Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ядрената ни централа ще издържи трус от 7-8 по Рихтер във Вранча

Има обаче проблеми с електрозахранването и трябва да вложи "неогромна сума" за подобряване на сигурността

35 коментара
Ядрената ни централа ще издържи трус от 7-8 по Рихтер във Вранча

АЕЦ "Козлодуй" може да издържи земетресение с епицентър във Вранча и магнитуд от осма степен по Рихтер, което на площадката на ядрената централа ще бъде усетено със сила около 7.2 степен. Подобен трус би създал дребни проблеми в централата, а бъдещата АЕЦ "Белене" би продължила работа без никакви проблеми, сочат данните от проведените от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) стрес тестове на съществуващата и на проектната АЕЦ "Белене", проведени през миналата година.

Няма вариант, в който да се случи земетресение с епицентър под площадките на АЕЦ "Козлодуй" и АЕЦ "Белене", категорично е отхвърлено наличието на разлом под бъдещата централа, каквито подозрения изказват еколозите, стана ясно от думите на председателя на АЯР Сергей Цочев.

Работещата ни централа обаче има, макар и малки, проблеми със сигурността на електрозахранването. Налага се ремонт на дигите по брега на Дунав, заради което операторът трябва да инвестира неогромни средства за изпълнение на предписаните от регулатора мерки за повишаване на безопасността на АЕЦ "Козлодуй", заяви Сергей Цочев на пресконференция в четвъртък.

Не е  правена икономическа оценка колко ще струва подобряването на сигурността на "Козлодуй", но според Цочев "не става дума за огромни средства" и те са във възможностите на оператора.

Стрес тестовете на европейските реактори бяха наложени от Брюксел след аварията в японската АЕЦ "Фукушима" през март миналата година, причинена от цунами в резултат на силно земетресение. Националните доклади за сигурността на ядрените централи в ЕС трябва да се одобрят от ЕК до март, а след това до април ще има проверки за състоянието на блоковете на място като е възможно комисията да направи допълнителни препоръки за повишаване на сигурността на реакторите.

В АЕЦ "Козлодуй" са тествани както работещите V и VІ блок, така и затворените ІІІ и ІV, тъй като в реакторните им басейни все още има отработено ядрено гориво, което трябва да се извади до средата на тази година. Проверени са и хранилищата за ядрено гориво за това как ще издържат земетресение, наводнение, комбинация от двете природни бедствия, загуба на електрозахранване и липса на вода за охлаждане на реакторните системи.

Установено е, че централата може да издържи 1.6 пъти по-голямо земетресение от това, за каквото е проектирана. Тя може да понесе трус от 7-8 степен по Рихтер във Вранча, което е и най-силният възможен  магнитуд за този епицентър в Румъния, който най-силно застрашава и АЕЦ "Козлодуй", и бъдещата АЕЦ "Белене". На територията на българските централи то би се усетило като 6-7 степен по Рихтер, обясниха от АЯР. От там обаче допълниха, че по-коректно е силата на труса извън епицентъра му да се измерва по скалата на Медведев, Шпонхойер и Карник (МСК) за съответното място. Така АЕЦ "Козлодуй" би издържала трус от 8 степен по МСК, а АЕЦ "Белене" – девета степен по МСК, изчисли Цочев.

АЕЦ "Козлодуй" ще издържи и шоково едновременно скъсване на хидросъоръженията по Дунав "Железни врата" 1 и 2, допълни председателят на АЯР.

"Площадката е разположена на 35 м надморска височина и на практика е незаливаема", заяви той. Стрес тестовете сочат, че дори при проливни продължителни дъждове и голяма приливна вълна по Дунав максимално достижимото ниво на реката ще е 32.9 метра. Все пак е препоръчан ремонт на защитните диги край централата. При безводие има планове за поетапно спиране на производство, обясни зам.-шефът на АЯР Борислав Станимиров.  
 
Отчетено е обаче, че при неочаквани външни въздействия централата ще има проблем с електрозахранването, тъй като разполага само с един мобилен дизелов генератор и той може да е недостатъчен за необходимата поддръжка на системите и особено на охлаждането на реактора и на басейните с отработило ядрено гориво. Затова агенцията е наредила на оператора да купи още две такива съоръжения и да използва електросистемите на затворените ІІІ и ІV блок за осигуряване на допълнително захранване при тежка авария.

Анализирано е и въздействието на екстремни студове или жеги, както и удари от мълнии и е установено, че системите за сигурност на АЕЦ "Козлодуй" са надеждни, макар и да имат  нужда от малко подобряване. Сред тях е поставянето на допълнителни системи за измервания в херметическата обвивка на реакторите и на температурни датчици.

Част от предписаните мерки за повишаване на безопасността вече се прилагат, основната част от тях трябва да се направят през тази година, а съвсем малка част като построяването на нов авариен център ще се реализират в средносрочен план, обясни Цочев.

