Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Алфа рисърч: За 3 месеца неодобрението за правителството расте с 8%

0 коментара
Алфа рисърч: За 3 месеца неодобрението за правителството расте с 8%

ГЕРБ запазва преднина пред останалите политически сили в нагласите на избирателите. Положителните оценки за работата на правителството намаляват, за сметка на нарастващия брой на тези, които не я одобряват. Това показват данните от редовното тримесечно проучване на общественото мнение на социологическата агенция "Алфа рисърч". То е проведено в периода 4  -12 декември сред 1002 пълнолетни граждани.

Делът на отнасящите се положително към правителството през декември е 24 на сто, докато през октомври е бил 26 на сто. Делът на даващите негативна оценка обаче се е увеличил с цели 8 % - от 31 през октомври на 39 % през декември.

Неутралните оценки за три месеца са намалели от 43 на 37 на сто.

ГЕРБ запазва преднина пред политическите си опоненти с 27 процента. БСП излиза от най-дълбоката си криза и леко подобрява позициите си (15.2 на сто), но все още остава на значима дистанция от ГЕРБ.

Социолозите не отбелязват съществени размествания в електоралната картина.

ДПС пази електоралното си ядро от около 5 на сто. Устойчиви остават позициите и на Синята коалиция (4.4 процента). Към момента Атака е овладяла спада, който претърпя през предишните месеци и печели 3 на сто електорална подкрепа.

С ръст от 11 на сто Росен Плевнелиев получава най-висок индекс на доверие и през декември за първи път Цветан Цветанов слиза от първото място в рейтинга на министрите.  Въпреки че вътрешният министър продължава да бъде най-харесваният представител на кабинета, критичните настроения към него нарастват. Разместване е налице и при третото и четвъртото място. Скандалите около Калина Илиева костват на Мирослав Найденов 5 процента спад  и така той остава на статистически значима дистанция след външния министър Николай Младенов. Външният министър продължава тенденцията от предишните месеци на ръст в позитивните оценки за дейността си.

Негативните оценки за дейността на Вежди Рашидов достигат 19 на сто, което според социолозите е рядкост за културен министър, а индексът му на доверие спада с почти 8 на сто. Проблемите около финансирането на университетите и БАН носят негативи и на министър Сергей Игнатов (спад от 7 на сто). В месеците обаче, когато се дебатираше и приемаше бюджетът за 2011 г., най-големите негативи се концентрират във фигурата на финансовия министър Симеон Дянков.

Освен Росен Плевнелиев и Николай Младенов, третият министър с позитивна тенденция е Трайчо Трайков, на когото симпатизира значителна част от бизнеса и висококвалифицираните служители от големите градски центрове.

Положителните оценки за дейността на министър-председателя продължават бавно да намаляват, но балансът остава позитивен (42 процента положителни оценки срещу 29 процента отрицателни).

Симптоматично е, че една от най-активните политически фигури през периода, президентът Георги Първанов, продължава да губи обществена подкрепа и ножицата между доверие и недоверие плътно се затваря (32 на сто положителни оценки, срещу 31 на сто отрицателни). Ръстът на негативните мнения идва отчасти и от левите избиратели, като реакция на формирането на политическия проект АБВ, посочват от "Алфа Рисърч".

Като цяло динамиката на обществените нагласи през 2010 г. сочи, че през 2011 пред управляващите се очертават две основни предизвикателства - съхраняване на започналия да ерозира морален кредит на доверие и преодоляване на негативните икономически тенденции.

Най-силен отпечатък върху образа и доверието към ГЕРБ през последните месеци на 2010 оставят поредицата от скандали, свързани пряко или косвено с лица от управляващата партия. В резултат, за първи път откакто ГЕРБ пое властта, се забелязват признаци на ерозия в моралния кредит на доверие, отбелязват социолозите.

Своеобразната класация на анти-събитията, оказали най-негативно влияние върху общественото мнение, се води от групата на 16-те депутати, които напуснаха парламента, за да получат скъпи телефони. Отрицателният отзвук  достига до 70 на сто. На второ място, с 67 на сто се нарежда сагата около бившия директор на Държавен фонд "Земеделие" Калина Илиева. На трето място - с 51 на сто, са разкритията около имотите на Цветан Цветанов и Андрей Иванов.

 Втора ос от негативни обществени реакции се формира около предизвикалото бурни дебати и протести управление на парите за здраве. 55 на сто оценяват отрицателно решението на правителството да прехвърли част от резерва на Здравната каса към националния бюджет.

Позитивите за имиджа на ГЕРБ през последните месеци идват основно от избирането на Кристалина Георгиева за еврокомисар и Европеец на годината (67 на сто) и от започналото събаряне на незаконни строежи (46 на сто) след години на държавно толерирано беззаконие.

Подписаните споразумения с Русия за строежа на Южен поток и на АЕЦ "Белене" предизвикват противоречиви реакции. Около една трета ги оценяват положително, но над 40 процента се въздържат от определено мнение. Изследването показва, че  общественото мнение реагира много по-силно и остро на казуси, свързани с моралните стандарти на политическия елит, отколкото на чисто експертни и политически теми. В резултат от активизацията и динамиката на обществените нагласи настъпват съществените промени в оценката за ключови министри от кабинета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.