Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВЕИ-планът ще замине за Брюксел в срок, но без екооценка

9 коментара
ВЕИ-планът ще замине за Брюксел в срок, но без екооценка

Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) ще предаде навреме в Брюксел Националния план за развитие на възобновяемите енергийни източници (ВЕИ), но без оценка за въздействието върху околната среда и водите (ОВОС). Това са заявили от МИЕТ на колегите си от ековедомството, след като преди две седмици министърът на околната среда Нона Караджова съобщи, че документът не е готов, а по график трябва да се представи в Брюксел до 30 юни 2010 г.

Така България трябваше да избира дали да внесе плана без ОВОС, или да го забави до края на август, за да изготви екооценката, като междувременно неофициално се заговори, че страната ни е поискала отсрочка от Брюксел.

“Точно обратното е, имаме уверенията на МИЕТ, че документът ще се внесе в срок, но ще е без ОВОС“, заяви в четвъртък пред Mediapool зам.-министърът на околната среда и водите Евдокия Манева.

От думите ѝ стана ясно, че ВЕИ-планът ще замине за Брюксел не само без екооценка, на която по принцип много държаха и МИЕТ, и МОСВ, но и без обществено обсъждане, за което пък изключително много настояваха бизнесът и по-специално от Асоциацията за възобновяеми енергийни източници.

Планът трябва да канализира сегашния хаотичен и прекомерен инвеститорски интерес към изграждането на соларни и вятърни паркове, както и централи на биомаса и отпадъци, и да го насочва към конкретни зони с потенциал за ВЕИ. Той освен това трябва да даде плътност на представения вече в Брюксел в края на 2009 г. прогнозен документ с целите на страната в областта на ВЕИ-ата до 2020 г.

С него България е поела по-големи от предвидените от Европейската комисия ангажименти за производство на електроенергия от източници, алтернативни на въглищата, петрола и газа. Според европейската директива 16% от произвежданата в България енергия трябва да е "зелена". Това е по-малко от целта, който си поставя целият ЕС – 20 процента "зелена" енергия.

България обаче смята, че може да покрие 17 на сто и възнамерява да се натовари сама с допълнителното количество. Излишъкът ще може да се продава на пет страни членки, които са заявили, че няма да покрият изискванията на ЕС, и затова ще трябва да купуват сертификати за произход на енергията, обясниха експерти, работили по документа.

Според тях обаче, преизпълнението на целите за използвана ВЕИ-енергия може да се постигне, само ако България успее да повиши с 50 на сто енергийната си ефективност, каквото е другото условие на ЕС. Важна е и мобилизацията в изпълнението на целите относно използването на биомаса. Друг важен момент е спазването на изискванията за внедряване на биогоривата, които са отделни от тези за ВЕИ-тата, и страната ни изостава значително от поставените си цели.

В края на миналия месец от МИЕТ се оплакаха, че са получили много незадоволителен проект от консултантите, на които плаща ЕБВР, и документът трябва да се преработи отново – което сега се прави под пара, за да може да се внесе в уречения график.

Планът трябва да бъде одобрен от Министерския съвет, като крайната възможност това да стане на редовно заседание на кабинета е последната сряда на месеца – 30 юни, като документът светкавично трябва да замине за Брюксел.

Според експерти е възможно и въпреки амбициозния план, страната ни да не се справи. Под въпрос е и доколко ще се вместим в другия наближаващ срок за ВЕИ-директивата – 31 декември 2010 г. Дотогава България трябва да е изготвила не само поправките в Закона з ВЕИ, които въвеждат европейското законодателство, но и нормативната уредба за прилагането им.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. aman
    #10

    То и без това се използва формално!? Да не би ще променят нещо в плана ако в ОВОС-а пише нещо неблагоприятно?! Ааа, забравих то във всички ОВОС у нас пише само хубави неща, така че проблем няма да има.

  2. aman
    #8

    Личи си колко и МИЕТ, и МОСВ, и бизнесът разбират от ОВОС. ОВОС се прави на проекти, на планове и програми се прави екологична оценка. Ама, така или иначе тези документи са безсмислени у нас?!

  3. експерт
    #7

    Тези трите са се оплели в мрежи от конфликт на интереси и схеми покрай фондовете.Борисов чисти овреме, иначе си заминавш ТТТТТТТТТТТИ

  4. i
    #6

    Edno nechto ne mogat da svârchat navreme...

  5. boby1945
    #5

    ......

  6. ecosapiens
    #4

    - още едно даказателство, че това, което е нормално за България е подсъдно и престъпно в нормалните страни ! Световната енергийна общност е обявила десетилетието 2010 - 2020 г. за десетилетие на ВЕИ, всички страни-членки на ЕС трябва да са приели своите планове за действие по ВЕИ до края на м. юни 2010 г. - нашият, ако въобще го има, ще покаже ясно какви са амбициите на страната за чиста, достъпна и сигурна енергия.

  7. Але&Со
    #3

    на ВЕИ се влагат толкова материали, че енергопроизводството от ВЕИ е почти толкова, колкото се харчи за производството на тези материали. Затова и екологичният ефект е съмнителен.

  8. bozara
    #2

    nali trjbva purvo da se suglasuvat koi kakvo kude shte kupuva za bez pari 4e togava da se izgotvjt suotvetnite ocenki i planove.......to e jsno ina4e drug problem njma

  9. Иван
    #1

    Тава е провал за правителството на ББ. За 10 месеца не можа да изготви проект на този план и да го публикува преди да го пращат в Брюксел. Нали всички ние ще плащаме цената - и хората и фирмите. Причината - пишат го под диктовка на тези които на практика ще получат държавна гаранция за огромните си печалби!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.