Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

БСП ще предложи облагане на свръхпечалбите на банките с нов данък

3 коментара
Румен Гечев, Снимка: БГНЕС

БСП ще предложи облагане на свръхпечалбите на банките между първо и второ четене на Закона за корпоративното подоходно облагане, заяви в парламента в петък депутатът от левицата проф. Румен Гечев. В последните две години банките у нас отчитат рекордни печалби. През 2022 г. те реализираха положителен финансов резултат в размер на 2.1 млрд. лв., което е ръст от близо 47% спрямо предходната година. Тази година печалбата бие още по-големи рекорди - 2.7 млрд. лв. за деветмесечието, което е с над 80% повече в сравнение със септември 2022 г.

Огромните печалби се трупат заради нарастването на нетния лихвен доход, което пък идва от абсурдната ситуация на задържането на лихвите по спестяванията на населението на ниво около 0 - 0.5% в момент, когато държавата се финансира на около 5% доходност. Така печалбите на банките идват за сметка на лихвите по влоговете, които в реално изражение са отрицателни заради високата инфлация през 2022 г. и 2023 г.

"БСП ще предложи между първо и второ четене на данъчния закон облагане на свръхпечалбите на банките у нас. Защото, считаме, че банковата система трябва да има по-голям принос при формирането на бюджетните приходи. В това число, при формирането на специално перо, което да осигурява допълнителни средства за публични инвестиции, за стимулиране на иновации, за стимулиране и задържане в България на младите хора с висока професионална квалификация", каза Гечев. Той посочи, че това е европейска политика, която е редно България да следва, както стана в енергетиката, и както става в банковата сфера в определени страни. 

"От януари до септември 2023 г. нетният лихвен доход на българската банкова система е 3.5 млрд. лв., което е с 56% повече от 2022 г. Като направите сравнителен анализ на лихвите по депозитите и на кредитите, ще видите една драматична разлика - българските банки, повечето от които са чужди представителства, опериращи в България, плащат по депозитите 3-4 пъти по-малко на българите, отколкото техните филиали в други страни. По отношение на кредитите – също", даде пример социалистът.

Проф. Румен Гечев призова българското правителство да почерпи опит от практиката в ЕС. "Не искаме в България да се правят в пъти по-високи печалби от банки, които плащат данък печалба 25-30% в ЕС, а 10% в България. Разликата в лихвите е с пъти в сравнение с европейските страни и милиарди левове от България отиват в бюджетите на други страни и народи", заяви Гечев.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Отбелязвам
    #3

    Този Румен Гечев Беше финансов министър на Жан Виденов. И като такъв докара България до поредния комунистически фалит през 1996 - 1 германска марка струваше 3 000 лева. После бяха изритани и Иван Костов въведе Валутния борд.

  2. Backo
    #2

    Банките почват да плащат повечко лихви. Хората сами могат да се ориентират и да си получават лихви по спестяванията

  3. ПyтлЭр Xyйло
    #1

    Аз предлагам да обложим с данък топ крадците от БКП. Ще се препълни бюджетът тутакси!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.