Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Австрия ще съди банките заради изнудването на спестителите с нулеви лихви

5 коментара
Снимка: Архив

Австрийската държава се готви да вземе мерки срещу банковия сектор в страната заради свръхпечалбите от вдигането на лихвите по кредитите за потребители и поддържането на нулеви лихви по спестяванията. Министърът на социалните грижи на Австрия Йоханес Раух потвърди във вторник в радиоинтервю, че е наредил на Асоциацията на потребителите да повдигне иск срещу целия банков сектор, съобщава австрийското обществено радио ОРФ, цитирано от БТА.

В България ситуацията е сходна, но с тази разлика, че нито Българската народна банка, нито Комисията за защита на потребителите са взели ефективни мерки, за да принудят банките да не ограбват спестителите, докато трупат печалби от вълната на по-високи лихви по кредитите. На годишна база към 30 юни банковата система у нас отчита ръст на нетния лихвен доход от 808 млн. лв., което е увеличение с 55% на годишна база. Това е и основната причина за невижданата като абсолютна сума печалба на банковата система към полугодието в размер на 1.7 млрд. лв. Това е с 66% повече от същия период на миналата година, когато финансовият резултат също удари рекорди.

В австрийския казус става дума за разплащателните сметки, тъй като по данни на министерството на социалните грижи при тях най-ясно проличава разликата между лихвите по депозитите и по кредитите. В прессъобщение на министерството е даден пример с водещата в страната банка - "УниКредит Банк Аустрия" (UniCredit Bank Austria). За овърдрафт там дължимите лихви са 12.5%. От друга страна, за депозити по сметки за заплати банката предлага лихва от 0%, се казва в съобщението на министерството.

Проверка на Асоциацията на потребителите е показала, че това е практика в целия банков сектор. Министерството се позовава на уебсайт за сравнение на ставките, предлагани от различни финансови институции, управляван от Камарата на труда. Според него лихвите за овърдрафт по разплащателна сметка в австрийския банков сектор варират между 6.75% и 13.25%, а лихвата за депозитите по сметките е 0% или 0.01%.

През юни Асоциацията на потребителите отправи предупреждение към "Банк Аустрия" (Bank Austria), пазарния лидер в страната, представляващ цялата индустрия. Това предупреждение обаче е било "пренебрегнато" от банката, заяви Раух в интервюто по радиото. "Просто нищо не се случи. Това беше причината да предприемем по-строги мерки", каза той. Сега казусът се изяснява юридически, уточни министърът, като министерството очаква решение по жалбата на асоциацията на първа инстанция преди края на годината.

В България ситуацията с лихвите е почти идентична. Не само по разплащателните, но и по стандартните спестовни сметки и депозити водещите банки продължават да предлагат 0% лихва. Лихвите по продуктите за овърдрафт на физически лица не се публикуват на сайтовете на кредитните институции, защото зависят от профила на кредитополучателя, но средно за системата у нас според БНБ годишният процент на разходите (лихвите плюс таксите) по потребителските кредити в левове за нови договори е около 9%.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Lancelot
    #5

    https://www.mediapool.bg/italiya-oblaga-s-40-svrahpechalbite-na-bankite-news350335.html Ето. Има си измислено. Италия не си поплюва.

  2. русенец
    #4

    Браво на австрийците, така павят в нормалния свят. Лично аз имам влогове и лихвите са нулеви или минимални. Нямам нищо против нулева лихва, но при положение че кредитополучателите, най-вече за ипотечен кредит или потребителски за здравни нужди да плащат символичен процент ихва, примерно 1,5 - 2 % максимум. Но какво се получава насреща, на вложителите - нулев процент, а за кредитополучателите - 5 - 6 % лихва. Което е направо пир по време на чума. И да може печалбата да се изнася в Унгария /банка ДСК/, Италия /Уникредит Булбанк/, Гърция /ОББ/.

  3. Горскио
    #3

    Орбан още преди 10 години притисна лихварите заедно със Соорос в Унгария. Това и Наполеон го направи и за отмъщение тогавашният чичко Роотшилд от Лондон му спретна Лайпциг, а по-късно и Ватерло. Засега Орбан е успешен. В Австрия лихварите спретнаха автопроизшествие с летален край на Йорг Хайдер и това им върши работа вече 20 години. Дано този път Австрия да успее да се справи.

  4. xa_poznai
    #2

    Както и тукашното БНБ, така и австрийското има инструментите да докара банките до загуба, но това ли е целта? Ако пък печалбите в сектора са неприлични има и данъчна система... Въобще такива плачове тип "лошите печелят на гърба на бедните" са изцяло политически цирк... У нас разбира се бюджета се пълни от мат'ряла с акцизите и ддс-то така че данъчната тежест е 3-4 пъти по-висока за физическите лица от юридическите ама и на това ще дойде края ако искаме да сме държава от белия свят...

  5. Raptor
    #1

    В РБ ситуацията е сходна, но има и съществени разлики - няма институции, които да защитават потребителите (формално има, но не работят), а също и овчедушието на матряла.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.