Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сръбските магистрати отказаха да екстрадират Цветан Василев

Казусът се връща на първа инстанция, съобщиха от Апелативния съд в Белград

12 коментара
Сръбските магистрати отказаха да екстрадират Цветан Василев

Мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев няма да бъде екстрадиран в България.

Това е решението на Апелативния съд в Белград по искането на българските власти, съобщи в сряда говорителят на съда Миряна Пилич, цитирана от БНР. По думите ѝ казусът се връща на първа инстанция. Мотиви за решението на апелативните магистрати не се съобщават.

Преди пет дни стана ясно, че Висшият съд в сръбската столица е приел искането за екстрадицията на Василев за основателно. Според практиката по такива казуси в западната ни съседка последната дума ще има правосъдният министър.

Цветан Василев е обвинен от българската прокуратура за източването на 206 млн. лв. от "Корпоративна търговска банка", чийто мажоритарен собственик е неговата фирма "Бромак". При поставянето на банката под особен надзор в края на юни м.г. Василев бе във Виена и отказваше да се върне да свидетелства в България заради притеснения за сигурността си.

След като бе обявен за издирване чрез Интерпол, той се предаде на сръбските власти в на 16 септември м.г. Съдът в Белград обаче реши да го остави на свобода, докато се разглежда искането на българската прокуратура за екстрадицията му.

Два дни, след като се предаде в сръбската столица българските власти изпратиха официално искане за екстрадицията му. Междувременно сръбските магистрати го пуснаха от ареста с най-леката мярка за неотклонение – "подписка".

Освен Цветан Василев по делото за източването на 206 милиона лева от КТБ обвинения имат още отстранените изпълнителни директори на банката Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главната счетоводителка Мария Димова, заместничката ѝ Борислава Тренева-Кючукова, както и бившият подуправител на БНБ Цветан Гунев. Той окончателно бе отстранен от длъжността си заради делото, след което парламентът прекрати пълномощията му.

В средата на октомври м.г. прокуратурата обяви, че разследва Василев и съпругата му Антоанета за пране на пари. Това се случи само две седмици, след като стана ясно, че разследващите в Лихтенщайн и Швейцария също водят подобни производства срещу банкера.

На 6 ноември м.г. пък БНБ отне лиценза на КТБ, която бе поставена под специален надзор през юни същата година. Основният мотив за отнемането на лиценза бе отрицателен капитал на банката от 3.75 млрд. лв. на база на оценките на Deloitte, EY и АФА, които приключиха на 20 октомври 2014 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гоце Изидоров
    #12

    Те и сръбските магистрати, както и нашите са с манталитет на отомански служители и обожават подкупите.В Сърбославия също обичат шуробадженащината.Да не говорим за президента им Миколич, който по професия е гробар и мелодията на личният му телефон е химнът на СССР.

  2. Todor
    #11

    Е много ясно. С толкова откраднати пари може да си купи какъвто статут иска. Цирка продължава да се разиграва пред очите ни.

  3. Lora Vaneva
    #10

    Да си дойдем на думата: те ли отказаха или някой ги отказа?

  4. Анонимент
    #9

    Да не би някой плиткоумец в този форум да смята, че българската държава трябва да си изиграе козовете във връзка с приемането на Сърбия в ЕС срещу циганина на горната снимка, след като има много по-важни въпроси, свързани например с българското малцинство там. Освен това руската Внештоговбанк, която имаше малко под 10% в капитала на КТБ, финансираше кампаниите на доста партии у нас, като Атака, Бареков и мнажество забравени други проектчета за руско влияние, че даже и оранжевите бутки от веригата Lafka на ДПС и Пеевски, с които съвсем целенасочено се смазват дребните търговци - българи.

  5. jivka65
    #8
  6. И какво от това
    #7
  7. Анонимент
    #6

    Путин - няма да го връщате - ние ще го приберем нашия човек Цветан Василев тук в Москва със Сноудън да си правят компания...

  8. Коментарът е изтрит в 22:33 на 11 март 2015 от автора.
    #5
  9. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #4
  10. анита хегерланд
    #3

    "Екстрадиция се отказва, ако лицето ще бъде подложено в молещата държава на насилие, изтезание или на жестоко, нечовешко или унизително наказание, или не са гарантирани правата му, свързани с наказателното производство и изпълнението на наказанието, съгласно изискванията на международното право."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.