39.2% от българите не са могли да поддържат домовете си топли, сочи проучване на Евростат за 2016 г.
По този показател страната е в най-неблагоприятно положение в ЕС, защото най-голям дял от населението ѝ не успява да осигури отоплението си през студените месеци на годината.
За сравнение средно в ЕС 8.7% от гражданите не могат да си позволят нормално отопление. След пик от 11% през 2012 г. делът на тези хора непрекъснато намалява през последните години, отчита европейската статистическа служба.
От историческата справка на Евростат обаче се вижда, че България има значителен напредък по този показател за последните 10 години. Ако през 2016 г. 39% от българите не са могли да поддържат домовете си топли, през 2006 г. делът им е бил 69.5%. Това означава, че за едно десетилетие хората у нас с подобен проблем са намалели с близо 50%.
Сред държавите, в които голям процент от хората не могат да си позволят необходимото отопление, се нареждат също Литва (29%), Гърция (29%), Кипър (24%) и Португалия (22%).
В същото време под 2% от живеещите във Финландия и Люксембург не могат да поддържат домовете си топли.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Дали с местно парно не е по-евтино?! Ако водата се подгрява на място, както се споразумеят живущите, не излиза ли по-евтино, защото топлината, която се губи по трасето, оскъпява услугата?