Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милиарди евро са заложени на картата на гръцкия политически хаос

20 коментара

Най-болната страна в еврозоната, на която бият непрекъснати финансови инжекции, сега е в политически хаос. Несигурната политическа обстановка излага на риск милиарди евро. Експертите се питат какво ли ще се случи със страната, ако точно сега тя откаже да изпълнява условията за получаването на тези милиарди и потокът от пари секне и как евентуално излизане на Гърция от еврозоната ще рефлектира върху останалите ѝ членки.

Колко пари е получила Гърция досега?

В Гърция е в сила втори спасителен план, финансиран от ЕС и от МВФ. Първият план, който обхващаше периода от 2010 г. до 2012 г., беше на стойност 110 милиарда евро. Вторият, по който плащанията започнаха в началото на настоящата година и би трябвало да продължат до 2014 г., възлиза на 130 милиарда евро.

В замяна на тези заеми Гърция трябваше да си самоналожи икономии, каквито друга страна досега не е познала. Но гръцките избиратели показаха в неделя, че не искат повече такива планове за икономии. Седемдесет процента от гласоподавателите подкрепиха партиите, които са против мерките за затягане на коланите.

В последните месеци МВФ и ЕС се показаха щедри към Гърция. 70 милиарда евро бяха изплатени на Атина, така че не всичко е изчерпано в гръцката държавна хазна. Гръцката държава получи и общо 9,2 милиарда евро от началото на март от Европейския фонд за финансова стабилност по силата на втория международен спасителен план. Министрите на финансите на еврозоната трябва да деблокират идния понеделник нов транш от 5,3 милиарда евро за Гърция. МВФ трябва от своя страна да изплати на Атина 1,7 милиарда евро за периода април-юни. Това обаче ще стане само ако МВФ прецени, че до средата на юни Гърция е изпълнила действително ангажиментите си за намаляване на държавните разходи.

Съществена част от тези плащания е насочена към финансовия сектор. Гръцките банки, на ръба на срива, бяха поставени на интравенозно захранване (изразяващо се в 25 милиарда евро).

Частните международни кредитори на Гърция от своя страна получиха 30 милиарда евро. Това беше компенсация, че приеха да заличат на 9 март около стотина милиарда евро, които Гърция им дължеше.

Колко дължи Гърция и на кого?

След споразумението от 9 март между Атина и частните кредитори за заличаване на част от дълга ѝ, дългът на страната се стопи от 337 милиарда евро на 251 милиарда евро. В същото време частта на дълга, държана от частните кредитори, беше разделена на две. Или по-ясно казано, само 27 процента от гръцкия дълг остават в ръцете на банките и на други финансови институции. Отсега нататък рискът от загуби, свързан с фалит на Гърция, тегне до голяма степен над ЕС и МВФ, а не над главата на пазарите.

Кога трябва да погаси дълга си Гърция?

Няколко финансови срокове изтичат в близко бъдеще и съвпадат с политическите събития в Гърция и в еврозоната през следващите седмици. На 14 май министрите от еврозоната трябва да се съберат, за да решат новото отпускане на пари за Гърция. На 15 май Гърция трябва да изплати около 450 милиона евро на частните инвеститори, които не искаха да прежалят гръцките си дългови облигации и не участваха в размяната на стари облигации с нови.

На 18 май Атина трябва да върне 3,4 милиарда евро на Европейската централна банка, която купи гръцки облигации в разгара на кризата. В края на юни Гърция трябва отново да върне няколко милиона евро на инвеститорите, а после отново през август около 3,3 милиарда евро на ЕЦБ.

Може ли да издържи Гърция без международна помощ?

Гърция твърди, че може да издържи до края на юни. Ако към тази дата международната помощ бъде преустановена, проблемите на Гърция ще започнат. В Гърция политическите срокове са установени така, че да съвпадат с финансовите изисквания. Ако партиите не успеят да съставят коалиционно правителство до четвъртък вечер, нови избори ще има на 10 или 17 юни. Новото правителство ще трябва тогава (и то преди 30 юни) да разработи спешно нов план за икономии, за да отговори на изискванията на МВФ и на ЕС. В замяна то ще получи ново плащане, което ще му помогне да избегне фалита.

Но ако нещата не се развият както е планирано, то лишеното от международна помощ гръцко правителство ще закъса с парите много бързо, като се има предвид, че харчи повече пари, отколкото печели. Тогава правителството няма да може да плаща нито заплатите на чиновниците, нито пенсиите на пенсионерите. А какво остава за фактурите на доставчиците.

Може ли Гърция да излезе от еврозоната и да се откаже от еврото?