Проектът за АЕЦ "Белене" също е бил подложен на стрес тестове, макар и това да не се изисква от ЕК, тъй като в обхвата на проверките влизат само реактори, които работят или проекти за такива, които са в процес на изграждане или са лицензираникъм 31 март 2011  г. "Белене" още няма лиценз, но по документи е бил подложен на съответния анализ.

Тъй като проектът има освен активни и пасивни системи за защита, той може да работи 159 дни без проблем и при пълно спиране на тока, обясни Цочев. Липсата на вода също не е проблем за бъдещата централа, тъй като тя разполага с повече системи за сигурност от АЕЦ "Козлодуй".

Шефът на АЯР допълни, че от АЕЦ "Козлодуй" вече са ги уведомили за намерението си да повишат мощността на реакторите от сегашните 1000 МВ за производство на електроенергия на 1080 МВ и от 3000 МВ за топлоенергия на 3120 МВ. Предстои изготвянето на програма за извършването на тази програма за модификация на реакторите, която вероятно ще съвпадне с процедурата за удължаване на живота на двата реактора и тяхното прелицензиране за работа след 2017 и 2019 г. съответно.

Цочев не се ангажира с коментар дали операторът може да издържи финансово едновременното придвижване на двете процедури, както и евентуалното построяване на седми блок в АЕЦ "Козлодуй".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #35

    Я, колко умни се извъдиха костовистчетата - всичките по-умни от експерти от ЕС. Да бе - ЕС пуска тъпаци, за да се почустват някои по-велики.

  2. Анонимен
    #34

    "Who idiot scientist could have signed the analysis approving building of a power plant? - See, there he is, in the money shower."

  3. Анонимен
    #33

    ... Вероятно на руснаците им трябват боеприпаси в "полосата на евентуално настъпление".. Иначе е нелогично такова строителство в земетръсни зони.

  4. Анонимен
    #32

    ... А издържа ли на охлаждане с радиоактивно замърсени води?..

  5. Анонимен
    #31

    Най-голяма безотговорност е да се строи ядренацентрала в земетръсен район!!!

  6. Анонимен
    #30

    ГЕОЛОЖКИ ОСОБЕНОСТИ НА БЕЛЕНСКИТЕ ОКОЛНОСТИ
    17 Юни 2011

    Ст.н.с. д-р Георги Панов
    Във връзка със строителството на АЕЦ”Белене”, което продължава вече няколко десетилетия, а днес  отново се спори дали то да продължи, е необходимо пак да се припомни, че геоложките изследвания на Беленските околности категорично доказаха, че на избраната площадка не трябва да се строи атомна централа.
    Този извод е направен преди двадесетина години от две научни институции – от Академията на науките на СССР и от Българската

  7. Анонимен
    #29

    Натиска, който оказват руснаците и наши лобисти, за строителството на АЕЦ Белене има за цел да изпревари изготвянето на единни норми за сигурност на ядрените централи в ЕС. Но те не си дават сметка, че по-късно ние ще бъдем принудени да изпълним тези норми и да си платим за това. Тогава обаче сегашната космическата цена на тока от АЕЦ Белене ще ни изглеждза приемлива, защото всеки процент сигурност на централата от тук нататък ще струва по милиард евро, което автоматично я прави икономически

  8. Анонимен
    #28

    Всеки говори за степени на сеизмичност, но едни медии споменаха скалата на Медведев, по която се проектираше през социализма, други говорят за скалата на Рихтер. А това са различни скали. 7-8 по Медведев е по-ниско от 7-8 по Рихтер. Иван Стоянов

  9. Анонимен
    #27

    Площадката на АЕЦ Белене е между Белене и Свишов. Разстоянието от нея до центъра на Свищов е 10 км. А промишлената зона на града е на около 5 км. Площадката се намира и на територията на Свищовска община. Очакваното по-силно Вранчанско земетресение от това през 1977 г. може да достигне максималните си параметри, а може и да ги надхвърли. Това никой не може да каже. Японците не са очаквали по-голямо земетресение от 8.2 по Рихтер, защото такава е неговата история, но се получи 8.9. Науката за земетресенията

  10. Анонимен
    #26

    Град Белене е в 8-ма степен на сеизмичност, същата сеизмичност, като в сринатата от земетръс "Стражица". Белене е на 15км от Свищов, припомнете си трагедията в този град при "Вранчанското " земетресение. Още проф. Съльо Сачански, от Геофизичния институт на БАН, по „бай тошово време” спря безумието да се строи в сеизмична зона, льос и слаби земни пластове, атомна електроцентрала. По време на социализма АЕЦ Белене беше национален обект. Това значеше тлъсти заплати, ордени, медали и т.н. При партийните

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.