Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банките ще бавят вдигането на лихвите до последно

1 коментар
Петя Димитрова, Снимка: Архив

Банките у нас ще бавят до последно по-сериозното вдигане на лихвите и по кредитите, и по депозитите. Това се разбра от спор между председателя на Асоциация на банките в България (АББ) Петя Димитрова (главен изпълнителен директор на "Юробанк България") и икономиста Калин Христов, бивш подуправител на БНБ, по време на дискусия, организирана от телевизиите "Блумбърг ТВ България" и "България он ер" на тема "Ин%лацията – уравнения и решения".

"Лихвите ще растат, но е изключително погрешно това да се прави шоково. Плавното пренасяне е по-добрият вариант", заяви Димитрова по повод изказване на Христов, че в сегашната ситуация най-правилно би било ново покачване на задължителните минимални резерви (ЗМР) на банките в БНБ - от 12% на 15%.

ЗМР са един от малкото инструменти на БНБ за водене на някаква форма на парична политика в условията на валутен борд. Повишаването им би следвало да доведе до изземване на ликвидност от банките, което би ги принудило да вдигнат лихвите както по депозитите, така и по кредитите. В средата на настоящата година централната банка вече вдигна веднъж резервите и иззе ликвидност към 3 млрд. лв., но това се оказа недостатъчно.

Димитрова обърна внимание, че нивото на ЗМР в България от 12% е значително по-високо от това в еврозоната – 1%, което според нея значи, че на 1 януари 2025 г., когато правителството очаква България да въведе еврото, в банковата система у нас ще остане огромна ликвидност, която ще има съществен ефект върху лихвите.

Отказът да се прави политика само защото след 15 месеца страната вероятно ще бъде в друга ситуация не може да е оправдание да не се действа тук и сега, отговори Христов. Според него отнемането на ликвидност чрез вдигане на ЗМР и създаването на условия за пренос на по-високите европейски лихви в България нямат алтернатива. "Това, което г-жа Димитрова нарича "плавно" пренасяне на лихвите, е всъщност нулево пренасяне, защото имаме силно отрицателни реални лихви по кредитите", каза Христов. Той допълни, че на европейско ниво вече се говори за повишаване на задължителни резерви в еврозоната от 1% на 4%.

На този етап БНБ не се е произнесла по въпроса, но преди време в своя публикация намекна, че през есента може да има ново повишение на резервите заради недостатъчното охлаждане на кредитния бум, който допълнително помпа инфлацията.

В момента България се намира в уникална за последните десетилетия ситуация, в която държи много по-ниски лихви по кредитите от тези в еврозоната. Това се случва за сметка на спестителите, които буквално плащат цената на проинфлационната политика. Според председателя на надзора на ПроКредит Банк Петър Славов основната причина на свръхликвидността на банките в България в условията на нулеви (ефективно отрицателни) лихви по влоговете е психологическа – комфортът на хората да държат парите си в банка и безизходицата откъм инвестиционни алтернативи.

Според Калин Христов една от ключовите причини за глобалния инфлационен цикъл в света през последните три години са "масивните грешки на фискалната и паричната политика". Централните банки реагираха безотговорно, в резултат на което в момента имаме най-бързото повишение на лихвените проценти на централните банки в последните 100 години, каза икономистът. Според него инфлацията няма да отмине скоро, а през зимата ще има нова инфлационна вълна, подсилена от цените на суровините. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Горскио
    #1

    Българската банкова мафия (съществена част от която е Бойко Борисов чрез бившото си подставено лице милиардерката банкерка Цветелина Бориславова) няма интерес България да влезе в еврозоната. А най-лесният начин за отлагане на членството ни е е неприемливо високата инфлация. Затова и банковата мафия държи отрицателни лихви - помпа инфлацията и съответно в близките няколко години членство в еврозоната няма да има - освен ако кукловодът на брюкселските бюрократи им нареди да натиснат софийското мафиотско правителство да влиза и поне да поддържа илюзията за разширяваща се еврозона.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.