Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

АБВ обеща да подкрепи промените в Закона за съдебната власт

1 коментар
Атанас Атанасов. Снимка:БГНЕС

Парламентарната група на АБВ е поела ангажимента да подкрепи проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ) във вида, в който е внесен. Това обяви председателят на Съюза на съдиите в България (ССБ) Атанас Атанасов.

 

Организацията призова миналата седмица всички партии в парламента да обсъдят с магистратите позицията си във връзка с промените, които са следваща стъпка от съдебната реформа. Първи се отзоваха от АБВ с покана за среща в сряда.

"Политическа партия АБВ декларира, че те ще подкрепят законопроекта във вида, в който той е внесен, в който е предвидено, че гласуването на колегите от ВСС по кадрови и дисциплинарни въпроси ще е явно, че мнозинствата ще са такива, че да могат съдиите, избрани от съдии, съответно в съдийската колегия, заедно с председателите на двата върховни съда, да могат да формират мнозинство", коментира съдия Атанасов пред БНР след разговора с депутатите.

Основните моменти в проекта за нов ЗСВ са разделянето на ВСС на съдийска и прокурорско-следователска колегии, както и пряк избор на членове на съвета от магистратите. Той бе приет на второ четене от правната комисия миналата седмица и предстои да бъде гласуван окончателно в пленарната зала в четвъртък.

"Независимо че миналата седмица, при разглеждане на законопроекта в правна комисия, с мнозинство беше одобрен проектът, както е внесен, не изключваме възможността в парламентарна зала да бъде прието друго от мнозинството от народните представители", каза още председателят на ССБ.

Той предупреди, че с колегите му обмислят да откажат участие като експерти в различни държавни институции, ако призивът им законопроектът да бъде приет без изменения, не бъде уважен от мнозинството в парламента.

"Законодателните изменения са в правомощието на НС. Ние участваме в качеството си на експерти, на представители на професионалната общност, в целия процес по изготвяне на необходимите промени. Ако обаче забележим, че тези усилия са напразни, ще преосмислим участието си, както в съвета, така и във всички други дейности, които подготвят решенията на народните представители. Защото това, което те дължат при всяко едно положение, е мотивировка на начина, по който приемат своите законодателни решения. Когато те не са съгласни с това, което е предложено, било от вносителя, било от експертите, би следвало това да има разумно обяснение", аргументира се съдия Атанасов.

По време на заседанието на правната комисия миналия четвъртък промените бяха приети почти без редакция. Според тях членовете на ВСС от парламентарната квота ще се избират с квалифицирано мнозинство от 160 гласа.

В съдебния закон се въвеждат обикновено мнозинство при вземане на кадровите решения в колегиите на ВСС. Това ще даде пълен контрол на главния прокурор върху прокурорско-следователската колегия. За прокарване на решение в тази колегия са нужни шест гласа – прокурорите са четирима, следователят е един и заедно с главният прокурор те ще имат необходимото мнозинство.

Едновременно с това представителите на съдийската гилдия не получават по-голяма власт в своята колегия, защото ще са нужни осем гласа за прокарване на кадрови решения. Съдиите имат само шестима представители. Това разпределение е функция от бламираната съдийска независимост чрез конституционните промени.

Законопроектът е значителна крачка напред при гарантиране на прозрачното управление на съдебната власт. В него има изричен текст, че ВСС трябва да мотивира своите решения, за да не стига отново до казуса "Куцкова".

Миналата година ВСС два пъти отхвърли без аргументи кандидатурата на Нели Куцкова за председател на Софийския апелативен съд. Задкулисният мотив бе, че тя е виден активист на Съюза на съдиите в България, но никой не посмя да го изрече на глас.

Промените в съдебния закон премахват възможността членовете на ВСС да гласуват "въздържал се". Те ще могат да гласуват само "за" и "против", което ще даде гаранция за поемане на повече отговорност при управлението на системата. С конституционните поправки се премахна тайното гласуване, което вече освети лобитата при кадруването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kompetenten
    #1

    Да бе, някой ли вярва ли на Гоце и тия около него?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.