Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев: Цената на политическия компромис се оказа независимостта на съда

Христо Иванов бе изпратен със ставане на крака и аплодисменти от президента, председателя на ВКС и конституционни съдии

3 коментара
Президентът Росен Плевнелиев и председателят на ВКС Лозан Пановл сн. БГНЕС

Цената на политическия компромис се оказва именно независимостта на съда, заяви президентът Росен Плевнелиев в петък на тържествения пленум по повод 135 години от създаването на Върховния касационен съд (ВКС) на България.

Плевнелиев, председателят на ВКС Лозан Панов и конституционни съдии, присъстващи на форума, изпратиха с бурни аплодисменти и ставане на крака министъра на правосъдието в оставка Христо Иванов, чиято последна публична проява бе на отбелязването на 135-та годишнина от основаването на ВКС.

Правова държава, върховенство на закона са възможни единствено, ако имаме независим съд, който да ги брани, посочи в словото си президентът като напомни, че това ни е казала Венецианската комисия съвсем наскоро и партньорите ни от ЕС, както и че това казват и очакват българските граждани.

Народното събрание се съобразило избирателно с част от препоръките на Венецианската комисия - за разделянето на ВСС, но не и с тази да дадем превес на колегията на съдиите, пряко избрани от техни колеги, каза държавният глава по повод гласуваните в сряда конституционни промени, довели до оставката на правосъдния министър Христо Иванов.

Той приветства широкото политическо съгласие за промени в Конституцията, но припомни, че нееднократно е призовавал народните представители за реализиране на тези и други демократични идеи, включително отмяна на тайното гласуване.

"Не можем да не признаем, че една от най-важните заявени промени - за начина на разделяне на колегиите във ВСС, не бе реализирана по начин, който да спечели пълното доверие на магистратите и обществото", добави Плевнелиев.

Той се надява, че все повече български политици ще осъзнаят важността на този въпрос и ще го поставят над своите партийни интереси. "От това зависи успехът на всички останали реформи и просперитетът и благосъстоянието на нацията”, подчерта президентът.

"Бъдете непримирими към тези, които не притежават висок морал”, обърна се той към съдиите.

Председателят на ВКС Лозан Панов започна изказването си с цитат от Франклин Рузвелт: "В политиката нищо не е случайно и ако нещо се случило, то е замислено".

Лозан Панов, който е единственият от "тримата големи" в съдебната власт (другите двама са главният прокурор Сотир Цацаров и председателят на ВАС Георги Колев), който настоява за истински реформи, отново разкритикува ревизията на договорените в "историческия компромис" конституционни промени.

"Единственото, от което трябва да се страхуваме, е самият страх", подчерта Панов.

Той посочи, че усилията, положени за спъването на съдебната реформа, са обясними, защото в противен случай държавата щеше да бъде върната на гражданите. Парламентът се опита да убеди всички, че съставът на ВСС не е важен, каза шефът на ВАС.

Най-правилният подбор на членовете на ВСС е сигурен знак за промяната, каза Панов.

"Да, парламентът отказа да предостави независимостта на съда на най-високото място, но независимостта не се дава и не се записва в Държавен вестник", обърна се Христо Иванов към съдиите.

Той каза, че през времето, когато е бил министър, е наблюдавал българските съдии да си извоюват независимостта и даде за пример това, че ВКС намери формите да се включи активно в избора на свой председател.

"Тази независимост не е нещо, което парламентът ще даде, а ще трябва да се съобрази с факта, че тя тук живее. В България се сменят и закони, и режими, и конституции, но независимостта тук живее. Искам да споделя огромната ми гордост от българските съдии, българската държава и общество може да се гордее със съдиите, които има", заяви още министърът на правосъдието в оставка Христо Иванов.

Той коментира, че освен конституционните промени, причина за оттеглянето му е и реакцията на институциите на скандала "Яневагейт" и отказа да се направи сериозна проверка на случая, от огромната медийна кампания срещу него и като резултат акта на парламента.

"В кой момент оставката ми е станала предсказуема няма значение, важното е, че е напълно обоснована днес", каза Христо Иванов.

Преподавателят по право в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и съветник на президента – доц. Кристиан Таков, също произнесе слово пред присъстващите, поздравявайки Христо Иванов за подадената от него оставка, "която онзи ден тури непостижими нравствени жалони за огромна част от българската политическа класа".