Шансовете подобен сценарий да се реализира са между 50 и 75 процента, според анализатори на американската банка Сити. Тогава икономическата активност на Гърция може да намалее наполовина, смята Стефан Део, икономист в Ю Би Ес.

Кредиторите на Гърция, на първо място сред които са страните от еврозоната, ЕЦБ и МВФ най-вероятно тогава ще бъдат принудени да забравят за милиардите, които дадоха назаем на тази страна.

Въпреки това, излизането на Гърция от еврозоната не означава край на еврото, припомни президентът на рейтинговата агенция Фич Пол Тейлър в интервю за интернет изданието на "Шпигел". Миналата седмица агенцията обаче предупреди, че ако Гърция излезе набързо от еврозоната, това ще предизвика понижение на оценките на всички страни от еврозоната, в това число и на най-солидните като Германия.

Според Фич тогава лавинообразните последици ще бъдат непредвидими и потенциално огромни.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    19ти, верно е, ама пропускаш, че в момента Гърция не може да си върже бюджета дори и без да прави плащания по дълга. В момента в който го направят и ще обяват фалит, а най-добрия им вариант след това е валутен борд.

  2. Анонимен
    #19

    Фалирала държава няма! Това да не ви е фирма! Сега Гърците а ко са умни , ще наоравят един валутен борд, ще кажат спираме да плащаме по външни дългове на всички които са частни структури, това са частните банки и МВФ - поделение на практика на федералния резерв на САЩ който пък е само и единствено частен - Уорбург, Рокфелер и Морган може и да не го преживеят, ако стане така. Гърция след като има строги социалисти в мнозинство да си прави социализма с валутен борд и нова валута. да търгува островите

  3. Анонимен
    #18

    хората там не са виновни за грешките на управляващите и затова не искат икономии.А парите държавата ги дава защото границите на гърция са много размити и се хвърлят да охрана на държавните граници и .....

  4. Анонимен
    #17

    Браво 16–ти! Поздрави от 15–ти, и слънчева Гърция!

  5. Анонимен
    #16

    "Милиарди евро са заложени на картата на гръцкия политически хаос"- Гийом Гишар, в. "Фигаро"...С други думи-Фигаро-тук,Фигаро-там,Фигаро-за милиардите около Гърция...Лошо нещо е мутро-бръснарската простотия,особено ако е на власт!Другарю от Фигаро,ако САЩ,ЕС и в частност и България продължават да са с този бръснарско-тарикатски мързел,некадърност и манталитет на управление и отношение към реалното производство и икономика,китайците и руснаците ще им вземат не само напечатаната под формата на милиарди

  6. Анонимен
    #15

    От дадените например 80 милиарда, 20 милиарда влизат в страната, а останалите 80 са за лихви, по кредитите, и така банките, и някои хора стават още по–богати. Даването на заеми сега, и преди е с единствената цел богатите да станат още по–богати, а бедните още по–бедни. Вземайки заеми ставаме "роби". Давайки ни заеми, молейки ни дори, целта е ясна! Просто трябва да внимаваме, когато ни правят "добро". България в момента строи магистрали, пътища, усвоява средства по европейски програми!? Тези пари не мисля, че се дават безвъзмездно, няма безплатен обед, както казваше някой. Не се радвайте на чуждо нещастие! Утре ще сме ние, по всяка вероятност!

  7. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  8. Анонимен
    #13

    Аз си мислех, че ги мотаем гърците една година да могат нашите европейски лидери да подредят нещата за фалита, дето всички знаехме, че идва, така че да не е такава драма за Европа, хехе. А за гърците - има някои предимства да останат в еврозоната - вече им опростиха 60-70% от дълга - ама нямат дисциплина да се възползват от това, така че наистина банкрут и начисто е най-директния начин - така самите условия ще ги принудят да направят нужните промени. Поне си оправиха пътищата, тротоарите и фасадите за чужда сметка.

  9. Анонимен
    #12

    NORAD: до 4ти: да, но този процес си има своята цена - ислансдката крона скочи от 80 на 280 за 1 евро(след това се стабилизира на 180), вътрешните лихви по кредити и ипотеки 20-25% даже до 30%! и ЦяЛОТО население му се обезценяват спестяванията в ЕВРО -а Исландия внася ВСИЧКО с излк. на рибата, агнешкото и енергията но пак драхмата е по добре за Гърция де- да си платят сметката НАВЕДНЪЖ и да обеднеят ВСИЧКИ (е, които не си е спасил спестяванията) отколкото са се мъчат с реформи още 5-10 години ;)

  10. Анонимен
    #11

    До 9: Ти от кои си? Той и Иуда Искариот не беше православен. Защо повтаряш мантрите на Бжезински и Шломо Паси?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.