Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Американският посланик: Цената за F-16 е висока, но разумна

Преговорите навлизат във финална фаза, но все още няма конкретни цифри

11 коментара
F-16 Block 70, сн. "Локхийд Мартин"

Американският посланик у нас Ерик Рубин промотира евентуалната сделка за закупуване на изтребители F-16 Block 70 с обещанието, че "България ще получи най-модерния боен самолет на възможно най-добра цена".

Това стана в момент, в който преговорите между САЩ и България навлизат във финална фаза. Българска делегация, включваща представители на няколко министерства, заминава за Вашингтон, където тази седмица ще води преговори около цената и сроковете за доставка.

"Ангажиментът на САЩ е да подкрепя българската армия и авиация. Смятам, че цената е разумна. Разбирам, че това е висока цена, но ние ще подкрепяме нуждите на България и реалността, в която се намира. Това ще доведе до подобряване както на сигурността на България, така и на НАТО“, заяви Рубин, цитиран от БГНЕС.

Засега няма данни каква конкретна цена са готови да предложат от американска страна. Българският парламент отмени първоначалното изискване сделката да не надвишава 1.8 млрд. лева с ДДС, а първите машини да бъдат доставени 2 години след подписването. Въпреки това българското правителство твърди, че това са параметрите, за които ще настоява при преговорите и че не се търси сделка на всяка цена. В същото време от кабинета казаха, че се надяват да подпишат сделката през юли.

Американски високопоставени представители пък неколкократно дадоха заявка, че САЩ са готови да отговорят на нуждите и възможностите на българската армия, но не са коментирали конкретни параметри. Американската компания "Локхийд Мартин", която произвежда изтребителите, уточни единствено, че ще може да достави на България изтребители F-16 Block 70 по-рано от досегашните си очаквания. Директорът в компанията Джим Робинсън, обясни, че ако се стигне до сделка, първите нови самолети може да пристигнат в края на 2022 година, а не през 2023 година, каквито бяха предварителните очаквания.

Във вторник посланик Рубин коментира, че двете държави имат добро партньорство помежду си и ако някога то е било само по отношение на сигурността и отбраната, то вече е многостранно.

"Аз вярвам в бъдещите отношения между САЩ и България, които датират от 150 години“, добави дипломатът.

Освен приемлива цена България настоява и за разсрочване на плащанията. Ще се преговаря и за т.нар. индустриално сътрудничество. Правителството се надява "Локхийд Мартин" да изгради център за обучение на пилоти във военновъздушното училище в Долна Митрополия, което ще бъде възстановено. Засега американската компания съобщи, че ще отвори база за поддръжка и и ремонт на изтребители в България, ако правителството закупи самолети F-16 Block 70.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #11
    Отговор на коментар #4

    Ако не бяхме читава държава изобщо нямаше да ни предлагат самолети.На никого не правят подарък, всичко е резултат на договорки. Да не говорим че при ниската цена винаги има компромис, или нещо липсва.ФВ Голф започва от 25 000 лв, и стига до 60 000. И пак е Голф, нали?

  2. Bлaдo
    #10

    а защо си на опашката за Америка, бе, пробито руско кюcne(9)? Що не си налягаш парцалките у пУтината си матушка - родината на концлагера и гладомора? ... Колкото до Ф16-ките - щом русняците квичите на умрЭло, значи самолетчето е добро и ще ви държи още по-настрани от Европа (България).

  3. lubo
    #9

    И за визи ще чакаме на опашка, че и тези бракми ще си платим

  4. Отговор на коментар #2

    Не се умори да наливаш лъжи лъжи във форума!

  5. Отговор на коментар #4

    то има възможност и да не се стигне до плащане, понеже...

  6. Спред форумните познавачи под мен, Ф22 и Ф35 са по-модерни от Ф16. И вероятно са прави!

  7. Лизи Гугуткова
    #5

    Атлантически Съвет / Atlantic Council of Bulgaria 7 минути · Освен че придобива самолети F-16, Румъния се възползва и от възможността за съвместна охрана на въздушното й пространство със съюзници от НАТО. България също може! Въпрос на политическа воля и правилно стратегическо мислене. Съвместният air policing у нас е правно регламентиран от 2016 г., но България за съжаление не се възползва активно от тази възможност. Пресцентър на Атлантическия съвет на България

  8. Bлaдo
    #4

    преведено на по-...недипломатичен език, това означава: "понеже сте руски троянски кон в НАТО, понеже и главнокомандващият ви е руско мЭкЭрЭ, понеже и военният ви министър е руска кадесарска кука... и понеже цЭлия ви генералитет е обучаван и промиван в сссрЭ - налага се да си платите (разумна цена) за изтребителите... Ако бяхте читава и лоялна държава - разговорът е друг ;-) - тогава сработва Програмата за специално военно сътрудничество на САЩ, но в случая с България не са изпълнени нужните условия... Помислете си за след 5 години, когато ще ви дойде редът за Ф35-ици...

  9. pavel pavlov
    #3

    а за ф -35 не бързай,след 5 години я камилата я камиларя. току виж вече не ги произвеждат.:)

  10. pavel pavlov
    #2

    понеже сте наши мекерета ще ви работим както си искаме. ето това означава. тръмп поне го каза откровено. ще ни плащате на нас като сте толкова тъпи .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.