"Държавността е усещането за смисъл от това да живеем заедно на едно място с още няколко милиона души. Държавността има оправдание само ако прави хората щастливи. Всяка от трите власти или съзидава, или руши държавността по своему: законодателят – с мъдри или с несполучливи закони; екзекутивата – с ефективност или с некадърност. Съдът пипа по нещо свещено – чувството за справедливост. Ако съдът дезертира от длъжността си, той трайно фрустрира хората, убива вярата им и ги развращава. Ако е на мястото си, прави ги силни", заяви Таков.

По думите му реакцията срещу всяка от трите власти в държавата е различна – "срещу първите две власти може да има организиран протест – защото с действията си поначало засягат мнозина и наведнъж".

"Срещу съда обаче трудно се акумулира енергия – защото решенията му удрят отделния. На лош съд обществото реагира не с гняв, а с по-страшни неща – с недоверие към съда, игнориране на правото и саморазправа вътре в обществото", допълни той.

"Какво е обаче тя – тая справедливост, на която сме се посветили? Тъй много са дефинициите ѝ, та философите ги е досрамяло и са скрили неможенето си зад опити да я класифицират като "изравнителна – разпределителна – човешка – божествена" и поне още десетина вида, стигайки дори до "екологична". Всъщност, тя е другото име на доброто. Но пък за това, какво е "добро", по света се водят и сега доста кървави спорове. Ако справедливостта е аморфна, на какво да се опрем тогава? Можем на вярата. Можем на разума. Аз предлагам "исторически компромис" – нека да е на вярата в разума", продължи Таков.

По думите му основните врагове на здравия разум са "лошият стил – защото го замъглява"; "правният позитивизъм – защото тласка разума към греха на суетата и собствената му прослава, а оттам – и към бездните на логическите грешки"; "творенето на все нови и все повече правила – защото предлага удобна индулгенция за отказа ни да мислим".

"Всъщност, изброявайки враговете на здравия разум, трябваше да започна с най-големия – глупостта. Но тя е тъй вездесъща и жизнерадостна, че смятам борбата с нея за безнадеждна. Да я преодолеем не можем – вероятно защото я отричаме там, където я сварваме най-често – у самите себе си. Можем обаче да я отслабваме, като борим изброените ѝ вече съюзници", обобщи преподавателят.

Честването на 135-годишнината от създаването на ВКС се проведе в отсъствието на премиера Бойко Борисов, парламентарния председател Цецка Цачева и председателя на Върховния админситративен съд Георги Колев, въпреки че и тримата бяха поканени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бивши комунисти НЯМА!
    #3

    Тоя играе хитра роля Хем чеше Христо добавяйки му своите негативи, хем замазва лъжейки че нещо се върши. От 10 желани промени в конституцията още в зародиш герб отхвърлиха 9 и последната за която от РБ се бориха я преправиха. Това по медиите не се спомонава само ниски топки подават сякаш оня ден минаха в опозиция само за едно незначително компромисче.

  2. Nikola Nikolov
    #2

    Абсолютно точен е българският Президент!Жалкото, трагичното и много опасното за всички българи е това, че именно съдиите бяха ощетени и неглижирани!Несъстоялата се реформа трябваше да гарантира добри условия за работа, както и истинска независимост, именно в СЪДЕБНАТА система!!!Вместо това, ретроградните сили във вонящото блато, наречено "държава" България, реализираха, по типично дс-комуноиден начин, своите манипулации, с цел съхраняване на статуквото - безконтролност, недосегаемост, ненаказуемост

  3. С.Тачев
    #1

    Има един виц, който много добре пасва на цялата тази история В ЮАР решили да премахнат расовата дискриминация и вместо да наричат хората бели и черни взели решение всички да бъдат боядисани в зелено и да се наричат зелени. Веднъж един автобус се повредил и трябвало да се бута. Шофьорът казал на пътниците: - Хайде сега по-тъмнозелените да слязат да бутат автобуса! Сега всички в държавата са зелени: Светлозелени= Мафиоти, ДС агенти и мутри, за които законите не важат Тъмнозелени= обикновените хора, за които законите важат

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.