Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

81 000 заявления за гласуване са подадени в Турция

Правителството в Анкара подкрепяло партията на Касим Дал, а изселническите организации - ДПС

9 коментара

Около 81 000 заявления за гласуване са подадени в Турция. Това съобщи Юксел Йозкан, председател на една от най-старите и най-влиятелни изселнически структури в Турция - Дружеството за култура и сътрудничество на балканските изселници /Балгьоч/ в област Бурса, цитиран в кореспонденция на БТА от Истанбул.

Само в Бурса са подадени 27 хиляди заявления.

От Дружеството са дали заявка за разкриване най-малко на 32 секционни избирателни комисии в областта, главно в селищата, компактно населени с български турци. Определени са и 14 училища, в които да се гласува.

Официално броят на секциите, които ще бъдат разкрити, ще бъде определен от ЦИК в София.

Предварителните проучвания на нагласите на изселническия електорат от Бурса показват около 90-95 на сто подкрепа за Движението за права и свободи, според Балгьоч.

Самият Юксел Йозкан в реч пред многобройна изселническа публика на концерт на хора на Балгьоч в културния център "Таяре" в Бурса заяви, цитиран от информационната агенция Ихляс хабер ажансъ:

"Ние като неформална гражданска организация не сме страна в тези избори, не е възможно да подкрепяме една или друга политическа формация. Нашата задача е свързана с изготвянето на избирателните писъци и с организацията по самото провеждане на изборите. Оттук нататък имат думата политиците и политическите партии в България. Нашето горещо желание е вотът на избирателите от турски произход да не се разцепва на тези избори. Ние сме за единство."

Тези дни в авторска статия в централния всекидневник на Бурса вестник "Олай", озаглавена "Защо Партията на справедливостта и развитието (ПСР, управляващата партия на премиера Ердоган) и Балгьоч са един срещу друг на тези избори", авторът Мустафа Йоздил коментира, че за разлика от предишни избори сега турското правителство ще подкрепя новата формация на българските турци - Народна партия "Свобода и достойнство" (НПСД) начело с Касим Дал и Корман Исмаилов.

Решение в тази насока е било взето на среща на отговорни представители на ПСР в Бурса.

Статията, цитирана от кореспондента на БТА в Истанбул, се позовава на изказване на депутата от ПСР от Бурса Мустафа Йозтюрк, председател на парламентарната група за приятелство Турция - България, който заявил: "Ние ще подкрепяме онези политически формации в България, които работят активно за правата и свободите на сънародниците и дават път на младите в политиката. Ние подкрепяме промяната."

Според турския депутат НПСД, (която ще участва в изборите в коалиция с НДСВ), отговаря на всички тези критерии.

Но главният ръководител на Платформата на балканските изселници Дурхан Гюлер, защитавайки тезата, че подобна позиция ще предизвика разцепление в гласовете на сънародниците, заяви: "Това мнение на турското правителство оставям на преценката на българските турци. Но ако гласовете на българските турци се разцепят и всички пострадаме, кой ще поеме отговорността за това?".

Отговорен представител от Конфедерацията на Балканските румелийски изселници, която е твърдо на страната на ДПС, казва, че целта, която са си поставили техните структури (около 250-300), е непременно да се запази целостта на електората на българските турци.

"ДПС начело с Лютфи Местан може би няма да успее да спечели депутатски места, колкото в досегашния български парламент, но сигурно ще бъде между потенциалните партньори в едно евентуално бъдещо коалиционно правителство. А това е истинската възможност нашите хора в България да участват в структурите на властта. Затова нямаме намерение да се съобразяваме с директивата на правителството", казва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Като не гласужаш

  2. Анонимен
    #8

    На лидера на балгьоч в бурса, дпс и бившата дс плащат луди пари чрез чичо му от ардино наричан ,, пича,,пари за които той не е сънувал.другият спонсор е алиянската фондация ,, джем,, интересно парите от къдеса,браво Юксел,йазък за турците

  3. Анонимен
    #7

    Нагла лъжа е, че в демократичните общества и държави всеки трябва да има право на глас при избиране на хората, които ще управляват съответната държава или община. Истината е, че всъщност управляващите трябва да бъдат избирани само от гражданите, които са и ще продължават да бъдат управлявани от тях. И то само там на територии, където държавата има пълен суверенитет. А българските турци, емигрирали преди две-три десетилетия, проживяващи постоянно в Турция и подвластни на турския парламент и на турското

  4. Анонимен
    #6

    80 хиляди, а може би и 100 хиляди гласа са съществен електорален резерв за българските условия. Но допустимо ли е чужда държава да организира на своя територия избори /така както тя си знае/, които са за български парламент? Или пак Конституционният съд ще обяви турските избори за частично нелигитимни? Както се случи след последния вот за НС.Какво значи Турция да мобилизира 100 хиляди свои граждани /на които в нарушение на собствените си правила е оставила и българско гражданство/ да подпират турска

  5. Анонимен
    #5

    Не е правилно турски граждани с двойно гражданство,в случая-българско,да бъдат допускани до гласуват по въпроси- засягащи страната,в която не живеят.Такава злоупотреба с вота в размер на 81 х.броя ще засегне интересите на обедняващия български народ.Както ние не се интересуваме от изборите в Турция,така и тези ужким наши турци да ни оставят сами да се оправяме.

  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  7. Анонимен
    #3

    А после обяснявай,че ДПС и НПСД не са етнически партии!Да не говорим,че изказването на ДЕПУТАТА Йозтюрк е пряка намеса във вътрешните работи на България!Но Боко и Цвъки нехаят за това ,за тяр по-важни са СРС - тата!

  8. Анонимен
    #2

    абсолютно подкрепям номер 1 няма какво да се правите на ощипани госпоици

  9. Анонимен
    #1

    А нека българските умници да не гласуват от 'отвращение'. Всеки, който не гласува, в реалност гласува за партиите с твърд електорат. А у нас, това са БСП и ДПС. Който не гласува, дава гласа си за тяхната бъдеща рубладжийска коалиция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.