Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съмнения за корупция при сделките за "Грипен" в Чехия и Унгария

26 коментара
Съмнения за корупция при сделките за "Грипен" в Чехия и Унгария

В авторски материал от май т.г. международна организация, занимаваща се с анализи на на търговията с оръжие и свързана с нея корупция, публикува разследване по повод сделките със самолети "Грипен" за Чехия и Унгария. Според авторите главни действащи лица в предполагаемата корупционна схема са били: граф Алфонс Менсдорф-Пули, австрийски бизнесмен и агент по продажбите на "Грипен" за Централна Европа; Ото Йелинек, бивш държавен министър на финансите на Канада, по това време бизнесмен в Прага, агент по продажбите на "Грипен"; Ричард Хава, директор на чешката държавна оръжейна фирма, агент по продажбите на "Грипен" за британската компания БАЕ Системс; Виктор Орбан, тогава унгарски премиер; Михаел Зантовски, чешки сенатор, който през 2002 г. е заявил, че са му били предлагани 10 млн. шведски крони, за да гласува в парламента партията му за "Грипен", както и Милош Земан, тогава премиер на Чехия.

Разследването описва фактите около сделките, в резултат от които през 2004 г. Чехия е подписала договор за лизинг за 750 млн. долара за срок от 10 години на 14 самолета "Грипен". По подобен начин става сделката и в Унгария, където в последния момент по необясними причини унгарската страна се отказва от Ф-16 за сметка отново на "Грипен".

Според разследването изборът на "Грипен" и от двете правителства е бил повлиян от комисионни в размер на 12.5 млн. евро, платени на политици от двете страни. Плащанията сa били извършени от граф Алфонс Менсдорф-Пули. Свидетелства за това изплуват на бял свят най-напред благодарение на разследвания на шведски и австрийски медии. Те разкриват, че във връзка с тези сделки са раздадени комисионни в размер на 4 млн. британски паунда, посредством различни агенти и кухи фирми в няколко страни. Впоследствие, разследване на шведската телевизия SVT вади доказателства, намерени в документи на полицейското разследване, че на представители на унгарския и чешкия политически елит са плащани комисионни. В записки на граф Менсдорф-Пули са открити списъци на получателите, включително текстове като: "Унгария: 5 получатели, 126 млн шв. крони; Чешка Република: 20 получатели, 735 млн. шв. крони”.

Някои от тези обвинения в корупция са се появили още през 2002 г., когато чешки сенатор уведомява полицията, че са му предлагали 10 млн. шв. крони, за да гласува партията му в полза на сделката. Обвинения в корупция са отправени и от властите на САЩ, като компаниите "Локхийд" и "Боинг" напускат търга, заявявайки, че условията му не им позволяват да се състезават честно с европейците.

Британската Служба за тежки престъпления (SFO) започва разследване през 2004 г., като част от по-широко разследване срещу "БАЕ Системс", които участват заедно със СААБ по сделките за "Грипен". Впоследствие започват разследвания и в Швеция и Чехия, както и в Австрия, където граф Менсдорф-Пули е действал като агент и по редица други оръжейни сделки. Общо разследванията обхващат 8 държави, включително САЩ, поради изключително сложните финансови мрежи, чрез които са били правени плащанията. Унгарските власти обаче никога не започват разследване, като всички оригинални документи по сделката изчезват.

Граф Менсдорф-Пули е обвинен през 2009 г. от британската SFO в конспирация с цел корумпиране и по-специално че: той е "заговорничил с други лица, за да дадат или да се съгласят да дадат корупционни плащания на неизвестен брой официални лица и други представители на Източно- и Централно европейски правителстгва, вкл. Чешката република, Унгария и Австрия. Целта е била те да бъдат стимулирани да осигурят, или като награда за това, че са осигурили, договори с тези правителства за доставка на стоки, а именно изтребители СААБ/Грипен”.

Впоследствие тези обвинения са свалени в резултат на доворености от страна на "БАЕ Системс" както в САЩ, така и във Великобритания, като британската компания се съгласява да заплати за "невярно счетоводство” 400 млн. долара глоба на САЩ и 500 хил. паунда на Великобритания, както и други суми за обезщетения.

Граф Менсдорф-Пули по-късно е обвинен от австрийските власти за пране на пари, във връзка с платените подкупи за 12.6 млн. евро, но по-късно е осъден само за фалшификация на доказателства.

Според авторите на разследването, шведската прокуратура продължава да разследва сделките с "Грипен" на правителствата на Чехия, Унгария и Южна Африка, като открито заявява, че тези сделки са корумпирани.

Материалът завършва с многозначителното заключение, че "досега не са събрани достатъчно даказателства за осъждането на когото и да било по чешката и унгарската сделка”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #26

    "Има нещо гнило в Дания"/по Шекспир/,макар,че действието се развива в замък,който се намира в Швеция.Сделката трябва добре да се проучи,още повече,че Йотова е забелязана в ресторант с оръжейния бос Гигов/БСП/.

  2. Ощавен маркиз
    #25

    Коментът на Авакум Захов изчерпва целата материя на спора... Като относително образован ощавен "маркиз", ше потвърдя за стотен път, че КОМИСИОНА /в мн. ч./ се пише с едно "Н"... С две и повече нъта само се, вероятно и хартийно-дагаворно, увеличава значимостта и мръснищината на тайзи думечка. Тъй-й-й. Мен ма боли г...за, дали ше ми пазят "родното нейбе" шест или дванайсе мирни "дневални" фъркати. Дале се мастор-грипени или краварски фантоме, или италиански евро-комфорт файтъре, никак, ама никак ме

  3. Umoren
    #24

    Важното е нашата сделка да е прозрачна и без комисионери.

  4. Десен бесен
    #23

    Откога ви писах, че СААБ са разследвани за корупция заради Грипен. Радвам се, че най-накраят медиите обърнаха внимание. Абе какво да говорим, след като по тв Алфа пускаха рекламни клипчета за Грипен. Сами си правете сметката.

  5. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #22
  6. Преслав
    #21

    Аз помолих за факти. Очевидно лъжете , щом не може да посочите такива и вместо да потънете в земята от срам сипете лични обиди.

  7. Bлaдo
    #20

    разсмърдя се работата с Грипените, другари мутро-милиционери от двете последни правителства с прЭЭзидЭЭнт помежду им за спойка :-))... Май ще трябва все пак да купим .... истински ИЗТРЕБИТЕЛИ ;-)) ... .... не затрупвай, коминтерновски тролещ nлъx ;-)

  8. Преслав
    #19

    Пак да помоля за линк към информация , че производството на този тип изтребител е преустановено или в противен случай признайте , че сте излъгали. Чакам да прочета , моля .

  9. Преслав
    #18

    Този комуноид Радев явно се харесва от българите съдейки по изборния резултат , доста над този на Плевню и последните проучвания на агенция Алфа Рисърч.Това са фактите , другото е просто тролене и лобистки интереси.

  10. Преслав
    #17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.