.4 милиарда лева на пазара, а за последните 3 години – над 7.9 милиарда. Ако активността от последните месеци се запази, това ще означава нови 5 милиарда лева в увеличение на търсенето на жилища през 2024 г.

Средната лихва по жилищните кредити за домакинствата остава на исторически рекордно ниска стойност от 2.58% – дори по-ниско отпреди година. В същото време, за 24 месеца средната лихва в еврозоната се увеличава с над 2.7 процентни пункта до над 4%, като в четири страни е над 5%, в Италия е над 4.6%, в Германия е над 4.2%.

Такова състояние на пазара не може да е устойчиво в дългосрочен план. Най-малко, у нас повечето кредити са практически с плаваща лихва, като длъжникът се съгласява да плаща определена надбавка над текущата лихва по депозитите. Резонно е да се запитаме дали реалистично очакваме лихвата по банков депозит да остане 0% до 2044 или 2054 година.

Ограничаването на мащабите и скоростта на тази кредитна експанзия изглежда ще наложи допълнителни мерки от страна на централната банка. Управителят на БНБ вече даде сигнал, че може да се въведат „…на системно ниво на изисквания към кредитополучателите, които банките да са задължени да прилагат при отпускането на кредити за домакинствата“. Освен, разбира се, ако самите търговски банки не променят сами стратегиите си. Алтернативата е този кредитен бум да бъде охладен рязко и болезнено от външни, и вероятно – изненадващи – фактори, с всички неизбежни макроикономически последици за българската икономика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. estavrova
    #13

    Нека си дадем сметка защо строителният бизнес е един от най-печалившите и инвестицията в жилища продължава да бъде алтернатива на натрупвания в депозити и инвестицонни фондове. Просто зашото никъде по света няма толкова лесен достъп до този бизнес. Някой да е чул за лицензиран водопроводчик, лицензиран майстор строител, лицензиран техник по електроинсталации?? Или един важен документ като виза за строеж да струва от порядъка на 1000 лева (за жилищна кооперация)?? Много държави, в които също има

  2. Горскио
    #12
    Отговор на коментар #10

    "републиканския балон"? откъде накъде, като че ли при Клинтън, Обама и Байдън цените не се надуха повече отколкото при Буш и Тръмп. Май много мразиш републиканците и те е страх от вашингтонгското блато да не пресъхне?

  3. Горскио
    #11

    Като е обезпокоителен, да вземат мерки срещу печатането на пари, събирането на рекордни средства от данъкоплатеца и раздаването им на социално слаби, млади пенсионери, фалшиви инвалиди, държавни и общински нищоправещи служители. Средната класа българин (доколкото има такива) на практика няма възможност да инвестира - липса на закони, толерирани от държавата измамни схеми, убийствени данъци, данъчна система, изискваща непоносима бумащина, непредвидимост на данъчната администрация, неконтролируем внос. Държавата да започне да финасира заемите си използувайки вътрешен ресурс на гражданите си, а не да взема външни заеми. И още други подобни мерки...

  4. John Doe
    #10
    Отговор на коментар #8

    Донякъде съм съгласен, но при срив на пазара най-вероятно ще пострадат не банкерите и не строителната мафия, а хората, които са поверили спестяванията си на българските банки. Точно това се случи навремето и в САЩ когато се спука републиканския балон на пазара на ипотечните кредити. Банкерите бяха спасени от държавата (т.е. от данъкоплатците) и дори получиха милиардни бонуси, а сметката платиха обикновените данъкоплатци и хората, които загубиха своите спестявания и пенсионни влогове.

  5. anton nikolov
    #9
    Отговор на коментар #8

    У нас едрият и средният бизнес е монополизиран от няколко картела свързани с червената номенклатура и ДС, докато дребният бизнес трябва да оцелява притиснат от същите и от слугуващата им държавна администрация и от корумпираната съдебна система, която не може да го защити. При това положение хората у нас гледат да инвестират в недвижими и имоти -главно жилища,което разбира се е добре дошло за строителните фирми, които в България са перачници на пари и са свързани със същата мафиотска клика.

  6. Калико Джо
    #8

    Този хем е за пазарна икономика, хем иска да задуши пазара, в който участниците са частни лица (купувачите и банките). При липса на алтернативи за инвестиране, банките (а и гражданите) искат да финансират/купуват недвижими имоти защото смятат, че парите им са запазени така. Това не е нещо нечувано, а при срив на пазара ще пострадат главно банките, доколкото депозитите са осигурени (за това трябва да следи БНБ, която иначе няма голяма роля). Имам чувството, че зад този ИПИ натиск за вдигане на цената на кредитите стои някакъв друг лобистки интерес.

  7. dabedabe
    #7

    Ами банкерите ни са най-често бивши ченгета. Какво очаквате от тях, а и от цялата ни объркана държава?

  8. anton nikolov
    #6

    Точно. Банките са в комбина със строителната мафия. Но компенсират с нулевите лихвени проценти по влоговете. Тоест обират гражданите и като им ползват парите гратис.

  9. John Doe
    #5

    Наблюдаваме източване на парите (събрани от банките под формата на депозити и спестовни влогове на гражданите) в джобовете на строителната мафия, която бърза да продаде огромния брой новопостроени жилища. Това е точно схемата на раздаване на жилищни кредити, която доведе до финансовата катастрофа от 2008 г.

  10. Honest John
    #4

    Ще става все по-забавно за ипотекарите. Банките услужливо предлагат ре-финансиране с 5г. отгоре :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.